Verslas / Ekonomika

„Įdiekite mums SEO…“

Pradėsiu nuo to, kad interneto svetainės lankytojai yra svarbiausias internetinio  verslo variklis. Nėra lankytojų srauto – nėra pirkėjų. Tačiau ar tai tikrai tiesa? Visų pirma į interneto svetainę turi būti pritraukti tiksliniai lankytojai, nes tik jie generuoja didžiausias konversijas t.y. iš lankytojų tampa pirkėjais. Vienas efektyviausių tikslinių lankytojų srautų yra gaunamas iš paieškos sistemų. Vartotojai nukreipti paieškos sistemų patys yra suinteresuoti ieškoma preke ar paslauga, o tai reiškia, kad jau pasiryžę ją įsigyti. Tokie vartotojai neįkainojami ne tik internetiniame versle. Tačiau toks kokybiškas media kanalas egzistuoja tik internete.

Svetainių pritaikymas paieškos sistemoms vadinamas SEO. Straipsnių, kuriuose rašoma, kas yra SEO tikrai daug, tačiau vis dar pasitaiko verslo vadovų, kurie perkeldami ar vystydami savo verslą internete patiki, kad SEO gali būti „įdiegtas“. Arba tų straipsnių turinys yra per daug sudėtingas, arba naudojama terminologija, per daug techniška ir nesuprantama. Šio straipsnio – tikslas paaiškinti technologiškai sudėtingus dalykus visiems įprasta kalba.

„Mums įdiegė tą SEO, tiesa, tai buvo visai nenaudingas daiktas“ – teko visai neseniai išgirsti tokią frazę. Pradžioje net pasimečiau, kilo dilema ar verta aiškinti, kad SEO nėra daiktas, kuris tiesiog įdiegiamas, o kad gauti SEO rezultatus, reikia atlikti tam tikrus veiksmus ir pastoviai juos prižiūrėti. Iš šios istorijos ir gimė šis straipsnis.

Taigi pradėsiu viską nuo pradžių. Terminas SEO yra angliškų žodžių Search Engines Optimization sutrumpinimas, lietuviškai tai skamba interneto svetainių optimizavimas paieškos sistemoms. Kaip suprantate iš vertimo, tai nėra daiktas, o tai yra veiksmas–procesas. Bet koks veiksmas susideda iš etapų, kurie būtini veiksmo rezultatui gauti. Veiksmai atliekami tam tikrų įrankių pagalba, kurie turi būti įdiegti ar panaudoti procese.

Išsiaiškinę svarbią dalį, kad SEO procesas yra ne įdiegiamas daiktas, o atliekamas veiksmas, pereikime prie proceso naudos Jūsų verslui internete.

Jūs parduodate paslaugas ar prekes internetu. Jūsų tikslas – pasiekti rinkos vartotojus, kuriems šiuo metu šių paslaugų ar prekių reikia. Pastaruoju metu smarkiai išpopuliarėjęs būdas prieiti prie vartotojų internete ir greitai gauti naujų pirkėjų yra grupinio pardavimo „Groupon“ tipo sistemos. Pradžioje tai veikė, bet dabar patys sau atsakykite, jei pirkote nors vieną grupinį pasiūlymą, ar pamenate įmonę, kuri pardavė Jums jį? Ne grupinę sistemą, per kurią pirkote, bet įmonę, kuri suteikė šią paslaugą. Priėjimas prie vartotojų greitas, lygiai taip pat, kaip greitai apie pardavėją pamiršta vartotojas. Beje, dauguma pasiūlymų gavėjų nėra Jūsų prekių ar paslaugų pirkėjai. Kyla klausimas, o kokiomis priemonėmis reklamuojantis internete galima gauti ilgalaikius ir pastovius rezultatus?

Išoriniame, ne interneto pasaulyje, ryšių su visuomene kompanijos naudodamos įvarius media kanalus formuoja nuomonę ir ilgalaikius santykius su prekės ženklu ar įmone. Internete – vienas pastoviausių ir žmonių pasitikėjimą įgavusių kanalų yra Google paieška. Rezultatai, kuriuos pateikia Google sistema yra tai ko ieško vartotojas. Ir Google, kaip vienos iš sėkmingiausiai veikiančios pasaulyje kompanijos tikslas – pateikti kuo tikslesnius atsakymus užklausėjui. Nuo to priklauso jų sėkmė. Optimizavimo paieškos sistemoms proceso tikslas – įtikti paieškos sistemoms ir atsidurti reikiamo sąrašo viršuje. Taigi paieškos media kanalui reikia įtikti, o tai galima padaryti dviem būdais: perkant arba įtinkant vartotojams (natūraliai).

