Būstas

Ciuzinukai i lovyte

Pirmasis kūdikio čiužinukas

Ciuzinukai i lovyte
Ciuzinukai i lovyte

Jauni tėvai, besilaukdami kūdikėlio, planuoja, kaip atrodys vaikų kambarys – kaip bus išdažytos sienos, kokia stovės komoda ir lovytė. Deja, neretai pamirštama viena, ko gero, pati svarbiausia vaikų kambario dalis – tai ciuzinukai i lovyte. Nemokantis vaikščioti kūdikis lovytėje praleidžia labai daug laiko – rašoma, kad naujagimiai miega net iki 22 valandų per parą, taigi lovytėje jis praleis daug daugiau laiko, nei suaugęs žmogus. Būtent dėl to ciuzinukai i lovyte yra tokie svarbūs. Koks turėtų būti geras kūdikio čiužinukas?

Audinys

Lygiai taip pat, kaip rūbeliai arba patalynė, geriausia, kad kūdikio čiužinukas būtų aptrauktas natūralia medžiaga, pavyzdžiui, medvilne. Tokia medžiaga, pirmiausia, bus patogi, sugers prakaitą, leis odelei kvėpuoti, paguldytas kūdikis nešus. Antra vertus, natūrali medžiaga paprastai ir išsiskalbia geriau už sintetinę, nes ją galima skalbti aukštesnėje temperatūroje. Taigi kūdikėlių ciuziniai turėtų būtinatūralūs, o idealiu atveju – dar ir ekologiški, neapdoroti dirbtiniais dažais bei balikliais.

Pagrindas

Čiužinio pagrindo kietumas vaikams yra labai svarbus čiužinio tinkamumo kūdikiui aspektas. Ortopedai teigi, kad ciuzinukai vaikams turi būti nei per kieti, nei per minkšti. Per kietas pagrindas kūdikiui, ypač naujagimiui, nėra natūralus. Ant labai kieto pagrindo migdant kūdikį, jo raumenukai negalės visiškai atsipalaiduoti ir gerai vystytis. Jei pagrindas priešingai – per minkštas, tada vėl negerai. Kūdikiai labai greitai lovytėje pradeda vartytis. Kol jie išmoksta tai daryti sąmoningai, būna ir netyčinių apsivertimų. Tokiu atveju, netyčia apsivertusiam kūdikiui labai minštas čiužinukas galėtų būti labai rimta kliūtis atsiversti ir neuždusti.

Patikrinti, ar čiužinukas tinkamo kietumo, galima jį čiupinėjant. Į per minkštą čiužinuką pirštai „įsminga“ – tokie ciuzinukai vaikams nėra visiškai saugūs. Tuo tarpu liečiant per kietą čiužinuką, pirštai neįspaudžia jo net šiek tiek.

Specialistai nurodo, kad kūdikiams skirtas čiužinukas turėtų būti kuo lygesnio paviršiaus – dygsniuoti čiužiniai vaikams visiškai netinka. Kaip tinkami mažiems kūdikiams dažniausiai pristatomi kokosiniai čiužinukai. Jie yra tinkamo kietumo ir natūralūs. Priešingai, poroloniniai čiužinukai dažnai kritikuojami kaip sintetiniai, nekvėpuojantys ir rekordiškai greitai susidėvintys.
Tiesa, reikia nepamiršti, kad kūdikis ant šio čiužinuko miegos neilgai – ciuziniai kudikiams paprastai skiriasi nuo čiužinių, kurie reikalingi mažiems vaikams, kurių stuburo linkiai jau susiformavę. Vaikui paaugus, čiužinukas galės būti ir kiek minkštesnis. Tam reikės pirkti atskirą čiužinį – o gal ir lovytę. Tokios nugarai apgauti skirtos gudrybės, kaip antciuziniai, vaikams neskirtos. Yra gamintojų, kurie siūlo čiužinukus, skirtingai minkštus abiejose pusėse – viena tokio čiužinuko pusė būna minkštesnė, o kita – kietesnė. Tokiu atveju pradėjus kūdikį migdyti ant vienos čiužinuko pusės, ateityje ją galima perversti į minkštesnę.

Lovytė

Renkantis čiužinuką reikia nepamiršti ir pačios lovytės. Galima sakyti, kad ciuziniai vaikams bus tinkamiausi tada, kai bus tinkama ir lovytė. Dažniausiai mažų vaikų lovytės būna medinės (natūrali medžiaga) ir su pakeliamomis arba stacionariomis grotelėmis, kurios reikalingos tam, kad kūdikis neiškristų ant grindų. Lovytės grotelių tarpai turėtų būti pakankamai siauri vaiko galvytei – tai būtina jo paties saugumo dėlei.

Pagalvė

Specialistai nesutaria, ar kūdikiui reikalinga pagalvė, ar vis tik nelabai. Jie sutaria tik vieninteliu klausimu – jei pagalvė yra, tai ji turėtų būti kiek įmanoma plonesnė. Didelės storos pagalvės ne visada rekomenduotinos ir suaugusiems žmonėms, o kūdikiui dažnai geriausia tiesiog ant čiužinuko. Dažnai net ir vyresniam kūdikiui ciuzinukai i vezimeli dedami, o pagalvė ne – labai norint vežimėlyje dažniausiai galima pakelti kūdikio galvūgalį. Paprastai to ir užtenka. Dažniausiai specialistai teigia, kad ciuzinukai i lovyte yra labai svarbūs, o tokių dalykų kaip pagalvė gali ir visai nebūti.