Laisvalaikis / Pomėgiai

Čiužiniai ir antklodės. Kaip prižiūrėti ir išsirinkti?

Gero miego palydovas – geras čiužinys. Taigi, kaip geriausiai patenkinti savo saldaus miego poreikius? Mokslininkai užsimena, kad čiužinius derėtų keisti kas 7 metus, tačiau dažniausiai tuo rūpinamės, kai keičiame pačią lovą. Lietuviai baldus linkę keisti kas 10 – 15 metų, taigi tinkamas pasirinkimas gali Jus apsaugoti nuo papildomų rūpesčių ir nepageidaujamų išlaidų. Kiekvienas naujas čiužinys tarnaus ilgą laiką, jei tinkamai jį prižiūrėsite. Pirmiausia, nusipirkus naują čiužinį, perskaitykite gamintojo nurodymus kaip teisingai jį eksploatuoti. Derėtų nepamiršti ir to, kad čiužiniai turi būti dedami ant lovos su medinėmis grotelėmis, nes kitu atveju jie nesivėdins ir gali pradėti pelyti. Paklodė apsaugos čiužinį nuo purvo bei alergenų, jei kas dvi savaites ją skalbsite aukštos temperatūros vandenyje. Kas pusmetį reikėtų čiužinį apversti kita puse, kad vienodai būtų naudojamos abi jo pusės ir neatsirastų įdubimų ar iškilimų. Ant čiužinio negalima šokinėti, nes gali būti pažeista jo struktūra ir miegas ant deformuoto paviršiaus nebebus toks mielas ir saldus. Čiužiniai turi būti vėdinami bent kartą per savaitę, bei derėtų nusiurbti jų paviršių dulkių siurbliu. Tuomet išgaruos drėgmė ir dings nemalonūs kvapai.

Išsirinkus gerą čiužinį, reikia pagalvoti ir apie patogią bei šiltą antklodę. Tai aktualu ne tik žiemą, bet ir vasarą. Dažniausiai naudojami trys antklodžių užpildų tipai. Pačios šilčiausios antklodės yra su žąsų pūkų užpildu. Tačiau dėl to, kad jos pačios geriausios, be abejo ir brangiausios. Todėl tokias antklodes vertėtų rinktis tik tiems, kurie nori miegoti itin šiltai. Komforto jausmą suteikia ir tai, kad tokios antklodės yra labai lengvos. Dažniausiai jų gamybai naudojami pūkų ir plunksnų mišiniai, kurie maišomi įvairiomis proporcijomis, norint išgauti skirtingą minkštumą ir lengvumą. Tačiau kuo daugiau antklodėje panaudota žąsų pūkų, tuo didesnė bus kaina. Dažniausiai antklodės pagal gamybos technologiją skirstomos į „kasetines“ ir dygsniuotas. „Kasetinių“ antklodžių privalumas tas, kad užpildas paskirstytas proporcingai tarp specialių pertvarėlių ir nesimaišydamas pasilieka savo vietoje.

Impilai gaminami iš medvilnės audinio turi būti pačios geriausios kokybės, kad nepralįstų patys pūkai. Savo namuose vertėtų turėti bent dviejų rūšių antklodes, tai vasarinę ir žieminę. Jose bus skirtingas užpildo svoris, nuo kurio priklauso ar miegosite šilčiau, ar vėsiau.

Dar vienas antklodžių tipas yra su vilnos užpildu. Nuo gilios senovės gaminti vilnoniai gaminiai pasižymi natūralumu, gera šilumos izoliacija bei oro pralaidumu. Dėl pastarosios sąlygos vilnoniai audiniai tinkami naudoti ištisus metus, nepriklausomai nuo sezono. Dar viena unikali vilnos pluošto savybė – vandens garų sugėrimas. Miegant iš žmogaus organizmo išsiskiria prakaitas, todėl norint atsibusti be drėgmės pojūčio, rekomenduojama miegoti po vilnos užpildo antklode. Vilnoniai audiniai teigiamai veikia odą ir sąnarius, be to – gerina kraujotaką, o tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie dažniau skundžiasi vėsiomis rankomis ar kojomis. Vilnonėms antklodėms dažniausiai naudojama gryna avių vilna, tačiau pasitaiko ir ypač švelnių Merinoso avių ar alpakų vilnos užpildų. Tokias antklodes patartina valyti sausai ir vėdinti, nes vilna – natūralus audinys ir naudojimo pradžioje gali turėti specifinį kvapą.

Trečias dažnai naudojamas užpildas antklodėms – silikonizuotas poliesteris. Tai sintetinis pluoštas, tačiau laidus orui bei geba sugerti drėgmę. Tokio užpildo savybės artimos natūraliems audiniams, tačiau šių priežiūra daug paprastesnė, nes juos galima ne tik skalbti, bet net ir virinti aukštoje vandens temperatūroje.
antklodės