Perkant reklamą Jūs atsirasite kiekviename paieškos rezultato puslapyje, tam tikroje apmokamų rezultatų eilutėje. Mokėsite tik už lankytojus, atvestus į Jūsų svetainę ir pagal rinkos žaidėjų nustatytas reklamos kainas, kurios reguliuojamos aukciono būdu. Kalba eina apie pagrindinį Google pajamų šaltinį – AdWords reklamos sistemą. Vėlgi, tai efektyvi, tačiau trumpalaikė reklamos priemonė. Pirksite, kol pakaks lėšų reklamai. „Natūraliai” įtikdami vartotojams Jūs būsite Google pateikiamų rezultatų organiniame sąraše, kuris sudaromas pagal sudėtingą algoritmą, kurio veikimo principo, matyt šiuo metu, net patys Google inžinieriai nebežino. Skirtumas tarp šių rezultatų yra toks, kad už nuorodų, esančių „organiniame“ rezultatų sąraše, paspaudimus nereikia mokėti nei cento. Tačiau skubėti ir džiaugtis, kol kas nėra ko.

Kokybės kriterijai

Pakliūti tarp pirmų rezultatų pagal reikiamas raktines frazes reiškia įtikti sudėtingam Google algoritmui, kuris šiuos rezultatus surūšiuoja pagal tam tikrus kokybės balus. Kadangi šis algoritmas pastoviai tobulinamas, šiuo metu, jo veikimo principas yra įtakojamas daugybės faktorių, tačiau visų šių faktorių tikslas – gauti kokybiškiausius rezultatus ir pateikti juos paieškos naudotojui t.y. įtikti jam. Vadinasi norint įtikti paieškos sistemoms – turime įtikti vartotojui ir leisti apie tai sužinoti Google sistemai. Viskas iš tikrųjų gan paprasta, tačiau tik iš pirmo žvilgsnio.

Kalbant apie kokybę interneto svetainėje, turime panagrinėti, kokiais kriterijais vertinamos interneto svetainės. Kaip pavyzdį pasirinkime aplinką iš „šio pasaulio“, o ne iš virtualaus. Įsivaizuokite dalykinius pietus – susitinka prekių tiekėjas (interneto svetainė), su potencialiu ir stambiu užsakovu (interneto svetainės lankytojas). Kad būtų dar paprasčiau ir visiems suprantamiau, tegul tiekėjas bus mobiliojo ryšio paslaugų įmonė „Skambutis“, o pirkėjas – kompanija norinti aprūpinti 100 savo įmonės darbuotojų kokybišku ir ekonomišku įmonei mobiliuoju ryšiu, pavadinimu „Draugų ratas“.

Kaip gyvenime, taip ir verslo susitikime – pirminis susitikimo įspūdis yra vienas svarbiausių, tačiau ne galutinis. Visų pirma, įmonės „Draugų ratas“ vadovas puikiai žino, kad vieno darbuotojo sąskaitai per mėnesį gali išleisti ~50 Lt. Vadinasi numatytos per mėnesį išlaidos mobiliajam ryšiui yra 5000 Lt. Kadangi ryšio operatorių tikslas pritraukti vartotojus ilgam, dažniausiai siūlomi metų ar net dviejų metų kontraktai. O tai reiškia, kad kalba eis apie 60.000 Lt – 120.000  Lt kontraktą. Taigi suma solidi, o ją sutinkantis priimti įmonės „Skambutis“ kontaktinis asmuo, be abejo turi irgi atrodyti solidžiai. Taigi čia susiduriame su pirmu parametru  – solidumu, kurį palydi keli atributai: žmogaus pasitinkančio ir vedančio derybas išvaizda, patalpos ir jų interjeras, kuriose vyksta derybos, papildomi niekučiai ir dėmesys užsakovui, kurie parodo mobiliojo ryšio kompanijos solidumą. Galime daryti išvadą, solidumą formuoja vizualinė aplinka ir įvaizdis pirminio susitikimo metu, kurio tikisi užsakovas.

