Įvairenybės,  Verslas / Ekonomika

5 didžiausias skolas turinčios šalys

2008 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose kartu su kelių didžiųjų bankų žlugimu prasidėjo viena didžiausių pastarųjų dešimtmečių ekonominių krizių. Šios krizės padariniai jaučiami ir šiandien Lietuvoje, o kai kuriose pasaulio šalyse atvėrė problemas, kurias jų gyventojai turės spręsti dar ne vienerius metus. Viena didžiausių iš šių šalių problemų – šalies skola. Šiame straipsnyje apžvelgsime 5 didžiausią skolą (palyginus su bendruoju vidaus šalies produktu) turinčias šalis.

1. Daugiausia pasaulyje skolų turinti valstybė yra Japonija. Kaip bebūtų keista, ši stiprią ekonomiką, daug gyventojų, pažangias technologijas ir stiprią pramonę turinti valstybė turi daugiausia skolų. Tiesa, dideli kreditai Japonijai nesukelia daug sunkumų. Šios šalies skolinimosi reitingas išlieka aukštas net pasaulinės ekonominės krizės laikotarpiu. Japonijai daugiau sunkumų sukėlė žemės drebėjimai ir cunamiai. Ši rytiečių tauta moka sunkiai dirbti ir užsidirbti bei sukurti visame pasaulyje pripažįstamus produktus. Keli iš pavyzdžių – japoniški automobiliai ir buitinė technika. Toyota vis dar yra didžiausia pasaulyje automobilių gamintoja, o tokie gamintojai, kaip Sony yra pripažįstami visame pasaulyje, kaip vieni geriausių buitinės technikos gamintojų. Didelis kreditas Japonijai nesudaro problemų, nes visas pasaulis tiki, kad Japonija ir toliau tieks aukštos kokybės produktus ir skolas grąžins.

2. Graikija – tai šalis, kuris Europos sąjungos institucijų koridoriuose yra linksniuojama vis dažniau. Šios šalies skolos yra antros pagal dydį visame pasaulyje. Tai nebūtų labai blogai, jei ne faktas, kad nei vienas pasaulio bankas ar privatus investuotas negali būti užtikrintas, kad šiandien į Graikijos ekonomiką investuoti pinigai kada nors sugrįš. Remiantis paskutiniais nepriklausomų vertintojų duomenimis Graikijos reitingas yra vienas žemiausių pasaulyje. Tai reiškia, kad atgauti skolas yra praktiškai neįmanoma. Graikija ištiko toks likimas dėl neatsakingos monetarinės politikos. Pakilimo laikotarpiu Graikija galėjo neribotai skolintis, o užklupus sunkumams skolų negalėjo grąžinti.

3. Italija – dar viena pietų Europos šalis, kuri susidūrė su sunkia skolų našta. Kaip ir Graikija, Italija pakilimo laikotarpiu maitino neriboti kreditai. Šioje gražioje ir turtingą istoriją turinčioje šalyje praktiškai kiekvienas galėjo gauti paskolą namui, mašinai ar naujam verslui. Dažnai kreditai iš bankų būdavo suteikiami neįvertinus visų galinčių daryti įtaką faktorių. Juokaujama, kad tam turėjo įtakos karštas Europos pietinių kraštų gyventojų būdas: pirmiausia padaryti, o po to pagalvoti. Vis dėlto nepaisant to, kad Italijos kreditas irgi yra labai didelis, šioje šalyje recesija nėra tokia gili. Pasaulio bankai tiki, kad Italija skolas grąžins greičiau nei Graikija.

4. Airija prieš kelis metus buvo linksniuojama Lietuvos žiniasklaidoje, kaip geras pavyzdys. Airija daugelį metų buvo užgožta savo didžiosios kaimynės Jungtinės Karalystės. Tiesa, po to, kai Airija įstojo į Europos sąjungą jos ekonomika pradėjo sparčiai augti, Į Airiją grįžo seniau emigrąvę žmonės, pradėjo plūsti imigrantai iš kitų šalių, tarp jų ir Lietuvos. Daugiausia šios šalies gerovę lėmė Europos sąjungos investicijos. Tiesa, kartu su Europos sąjungos investicijomis ir greitai augančia ekonomiką atėjo ir per didelis optimizmas. Šalies gyventojai ir vyriausybė skolinosi ir šiandien turi vieną didžiausių tarp visų pasaulio šalių skolą.

5. Portugalija – viena gražiausių Europos šalių. Tiesa, šiandien jos grožiu daugiausia gali mėgaujasi tik Portagalijos pensininkai ir dar Portugaljoje likusios jaunos šeimos. Daugybė jaunų šeimų ieško geresnio gyvenimo kitose Vakarų Europos šalyse, nes gimtojoje Portugalijoje šiuo metu yra gili recesija. Daug žmonių neturi darbo. Šiai šaliai, kaip ir Graikijai pasaulinė ekonominė krizė smogė labai stipriai.

Japonijos skola