Medicina / Sveikata

„Baltos“ šypsenos istorija

Lietuvoje per pastaruosius dešimtmečius kosmetinė odontologija pažengė gana toli. Pavyzdžiui, estetinis plombavimas Vilniuje, dabar atliekamas taip pat puikiai kaip ir Švedijoje. Nemažai šios šalies gyventojų atvyksta į Lietuvą susitvarkyti savo dantų dėl mažesnių kainų. Vis dėl to pasakosiu ne apie tai. Šis straipsnis bus apie kosmetinės odontologijos istoriją, apie tai nuo, ko šis sudėtingas mokslas buvo pradėtas vystyti.

Estetinės odontologijos sritį apima tokios procedūros, kaip dantų balinimas, ėduonies ar traumų pažeistų dantų atkūrimas, netaisyklingai išdygusių dantų korekcija. Praeityje dažniausiai buvo praktikuojamas tik vienas iš šių metodų, tai dantų balinimas. Šimtus metų žmonės naudojo įvairiausius metodus, kurie padėdavo išbalinti dantis, beje ne visi jie buvo saugūs. Dabar pacientai norintys pašviesinti savo šypseną, tai daro vedini grynai estetinių priežasčių, o senovėje balti dantys reiškė tam tikrą statusą, tai buvo turto požymis.

Taigi praeityje gyvenusiems pirkliams, bajorams ar karaliams balti dantys buvo prestižo reikalas. Šios procedūros atlikimui buvo naudojami įvairūs mišiniai. Kai kurios kultūros naudojo įvairias rūgštis balinimo tikslais, tačiau greitai buvo suprasta, kad šios sugraužia danties emalį ir to pasekoje sukelia sunkius danties pažeidimus. Šiurpu! Dantų balinimas ar estetinis plombavimas Vilniuje dabar atliekamas, kur kas saugiau. Na, bet nenukrypkime nuo temos. Įdomu, kad kai kuriose šalyse balinimo procese buvo paplitęs šlapimo naudojimas. Šiame esantis amoniakas puikiai šalindavo ant danties atsiradusias dėmes.

Vėlesniais laikais pirmieji inovatoriai gražios šypsenos atkūrimui naudojo netgi medinius dantis. Netinkamai išaugę dantys buvo ištraukiami į jų vietą įstatant medinius pakaitalus. Taip pat buvo paplitę ir iš šios medžiagos pagaminti protezai. Istorijoje yra žinoma, kad pirmasis JAV prezidentas Abraomas Linkolnas naudojo tokius protezus. Dar vėliau, 20 amžiaus pradžioje vystantis technologijoms odontologai pradėjo naudoti keramiką. Šios medžiagos naudojimas šiuo metu yra labai paplitęs odontologijoje.

Nepaisant to, kad ankstyvoji kosmetinė odontologija buvo labai primityvi. Ji atvėrė kelią šiuolaikiniams metodams ir atradimams. Juk dabar atliekant dantų balinimo procedūrą nebereikia burnos skalauti šlapimu. Taip pat galimas estetinis plombavimas Vilniuje ar bet kuriame kitame didesniame mieste, jei jūsų dantis sudyla ar išauga kreivas ir jums jo nereiks ištraukti.

estetinis plombavimas Vilniuje