Įvairenybės,  Medicina / Sveikata

Dantų breketai

Breketai odontologų naudojami blogo sąkandžio gydymui. Geras sąkandis yra toks, kai burnos gale esantys krūminiai dantys skirti kramtymui yra tiesūs ir netrukdo vienas kitam, o priekiniai viršutiniai, taip pat tiesūs, truputėlį išlenda į priekį lyginant su priekiniais apatiniais dantimis. Gana painu ar ne? Kreivi dantys, gali atrodyti neestetiškai ar netgi sukelti fizinį ar emocinį skausmą. Neteisingas sąkandis trukdo kramtyti, atsikąsti ar net kalbėti. Žmonėms, nekreipiantiems į blogą sąkandį, laikui bėgant dantų implantai gali tapti reikiamybe, nes kreivus dantis gali prireikti šalinti. Šiame straipsnyje pateiksiu keletą teiginių ir atsakymų susijusių su breketais.

Blogą sąkandį įtakoja gausybė priežasčių. Iš tiesų blogam sąkandžiui vystytis nemažą įtaką daro paveldimumas. Kitiems dantys pakrypsta dėl blogų įpročių vaikystėje, pavyzdžiui nykščio čiulpimo. Visgi kiekvienam žmogui sąkandžio kreivumo priežastys yra skirtingos, kaip ir pats kreivumas. Odontologai pataria vaikams nuo 7 metų pasitikrinti dantų sąkandį, kadangi tokiame amžiuje jau galima įžvelgti pirmąsias tendencijas dėl nuolatinių dantų atsiradimo.

Vaikai gali būti gydomi dar neiškritus pieniniams dantims. Iš tiesų tai yra įmanoma, visgi dažnesni atvejai, kai breketai vaikams yra siūlomi jau išaugus nuolatiniams dantims.

Breketai yra geriausias kreivų dantų gydymo metodas. Geriausią gydymo metodą gali nurodyti tik kvalifikuotas specialistas. Visgi reikia sutikti, kad breketai ar tiksliau reikėtų vadinti kabės, yra dažniausiai naudojamas metodas.

Pats veikimo principas yra gana paprastas. Mažyčiai breketai yra priklijuojami prie paciento dantų ir sutvirtinami vielutėmis, būtent reguliuojant vielučių įsitempimą ir yra tiesinami dantys, kurie pakrypsta norima linkme. Įprastai kabės būna metalinės, tačiau vyresni pacientai norintys, kad šios nesimatytų, gali naudoti brangesnes, pagamintas iš keramikos. Šios yra mažiau pastebimos.

Ortodontinis dantų sąkandžio gydimas reikalauja dviejų dalykų: spaudimo ir laiko. Galima pagalvoti, kad šis teiginys yra gana keistas, tačiau breketų naudojimo atveju jis yra visiškai teisingas. Naudojant breketus sąkandžio gydymui dantis reikia paveikti spaudimu tam tikra linkme, ko pagalba dantis pakeičia kryptį ir tik per tam tikrą laiką, pasiekiamas reikiamas rezultatas. Dauguma atvejų gydymas trunka nuo vienerių iki trejų metų. Žinoma, vystantis odontologijoje naudojamoms technologijoms šis laikotarpis vis trumpėja. Taip pat mažėja ir apsilankymų pas odontologą skaičius, kadangi procese naudojamos metalinės vielutės skirtingai nei senosios ilgiau išlaiko spaudimą. Įprasta, kad dabar pas specialistą tempimo procedūrai reikia lankytis kas 6 – 8 savaites.

Pacientai gali jaustis nemaloniai dėvėdami breketus. Iš tiesų, kaip ir dauguma kitų odontologinių procedūrų, breketai gali sukelti nemalonų jausmą ypač tik pradėjus jais naudoti. Reikia suprasti, kad kabės burnoje yra svetimkūnis, pacientai gali patirti perštėjimą. Taip pat pradžioje patariama valgyti minkštesnį maistą, odontologas taip pat gali išrašyti skausmą mažinančių vaistų. Vis dėlto bėgant laikui prie šių nepatogumų įprantama, o dažniausiai jie visai nebejuntami. Beje, po tempimo procedūrų dažnai jaučiamas lengvas skausmas, reiškiantis, kad dantys po truputį keičia savo poziciją, tai geras ženklas.

Po aktyvaus gydymo naudojant kabes sudarytas iš breketų pacientams tenka nešioti specialias kapas. Taip šis teiginys teisingas. Siekiant, kad dantys nesugrįžtų į buvusias vietas, keletą mėnesių pacientams tenka nešioti specialias kapas pritaikytas naujam sąkandžiui. Praėjus odontologo nurodytam laikui, kapų nešioti nebereikės, liks tik džiaugtis sveikai ir estetiškai atrodančiais dantimis.

Taigi dantų breketai nors ir šiek tiek skausmingas ir neišvaizdus kreivų dantų gydymo metodas, yra vienas populiariausių pasaulyje, atnešantis gal ir negreitus, bet garantuotus rezultatus. Geriau pasirūpinti dantimis dabar nei po to ieškoti protezų ar dantų implantų.

dantų breketai