Žiniasklaida / Leidyba

Litografija – kokybiškas spausdinimas

ofsetines spaudos iliustracijaŽmonėms, turintiems ką nors bendro su spaudos pramone, terminas ofsetine spauda toli gražu nėra naujas. Tokia spaudos technologija, kitaip dar vadinama litografija, ypač vertinama, kai aktualūs dideli spaudinių tiražai. Specialistai, verslininkai, užsakovai netruko įvertinti palankaus ofsetines spaudos kainos ir kokybės santykio. Iki šiol palyginus nedideli paruošimo kaštai laikomi vienu didžiausių litografijos privalumų.

Kokybės garantas

Ofsetinis spausdinimas – tai pažangi technologija, kuriai kokybiškai realizuoti reikalingi ypač kvalifikuoti specialistai. Didelis dėmesys čia skiriamas spausdinimo mašinų priežiūrai ir darbo reguliavimui. Litografija išskirtinė tuo, kad dėl specialaus dažų perkėlimo ant popieriaus metodo išsaugoma aukščiausia spaudinio kokybė. Tai ypač svarbu, kai spausdinamuose leidiniuose būtina išsaugoti spalvų ir pustonių autentiškumą. Visa tai gali būti svarbiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio, ypatingai spausdinant žurnalus, katalogus, įvairius lankstinukus ar bet kokią reklaminę medžiagą. Tiems, kam aktuali kokybė ir vizualinis spaudinių patrauklumas, patiks litografijos galimybės.

Spaudinių lakavimas

Ofsetinės spaudos darbai b1 formatu, ar bet kokio kito pageidaujamo dydžio, yra ne tik kokybiškai „nuspalvinami“, bet ir greitai paruošiami tolesniam įrišimui, įsegimui ar kitam apdorojimui. Visa tai dėl specialaus lakavimo. Būtent lakas, kuriuo padengiami dažai, ir pagreitina jų džiūvimą. Pats spaudinių lakavimas atliekamas tų pačių mašinų, kurios vaizdą perkelia ant popieriaus ar kito paviršiaus. Tai dar viena priežastis, kodėl ofsetinis spausdinimas nereikalauja ypač didelių paruošimo išlaidų. Tiesa, norintiems įvesti šį spaudos metodą į savo verslą, prisireiks investuoti į kokybiškus įrenginius. Be to, jų eksploatacija reikalauja nemažo išmanymo. Visgi, perpratus mašinų, kurių daugiausia pagaminama Vokietijoje, veikimą, darbas turėtų vykti greitai ir efektyviai – litografija leidžia galutinį produktą užsakovui grąžinti per palyginti trumpą laiką.

Kainos ir kokybės (bei kiekio) santykis

Ne paslaptis, kad ofsetine spauda vilniuje ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose vertinama ne tik dėl kokybės, bet ir patrauklių paslaugos įkainių. Čia galioja paprastas principas: kuo daugiau spausdinama, tuo galutinė vieneto kaina mažesnė. Turbūt dėl to šią technologiją mėgsta dirbantys su ypatingai dideliais leidinių tiražais, užsakovai, kuriems reikalingas labai didelis kiekis kokybiškų spaudinių. Paprastas pavyzdys – masiškai dalinamos reklaminės skrajutės. Pasitelkus litografiją ne tik nebrangiai paruošiama tūkstančiai spaudinių, bet ir jų kokybė dėl lakavimo technologijos nenukenčia. Paprastai tariant – vienu šūviu nušaunami du zuikiai. Dėl riboto biudžeto nereikia aukoti kokybės. Tačiau „išlošia“ ir tie, kuriems reikalingas nedidelis kiekis spaudinių. Bendra galutinio produkto kaina veikiausiai vis tiek nesieks to, ką reikėtų sumokėti pasitelkus kitą spausdinimo metodą.

Šis tas profesionalams

Nors išsiplėsti apie litografijos mašinų rūšis ir jų veikimo pobūdį neverta, būtina paminėti, kad šis spaudos būdas labai patiks tiems, kuriems aktualūs kiek netradiciniai spaudinių paviršiai. Trumpai tariant, ofsetiniame spausdinime galimi naudoti ir labai stori, ir šiurkštūs, ir visai netradicinio paviršiaus popieriaus lakštai. Tai padeda išgauti individualiai spaudinių vizijai artimiausią rezultatą. Litografija „neįrėmina“ ir neriboja užsakovų poreikių. Turbūt dėl to šį metodą renkasi ir norintys atspausdinti didesnį kiekį atviručių, įvairių bloknotų, kalendorių, specializuotų leidinių. Ofsetine spauda anaiptol neapribota elementarių knygų, plakatų, žurnalų ir laikraščių, įprastų reklaminių brošiūrų ir skrajučių spausdinimu. Kitaip tariant, šios technologijos privalumas – plati galimų spaudinių įvairovė, kai net neįprasčiausios, subtiliausios užsakovų vizijos gali būti išpildytos pakankamai greitai ir labai kokybiškai. Pasirinkusiems litografiją neprireiks ieškoti kompromisų dėl idėjų įgyvendinimo arba, trumpai tariant, derinti būsimų spaudinių formos prie ribotų realizavimo galimybių. Ofsetine spauda – tai, ką verta rinktis.