Medicina / Sveikata

Dantų balinimas – priemonės ir saugumas

Dantų balinimas kapomis, geliais, pasta ar lazeriais per pastarąjį dešimtmetį labai išpopuliarėjo. Tam įtakos turėjo stiprus ekonomikos augimas šio amžiaus pradžioje. Stebėtina, kad išaugus žmonių pajamoms labai didelė dalis šių pinigų buvo panaudota išvaizdos tobulinimui Ši tendencija ypač pastebima Jungtinėse Amerikos Valstijose. Žinoma, pasikeitė ir pati darbo aplinka, padaugėjo stresinių situacijų, dėl ko išaugo kavos ir kitų dantų dažiklių vartojimo kiekiai. Tikriausiai šie pokyčiai turėjo įtakos ir išaugusiems dantų balinimo skaičiams. Visgi mada kartais prasilenkia su sveikata, taigi šiame straipsnyje pabandysiu atsakyti į klausimą ar dantų balinimas yra saugi procedūra?

Balinamoji dantų pasta

Balinančioji dantų pasta yra laikoma vienu geriausių būdų atjauninti šypseną. Nuolatos valant dantis specialia pasta televizijos reklamos teigia, kad bus pasiektas ilgalaikis dantų baltumas. Tačiau reikėtų suprasti, kad šios pastos beveik nebalina dantų. Kaip ir įprastos, balinančiosios daugiau yra prevencinė priemonė prieš dantų gelsvėjimą.

Be to, naudojantys balinančiąsias pastas turėtų būti atsargūs. Kai kurios priemonės savo sudėtyje turi šlifuojančių medžiagų, tokių kaip silicio ar aliuminio oksidai. Pagrindinė šių dantų pastų paslaptis yra tokia, kad sudėtyje esančios abrazyvios dalelės nutrina pageltusį nuo maisto produktų dantų emalį. Tokiu būdu pasiektas dantų baltumas trumpu laikotarpiu gali atrodyti kaip priimtinas sprendimas. Visgi po emalio sluoksniu slepiasi kita medžiaga – dentinas, kurio natūrali spalva yra gelsva. Be to, iki dentino nutrinti dantys gali tapti jautresni šilumai ar šalčiui, taip pat greičiau gesti, trupėti. Taigi ne visos balinančios dantų pastos yra tinkamos jūsų dantims, šiuo klausimu geriausiai konsultuotis su savo odontologu.

Balinančiosios medžiagos

Dažniausiai įvairias balinimui skirtas procedūras, kurių metu yra pasitelkiami tam tikri skysčiai ar kiti mišiniai, atlieka odontologai. Naudojant chemines medžiagas galima pasiekti tikrai gerų rezultatų. Vienas labiausiai paplitusių ingredientų yra vandenilio peroksido tirpalas, kuris gali būti panaudotas keliems skirtingiems dantų balinimo metodams. Pavyzdžiui dantų balinimas kapomis, kuris atliekamas lankantis pas odontologą ir namuose ar dantų balinimas lazeriu vien tik odontologo kabinete.

Žinoma, gera žinia yra ta, kad dantų balinimas pasitelkus chemines medžiagas yra vienas iš efektyviausių ir geriausius rezultatus atnešančių būdų. Visgi šis metodas turi ir neigiamų pusių. Kai kurie specialistai teigia, kad balinant dantis pasitelkus chemines medžiagas platėja dantyse esančios poros, ko pasėkoje gali nutikti daug dalykų. Vienas iš pastebimiausių yra dantų jautrumas šalčiui ar karščiui. Kita neigiama savybė pastebima naudojant chemines medžiagas yra dėmių atsiradimas ant dantų praėjus ilgesniam laiko tarpsniui. Taip pat kartais yra pastebima didesnė skylučių dantyse atsiradimo galimybė. Visgi visi išvardinti atvejai statistiškai yra gana reti ir atsitinka tik išskirtiniais atvejais ar piktnaudžiaujant procedūromis.

Alternatyva dantų balinimui

Nors specialistai laikosi nuomonės, kad dantų balinimas pasitelkus įvairiais priemones nėra toks kenksmingas, kad jo vertėtų atsisakyti, galimas ir kitas natūralesnis būdas padėsiantis išsaugoti dantų baltumą. Žmonių išskiriamos seilės savo sudėtyje ir taip turi medžiagų , kurios padeda stiprinti dantų emalį ir jį šviesinti. Taigi paprasčiausias būdas norint išlaikyti baltą šypseną yra maisto su dažikliais atsisakymas ir nuolatinis dantų valymas. Norintiems drąsiai šypsotis, reikėtų mesti rūkyti, atsisakyti arbatos, kavos, raudono vyno. Geriausiai prenvencinei dantų priežiūrai tinka pasta su kalcio fosfatu, kurios pagalba, taip pat yra stiprinamas emalis.

Taigi nors ir nėra įrodyta, kad dantų balinimas pasitelkus įvairias medžiagas yra kenksmingas, geriausiai tokių būdų išvengti ir nuo mažų dienų pradėti rūpintis savo dantimis.

Patamsėję dantys