Nuo senų senovės pasaulyje yra žinomi įvairiausi kalendoriai: majų, ortodoksų, grigališkasis ir kiti. Savaime suprantama skirtinguose kalendoriuose buvo skirtingai žymima ir naujųjų metų data. Vis dėlto yra įdomu tai, kad buvęs pasaulyje labiausiai paplitęs Julijaus Cezario kalendorius per porą tūkstančių metų keitė naujųjų datą keletą kartų.
Cezariui pristačius savo kalendorių 45 metais prieš Kristų, naujųjų diena buvo paskirta būtent sausio 1 diena. Šią dieną buvo padidinami taip vadinami „Saulės skaičiai“ ir „Aukso skaičiai“. Vis dėlto vėliau įsigalėjusi krikščioniškoji bažnyčia neigiamai žiūrėjo į Naujųjų metų šventę ir beprotiškus karnavalus. 576 metais po Kristaus Tours mieste susirinkusi taryba paskelbė, kad Naujųjų metų šventimas sausio 1 dieną yra senovėje padaryta klaida ir uždraudė pasilinksminimus.
Viduramžių dokumentuose randama įrodymų, kad įvairiausiais laikotarpiais Naujieji metai buvo švenčiami skirtingu laiku. Yra išskiriami 7 skirtingi periodai (X žymuo reiškia metus).
1 Kovo X iki 28/29 Vasario X+1 |
1 Sausio X iki 31 Gruodžio X |
1 Sausio X-1 iki 31 Gruodžio X-1 |
25 Kovo X-1 iki 24 Kovo X |
25 Kovo X iki 24 Kovo X+1 |
Šeštadienis prieš Velykas X iki penktadienio prieš Velykas X+1 |
25 Gruodžio X-1 iki 24 Gruodžio X |
Dėl skirtingų religinių ir pilietinių nuostatų šios datos įvairiose šalyse buvo skirtingos.
Taip pat yra žinomi ir tokie kalendoriai kaip Bizantijos imperijos, kurie buvo paremti Julijaus Cezario metų skaičiavimo sistema, tačiau metus skaičiavo ne nuo Kristaus gimimo, o nuo pasaulio sukūrimo, kuris pagal bizantus buvo 5509 prieš Kristų rugsėjo 1 dieną.
Nuo 1600 metų daugelis šalių vėl pripažino sausio 1 – ąją Naujųjų metų diena. Italija ir Anglija oficialiai tai padarė 1750 metais.
Kartais yra manoma, kad Sausio 1 – oji pasirinkta Naujųjų metų diena po Grigališkojo kalendoriaus reformos. Vis dėlto, tai netiesa. Anglija Naujus metus Sausio pirmąją pradėjo švęsti 1752 metais, tuo pačiu metu perėjo ir prie Grigališkojo kalendoriaus varianto, o Škotija jau 1600 šventė naujuosiuos sausio 1 – ąją tačiau grigališkąją sistemą pradėjo naudoti kartu su anglais.
Taigi reikia pažymėti, kad pasaulyje skyrėsi ne tik kalendoriai ir metų skaičiavimo sistemos, tačiau ir pačios naujųjų metų datos.