Pirminis solidumo įspūdis, tik pradžia. Kitas žingsnis yra tai, ką ši kompanija iš tikrųjų gali pasiūlyti potencialiam klientui.

Įmonės „Draugų ratas“ vadovas bando paaiškinti situaciją, o tuo metu „Skambučio“ atstovas iš „pusės žodžio“ bando suprasti, ko reikia šiam vadovui ir pradeda savo kalbą. Taigi antrasis parametras – reikiama paslauga pasiūloma per kaip įmanoma trumpą laiką t.y. pademonstruojamos tiekėjo žinios ir pasiūlomas tinkamas turinys. Taip pat žinios demonstruojamos kokybiškai atsakant į papildomus užsakovo klausimus ir pateikiant įvairius pavyzdžius. Šiuo atveju nemažai svarbus ir žmogaus, pristatančio paslaugas, unikalumas, šarmas. Sugebėjimas bendrauti ir unikaliai prisitaikyti prie užsakovo pageidavimų, bei parodyti papildomus pasiūlymo privalumus.

Trečiajame etape užsakovui būtinos garantijos, kad pateiktas pasiūlymas yra realus, kitaip sakant – reikalingas tiekėjo patikimumo patvirtinimas. Solidumas, žinios ir tinkamas turinys gali būti tik paviršutiniškas įvaizdis. Dažniausiai paslaugos tiekėjo kompanija pasiūlo peržvelgti savo klientų atsiliepimus, kaip savo patikimumo garantą. Tai veikia, tačiau labiausiai šioje situacijoje suveikia, jei vienas iš tiekėjo klientų yra artimas užsakovui žmogus, su kuriuo yra siejami asmeniniai ryšiai. Tokiu atveju „Draugų ratas“ vadovas gaus asmeninį patvirtinimą iš jam asmeniškai žinomo žmogaus apie tiekėją, kuriam jis yra nešališkas. Realybėje tai gali būti sudėtinga, tačiau minėto pavyzdžio atveju, užtenka pasiskambinti giminaičiui, kuris naudojasi tam tikru mobiliuoju ryšiu ir pasiklausti jo patirties naudojantis paslaugomis.

Jei bendras susitikimo įspūdis yra teigiamas, tačiau užsakovui reikia laiko lyginant kelių įmonių pasiūlymus, šiuo atveju sudaryti palankesnį įspūdį padeda papildomi media kanalai, kurie primena ir patvirtina tiekėjo patikimumą ir pasiūlymo patrauklumą. Didžiausią įtaką daro patikimi, turintys rinkos autoritetą media kanalai.

O dabar aptarsiu, kaip pateiktas pavyzdys susijęs su SEO procesu. Kaip minėjau pradžioje „norint įtikti paieškos sistemoms – turime įtikti vartotojui“ ir tai turime padaryti kokybiškai. Įtikimo vartotojui procese reikalingi atributai:

1.      pirminis įspūdis;

2.      solidumas;

3.      žinios;

4.      tinkamas turinys;

5.      unikalumas;

6.      sugebėjimas bendrauti;

7.      sugebėjimas parodyti papildomus paslaugos/prekės privalumus;

8.      patikimumo patvirtinimas;

9.      išorinis autoritetų patvirtinimas ir priminimas, dėl pasirinkimo teisingumo.

Tai kokybės atributai. Pritaikant juos interneto svetainės kokybei nustatyti, jie keičia savo pavadinimus ir įgyvendinimo būdus, tačiau principas išlieka tas pats:

1)      Svetainės dizainas traukiantis akį.

2)      Solidum ir unikalumo įspūdį sudaranti svetainės puslapių dizaino idėja.

3)      Kokybiškas ir vertingas svetainės puslapių turinys.

4)      Turinys atitinkantis vartotojo poreikius.

5)      Unikaliai pateikiamas turinys.

6)      Aiškiai pateikimas svetainės turinys.

7)      Paprastai suprantama struktūra ir navigacija.

8)      Socialinių įrankių integracija ir klientų atsiliepimai.

9)      Ieškant turinio ta pačia tema randamos kelios interneto svetainės nurodančios į tą patį šaltinį, kaip autoritetą. Techniškai tai vadinama kokybiškomis atgalinėmis nuorodomis.

