Medicina / Sveikata

Dantų balinimas

Populiariausia kosmetinės odontologijos procedūra – dantų balinimas. Tai paprasčiausias būdas daugumai žmonių pasigražinti savo šypseną. Pasaulyje dantų balinimas nėra nauja procedūra. Vandenilio peroksidas dantų balinimui pradėtas naudoti jau daugiau kaip prieš šimtą metų. Moksliškai dantų balinimas vandenilio peroksidu pirmą kartą buvo pasiūlytas JAV odontologo Westlake dar 1895 „American Journal of Dental Science“.

Išbandyta daugybė įvairių medžiagų dantų balinimui, bet ligi šiol neatrasta nieko geriau už „seną gerą” vandenilio peroksidą arba karbamido peroksidą (silpna vandenilio peroksido forma). Visiems šiuolaikiniams balinimo būdams iš esmės naudojama ta pati cheminė medžiaga, tik skirtingų atmainų ir stiprumo. Daugelis tyrimų, atliktų įvairiose šalyse, patvirtina, kad sveikų dantų balinimas vandenilio peroksidu yra saugus, nepakeičia danties ir aplinkinių audinių struktūros. Be abejo, jis turi būti atliekamas laikantis nurodytų taisyklių ir sąlygų, neturėtų būti daromas dažniau nei nurodoma. Dabar net 92% JAV pacientų balinasi dantis.

Dantų balinimą galima atlikti dviem būdais:

  • Namuose – kapomis
  • Kabinete

Namuose – balina pats klientas (paprastai trunka 10-14 dienų). Yra įvairių juostelių, spec. lakų dantų balinimui namuose, tačiau efektyviausias iš naminių balinimo būdų – kapomis. Klientui pagal jo dantų formą padaromos individualios formelės „kapos“, į kurias dedama spec. medžiaga ir užsidėjus ant dantų reikia laikyti kelias valandas (pagal gydytojo nurodymus) ne mažiau, kaip 10 dienų. Per visą balinimo laikotarpį būna padidėjęs dantų jautrumas ir reikia vengti dažančių maisto produktų, kavos, arbatos, raudono vyno, rūkymo.

Gydytojo kėdėje balinimui naudojamas didesnės koncentracijos gelis, rezultatas – greitas. Tam, kad sustiprinti efektą, gali būti naudojamas lazeris, spec. lempos. Tokiu būdu gelio poveikis stipresnis ir rezultatai greitesni. Paprastai užtenka vienkartinės procedūros, po kurios vieną parą būna padidėjęs dantų jautrumas ir tiek pat laiko reikia vengti dažančių maisto produktų ir gėrimų.

Vienas iš naujausių balinimo būdų – lazeriu, kai balinimas maksimaliai sutrumpinamas, išgaunant maksimalų efektą. Balinimas lazeriu užtrunka apie pusvalandį. Taip pat lazeriu galima ištaisyti įvairius dantenų defektus, naudoti kaip pagalbinę priemonę visose odontologijos srityse.

Abu būdai geri ir efektyvūs, bet balinant kapomis reikia daugiau pastangų ir kantrybės, o gydytojo kabinete užtenka vieno vizito. Tačiau toks balinimas maždaug dvigubai brangesnis už balinimą namuose.

Paprastai peroksidas efektyviai pašviesina dantis, tačiau stebuklingų balinimo būdų, kurie visiems garantuotų sniego baltumo dantis, nėra. Dantų balinimo efektas visada būna individualus. Tai priklauso nuo danties struktūros, emalio storio, pigmento rūšies. Pasitaiko atvejų, kai dantis balinimui pasiduoda sunkiai.

Negalima balinti dantų su nusidėvėjusiu, pažeistu emaliu, esant dantenų uždegimui, periodontitui, asmenims alergiškiems balinimo gelio sudedamosioms dalims, nešiojantiems breketus. Šią procedūrą rekomenduojama atidėti nėščiosioms, maitinančioms moterims, asmenims iki 18 metų. Reikia žinoti, kad plombos, vainikėliai nebąla, tad po balinimo gali tekti jas keisti arba koreguoti.

Balinant dantis svarbu neprarast saiko, nedaryti to dažniau nei nurodoma balinimo protokoluose.

 

 

Odontologijos klinika Vilniuje – Pilėnė.