Būstas

Akmens vata kaina

Nuo neįprasto dirvožemio iki… 

Akmens vata kaina
Akmens vata kaina

Išgirdę žodžių junginį „akmens vata“ dažniausiai iškart pagalvojame beveik vien tik apie statybas, kokrečiau — apie pastatų apšiltinimo procesą. Galbūt dar galvoje suskamba žodžiai akmens vata kaina, nes kaip tikri lietuviai pirmiausia viską įvertiname finansiškai. Paprastai galvojame, kad tai — grubi, nepuošni, ne išoriniam naudojimui skirta medžiaga, nes ji savyje derina iš pažiūros nesuderinamas savybes — grubumą, sunkumą (iš akmens) ir lengvumą, purumą (iš vatos). Tačiau tikriausiai ne kiekvienas žinome, kad ši statybinė vata gali būti panaudojama žymiai įvairiau ir turi daugybę puikių savybių. Verta į jas pasigilinti šiek tiek plačiau, kad įsitikintumėte, jog kaina atitinka gaminio savybes.

Nesvarbu, kokia bebūtų akmens vata kaina, kaip ji keistųsi ateityje, ši įspūdinga medžiaga šiandien jau gali būti panaudojama daugelyje pramonės šakų. Taip yra dėl to, kad ši medžiaga yra nepaprastai patvari, atitinkanti akustinio komforto ir priešgaisrinės saugos reikalavimus.

Galimi tokie akmens vatos panaudojimo būdai (be abejo, jų yra daugiau negu čia bus įvardyta):

1) Kaip statybinė izoliacija gyvenamųjų namų, visuomeninės, komercinės ir gamybinės paskirties

Pastatų šilumai, akustikai ir priešgaisrinei apsaugai. Be to, nepriklausomai nuo kainos, ji gali būti naudojama plokščių ir šlaitinių stogų, vidaus ir išorės sienų, grindų, lubų, židinių izoliacinių parametrų gerinimui. Šiam tikslui gali būti pasirenkama, pavyzdžiui, akmens vata paroc kaina ir kokybe nenusileidžianti daugelio kitų gamintojų produkcijai.

2) Kaip techninė izoliacija pramonės įrenginių, įvairių rezervuarų, katilų, židinių, turbinų, variklių ir t. t. saugos užtikrinimui. Tokia vata padeda apsaugoti vėdinimo, kondicionavimo ir dūmtraukių konstrukcijas, šildymo instaliacijas, vamzdynus.

3) Automobilių pramonėje naudojami specialūs akmens vatos pluokštai kaip viena iš gamybos sudedamųjų dalių. Taigi akmens vata kaina gali daryti įtaką ir automobilių vertei.

4)  Priešgaisrinėse saugos sistemose, pavyzdžiui, laivynuose arba tiesiog visur, kur reikia pagerinti statybinių konstrukcijų atsparumą gaisrui, ugniai. Laivų statybos sektoriuje tinkama gaisrų apsauga yra būtina dėl didelės sprogimų, užsidegimų tikimybės. Todėl daugelis laivų gamybos ir valdymo kompanijų jau seniai naudoja šią medžiagą. Be to, žinoma, kad ji ne tik nedega, bet ir gerai apsaugo nuo šalčio.

5) Daržininkystei gali būti panaudojama mineralinės akmeninės vatos pluoštas. Ji gali būti naudojama vietoj natūralaus dirvožemio, nes yra konkurencinga savo kaina, be to, hidrofiliška — palanki terpė drėgmei, leidžianti sėkmingai rūpintis augalais ir sulaukti geriausių rezultatų.

6) Interjerui ir eksterjerui. Lauke ši medžiaga gali būti panaudojama fasadui puošti. Fasadinės plokštės gaminamos iš supresuotos akmeninės vatos, todėl yra atsparios ugnies, vandens poveikiui. Tai, žinoma, atsiliepia ir kainai, tačiau didelius šios medžiagos kiekius be vargo galima įsigyti, pvz., akmens vata akcija ar išpardavimų metu. Viduje šios vatos pluoštai naudojami kaip pakabinamos lubos. Jos gerina ne tik estetines įvairių privačių ir viešųjų pastatų savybes, bet ir padeda izoliuoti garsą, pakeisti mikroklimatą. Tai labai svarbu, jeigu norime gyventi sveikai. Todėl nereikėtų gailėti pinigų tokiai investicijai. Tačiau vis dėlto, jeigu finansai mažesni, galima pasidomėti ir akcijomis, ir įprastomis kainomis didmeninių prekybininkų parduotuvėse, pavyzdžiui, akmens vata kaina senukai.

Taigi, kaip sakoma, neverta spręsti „apie knygą iš viršelio“, o apie akmeninę vatą iš jos pavadinimo ir srities, kurioje dažniausiai yra naudojama. Verčiau, ypač jei renkatės savoms reikmėms, apie ją spręsti iš kainos. Patartina stebėti, kaip ji kinta bėgant laikui: akmens vatos kaina 2011 buvo vienokia, 2012 metais — kitokia, o šiemet — ir vėl pakitusi. Tačiau net ir tai gali būti pakeičiama, jei neužmiršime, kad svarbiausia kūrybingumas. Ši medžiaga gali būti panaudojama labai įvairiai, vieni jos tipai derinami su kitais tarpusavyje ar su kitomis medžiagomis, o nuo to, žinoma, priklausys ir akmens vata kaina.