Daugelis išvardintų dalykų labiau siejasi su vartotojo patirtimi (User experience) patikint paslaugos teikėjo įmone ar pasiūlymu, nei su procesu, kurį galima būtų tiesiog pagrįstai techniškai įgyvendinti (Usability). Tačiau būtent šie punktai ir nusako puslapio kokybę.

Google paieškos sistemos interneto svetainių kokybės nustatymo mechanizmas yra žymiai sudėtingesnis, tačiau principai lieka tie patys. Vieni procesai yra standartizuoti, todėl juos reikia tiesiog atlikti (įsidiegti), tačiau formuojant kokybiškos svetainės įvaizdį įdiegti vartotojų pasitikėjimo negalima. Šis procesas reikalauja laiko, išorinio pritarimo, vidinio pasiruošimo pagal vartotojų poreikius, bei aukščiausių standartų atitikimo.

SEO procesas, tai viešieji ryšiai internete ir tai nėra susiję su prekės ženklu. Proceso metu keliamas interneto svetainės autoritetas populiarios raktinės frazės atžvilgiu. Raktinė frazė internete atitinka vartotojų poreikį. Kuo tiksliau raktinė frazė orientuota į poreikį, tuo lengviau tokius vartotojus konvertuoti į pirkėjus. Todėl šiame procese pradinis ir svarbiausias etapas yravartotojų poreikių tikslinėje interneto rinkoje nustatymas, o tai sutrumpintai vadinama interneto rinkos tyrimu.

Atlikus interneto rinkos tyrimą pagal jį pritaikoma svetainė t.y. sudaroma specifinė svetainės struktūra, orientuota į vartotojų poreikius. Taip pat atliekamas egzistuojančios svetainės auditas, lyginant, kurie pagrindiniai svetainės parametrai neatitinka SEO keliamų standartų. Visas šis procesas vadinamas vidiniu svetainės optimizavimu. Paruošus techniškai kokybišką svetainę, ji turi būti testuojama, kaip vartotojai į ją reaguoja, ar supranta pateiktą turinį, ar mato papildomas sritis ir sugeba pasinaudoti visomis svetainėje pateiktomis galimybėmis. Be abejo svetainės užsikrovimo greitis yra labai svarbus faktorius, juk Jūs taip pat nelaukiate, jei svetainė kraunama ilgai.

Pritaikius svetainę pagal rinkos poreikius ir paieškos sistemų standartus, bei optimizavus jos turinio suvokimą iš vartotojo pusės, pereinama prie kito etapo – išorinio svetainės autoriteto kūrimo.

Autoritetas kuriamas rekomendacijomis. Kuo didesnis rinkos autoritetas „rekomenduoja“, tuo didesni šansai, kad vartotojai įvertins pasiūlymą palankiau. Lygiai tokiu pačiu principu vyksta ir optimizavimas paieškos sistemoms, tik rekomendacijos čia yra vadinamos atgalinėmis nuorodomis. Kaip ir gyvenime, taip ir internete, autoritetai dažniausiai rekomenduoja kokybiškus rinkos lyderius ir 10 geriausių niekada neturi vienodų rekomendacijų.

Atliekant visuos šiuos procesus, kuriant prisitaikymą prie rinkos poreikių, formuojant naujus poreikius, bei vartotojų palankumą rekomendacijomis, reikalingas pastovus įvykių monitoringas reikiamiems pokyčiams reikiamu laiku atlikti. Galų gale, atliekami veiksmai duoda rezultatus, tačiau nežinant dėl kokių priežasčių jie įvyko yra sunku nustatyti, kokie veiksmai duoda teigiamus rezultatus, kokie ne ir ką reikia visoje strategijoje keisti.

Sudėjus visus procesus ir siekiamus tikslus į vieną sistemą, gauname procesą, kuris nėra diegiamas, o:

1.      parengiamas,

2.      įgyvendinamas,

3.      vystomas,

4.      pastoviai papildomas ir atnaujinamas.

Dabar žinodami, kaip „diegiamas“ SEO, sau užduodate klausimą – „o ar to reikia ir ar tai apsimoka mano verslui“? Tačiau tai jau kito straipsnio tema.