Įvairenybės,  Medicina / Sveikata

Dantų implantų istorija

Dabartiniai dantų implantai ir jų gamybos technologija tapo revoliuciniu išradimu suteikusiu begalei žmonių galimybę vėl nusišypsoti. Vis dėlto šis metodas praeityje žmonijai buvo neprieinamas, o noras tūrėti gražią šypseną mus, mirtinguosius, persekiojo ir senovėje. Taigi šiame straipsnyje bus pasakojama apie praeityje naudotus dantų pakaitalus ir šių diegimo paslaptis.

Pirmieji dantų implantai aptinkami Majų civilizacijoje. Būtina paminėti, kad ši civilizacija yra žinoma dėl puikių pasiekimų astronomijos, matematikos ir rašytinės kalbos srityse. Turbūt mokslo skatinimas šios kultūros atstovus pastūmėjo iki bandymų pakeisti iškritusius dantis.

1930 metais archeologai dabartinio Hondūro teritorijoje rado įrodymų, kad 600 metais po Kristaus ši kultūra naudojo dantų pakaitalus panašius į dabartinius implantus. Archeologai aptiko majų gyventojų skeletus, kurių žandikauliuose buvo įstatytos apdirbtos jūrinės kriauklės. Tokie atradimai buvo aptikti ir Egipto civilizacijoje.

Vis dėlto senosiose kultūrose labiau buvo paplitę dantų protezai. Jie buvo paprasčiau pagaminami ir lengviau panaudojami, nei tuo metu skausmingos ir sunkios dantų implantacijos operacijos. Protezai buvo gaminami iš gyvūnų kaulų, ypač iš ilčių, taip pat iš porceliano, keramikos, medžio ir kitų medžiagų.

Galiausiai 1952 metais Švedų gydytojas Dr. Branemark netyčia atrado titano sąveiką su kaulais. Daktaras atlikinėjo kaulų gijimo bandymus naudojant įvairus metalus. Netikėtai bandymo metu naudojant titaną šis suaugo su kaulu. Beje, tuo metu manyta, kad žmogaus kaulų sąveika su kitomis medžiagomis yra neįmanoma. Šis atradimas buvo dabartinių implantų pradžia.

Vėliau daktaras Leonard Linkow tobulino implantacijos procesą. Dešimtajame praeito šimtmečio dešimtmetyje šio daktaro dantų implantai buvo įsodinti daugiau nei devyniolikai tūkstančių pacientų. Per beveik 50 metų trukusią karjerą gydytojas parašė keletą knygų apie implantacijos procesą bei užpatentavo nemažai savo paties išradimų. Į pensiją Leonard Linkow išėjo 2002 metais.

Galima paminėti ir kitą to meto gydytoją sėkmingai praktikavusį dantų implantaciją. Stefano Melchiade Tramonte italų gydytojas pradėjęs naudoti naują technologiją įstatant dantis. Jis naudodavo titaninius varžtus, ant kurių buvo dedamas protezas.

Dantų implantų technologijos nuolatos vystosi. Galbūt po šimto metų paprasti dantys bus pašalinami dar vaikystėje, o vietoj jų bus įdiegiama negendantys implantai. Juk negalime ateities nuspėti.