Medicina / Sveikata

Breketai

Apie dantų tiesinimą

Breketai
Breketai

Nors šiais laikais odontologijoje yra labai daug naujų ir pažangių sprendimų, vis dėlto breketai išlieka kone patikimiausias būdas tiesinti dantis. Modernumas ir technologijos yra pritaikomos pačiame breketų gamybos bei pritaikymo procese.

Ankstesnės klaidos

Kol dar breketai Vilniuje ir visoje Lietuvoje nebuvo pasirodę, tikriausiai prisimenate, kokias priemones stomatologai siūlydavo dantų tiesinimui. Prieš keturiasdešimt metų dantų ir sukandimo niekas netiesindavo, o prieš dvidešimt – vaikams buvo gaminamos specialios plokštelės. Tai, tarsi atitikmuo to, ką dabar daro breketai. Vilnius galbūt buvo pirmasis miestas, kuriame imta taikyti ši technologija, bet taip spėjame tik dėl to, kad tai yra sostinė. Žinoma, galėjo būti ir Kaunas, nes jame yra medicinos studijų galimybės.

Taigi, plokštelės būdavo kuriamos tik vaikams, paaugliams, kurių žandikaulis, dantų padėtis ir burnos struktūra dar yra paslanki, besiformuojanti (kitaip nei breketai, kurie dantukus ištiesina šiais laikais bet kokio amžiaus žmogui). Plokštelės būdavo nuliejamos iš plastiko, atspaudas imamas ne tik dantų, bet ir visos burnos, nes plokštelės pagrindas prisilaikydavo prie viso gomurio. Taip tiesinama būdavo tik viršutinis dantų lankas (kai šiais laikais breketai, Vilnius ar kitur, yra tiesinantys ir apatinius dantis).  Bėgant laikui, kas dvi savaitės ar kas savaitę reikėdavo vis apsilankyti pas odontologę, kuri prižiūrėdavo, kad plokštelė neiškraipytų sukandimo. Visgi, tai nebuvo toks jau geras ir efektyvus būdas, nes daug kam po plokštelės nešiojimo visgi dantys taip ir neišsitiesino. Breketai Vilniuje ir kituose miestuose šiais laikais turi itin geras tikslumo galimybes – dantis tiesinanti sistema sukuriama idealiai pritaikyta prie žmogaus burnos reljefo, o tais laikais tikslumo buvo mažiau. Be to, ir pati plokštelė stumdė dantis nepaskirstytai. Atsirasdavo šveplumas, būdavo vaikams sunku palaikyti tinkamą burnos higieną.

Skirtingi breketai

Šiais laikais breketai yra skirtingų rūšių. Skiriasi jų gamybos būdas, antspaudo nuėmimo būdas bei medžiaga, iš kurios pagaminama dantų tiesinimo sistema. Vis dar tebėra naudojami metaliniai breketai, kaina galbūt yra žemesni už skaidrią dantų tiesinimo sistemą. Metaliniai breketai Vilniuje ar kitur gali efektyviai ištiesinti dantis per du – tris metus. Tinka ir jauniems, ir vyresnio amžiaus žmonėms. Tai tarsi mitas, jog dantis tiesinti gali tik jaunimas, iš tiesų, dantys yra paslankūs ir vyresniame amžiuje, jeigu tik jiems yra pritaikoma tinkama tiesinimo sistema. Kiek kainuoja breketai galima teirautis pas savo odontologą, priskaičiuoti reikia ir konsultacijų kainą, nuolatos lankantis pas gydytojus dėl tiesinimo priežiūros. Kada naudojami metaliniai breketai Kaune ar bet kuriame kitame mieste, reikia būtinai pasistengti laikytis itin griežtos dantų higienos. Nors išvalyti ir yra sunku, visgi reikia stengtis – už metalinio paviršiaus įstrigę maisto likučiai kelia rūgštinę terpę, palankią bakterijų dauginimuisi, dėl kurių vėliau atsiranda ėduonis.

Kokie tinkamiausi yra breketai, Supermama bei kiti interneto portalai diskutuoja nuolat. Yra ne tik metaliniai, bet ir safyriniai breketai, taip pat skaidrūs breketukai, kurių beveik visai nesimato ir jie nepakeičia artikuliavimo funkcijos. Taigi, norint, kad jūsų šypsena būtų tiesi ir daili, o tiesinimo sistema mažiau būtų matoma, galima rinktis ne metalinius, o skaidrius breketus. Jeigu jų sudėtyje apskritai nebus metalo (net jokiems sutvirtinimams, niekam nenaudoto), tuomet jūs tik dar labiau išlošite: tokia šypsena bus sveikesnė, nes metalas nedarys jokio neigiamo poveikio. Šiais laikais breketai, kainos jų yra prieinamos beveik kiekvienam. Nesvarbu, ar tai breketai Klaipedoje, ar kitame mieste. Apsispręsti reikia nebent dėl kitų veiksnių, juos tinkamai įvertinus.