Šypsena, tai raktas į šiltesnį bendravimą. Nusišypsoję atskleidžiame, kad gerai jaučiamės, sudarome malonaus žmogaus įspūdį. Deja, ne visi galime naudotis šiuo malonumu. Labai dažnai nutinka taip, kad bijome parodyti savo šypsnį, nes kompleksuojame dėl kreivai išaugusių dantų. Šią problemą gali išspręsti šiuolaikinės odontologijos priemonės – breketai, kitaip kabės.
Kreivų dantų priežastys
Paprastai breketai tampa reikalingi dėl vaikystėje tūrėtų blogų įpročių ar tėvų klaidų. Pavyzdžiui, dažnai mažyliai mėgsta čiulpti antklodės kampą, pirštuką, kramto nagus, kvėpuoja pro burną. Dėl tokių įpročių gali susiformuoti atviras sąkandis, tai reiškia, kad tarp apatinės ir viršutinės dantų eilių padidėja tikimybė atsirasti tarpams. Taip pat reikėtų žinoti, kad per ilgai naudojamas čiulptukas gali sukelti įvairiais dantų anomalijas, dėl to vaiką patariama kuo greičiau nuo jo atpratinti. Žinoma, taisyklingam dantų augimui įtakos turi ir genetinis faktorius, bent vienam iš tėvų turint sąkandžio problemų tokios grėsmės tikimybė išauga ir vaikui.
Dėl kreivų dantų gali sutrikti dikcija, atsirasti kramtymo sunkumai. Taip pat tokie dantys dažniau pažeidžiami ėduonies, nes nuo jų sunkiai nusivalo apnašos.
Sprendimas – breketai
Breketai veiksminga dantų tiesinimo priemonė, tačiau jai yra būtina kruopšti priežiūra. Nešiojant šiuos, aplink metaliukus pradeda kauptis maisto likučiai, apnašos, todėl dantis privalu kruopščiai valyti po valgymo. Taip pat reikėtų žinoti, kad nešiojant breketus paprasto dantų šepetuko neužtenka. Reikia naudoti specialias, breketus nešiojantiems žmonėms skirtas, burnos priežiūros priemones, antraip gali pradėti kraujuoti dantenos, pažeidžiamas dantų emalis, jie pradeda gesti, vystosi ėduonis. Užsidėjus kabes, gydytoja pataria nekramtyti labai kieto maisto, kramtomosios gumos, vengti vienu metu vartoti kontrastingos temperatūros maistą, pvz. kavą su ledais, nes smulkios detalės gali atsiklijuoti.
Po gydymo
Dažniausiai gydymas breketais užtrunka apie dvejus metus, priklausomai nuo dantų būsenos. Nuėmus kabes prasideda retencinis periodas. Šio metu rūpinamasi, kad dantys nesugrįžtų į buvusią būseną. Retencijai naudojamos retencinės plokštelės arba tam skirti fiksavimo aparatai reteineriai. Šis gydymo periodas gali trukti nuo nuo 1,5 iki 2,5 metų, priklausomai nuo buvusios anomalijos tipo, gydymo intensyvumo ir kitų faktorių.