Dantų balinimas kapomis ar odontologijos klinikose šiais laikais atrodo įprastos procedūros, tačiau yra žinoma, kad žmonija dantis balina daugiau nei 4000 metų. Šiam procesui buvo naudojami natūraliai gamtoje randami produktai ir netgi žmonių išmatos. Šis straipsnis ir bus apie dantų balinimą ir to priežastis.
Savaime suprantama, kad senovėje dantų balinimas kapomis naudojant specialius gelius nebuvo atliekamas. Pavyzdžiui, Romoje ar Egipte vietoje jų buvo naudojama sutrinta pemza ir vyno actas. Vėliau tų laikų daktarai šviesinimo procesui pradėjo naudoti šlapimą, kuriame yra gausu amoniako. Visgi ši medžiaga yra pavojinga, jinai graužia danties emalį, dėl to dantys baltėdavo tik kurį laiką.
Devynioliktame amžiuje odontologijos amatu pradėjo užsiimti kirpėjai. Jie ne tik balindavo dantis, bet ir atlikdavo įvairias operacijas, dažniausiai danties traukimo. Tais laikais dantų šviesinimo procesas buvo atliekamas panašiai kaip ir dabartinis dantų balinimas kapomis. Kirpėjai ant dantų užmaudavo specialius metalinius aparatus į kuriuos pripildavo azoto rūgšties. Šis metodas taip pat kenkdavo dantis, kurių emalis po kurio laiko suminkštėdavo ir pradėdavo gesti.
Šiais laikais dėl dantų balinimo populiarumo labiausiai kaltinamas Holivudas. Nuo devintojo dešimtmečio pradžios pasaulyje išplitus JAV kino industrijos produkcijai, dantų baltumas iš pradžių tapo mados reiškiniu, o vėliau tiesiog būtinu atributu. JAV odontologų asociacija pateikia tyrimo duomenis pagal kurį dantų balinimo procedūrų skaičius pastarąjį dešimtmetį augo apie 25 procentus.
Vis dėl to ši procedūra nebūtų tokia reikalinga, jei žmonės nustotų vartoti produktus, kurie sukelia dantų tamsėjimą. Dantims labiausiai kenkia rūkymas, arbata, kava ir raudonas vynas. Netgi per didelis kiekis „gerų“ medžiagų gali tūrėti neigiamos įtakos jūsų šypsenai. Pavyzdžiui, per didelis fluorido kiekis organizme gali privesti prie dėmių atsiradimo ant dantų. Tokia grėsmė labiausiai kyla vaikystėje, vaikai dažnai vietoje to, kad valytųsi dantis praryja dantų pastą, kurioje gausu šios medžiagos. Taip pat kai kuriose pasaulio vietovėse reikia būti atsargiems, tarkime Naujajame Meksike, vandenyje randamas gausus fluorido kiekis, taip yra dėl ten aktyviai vykdomos žemdirbystės.