Dantų kabės, tai sistema sudaryta iš daugybės breketų tvirtinamų prie dantų, kurie yra sujungti specialia tempiančia vielute. Kabės yra dažnai vadinamos, tiesiog breketais. Šis sistema skirta dantų tiesinimui. Šiame straipsnyje trumpai papasakosiu apie šiuolaikines kabes.
Kabių išradimas
Šiuolaikiniai breketai buvo išrasti Edward Hartley Angle, amerikiečių odontologo gimusio 1855 metais Pensilvanijos valstijoje mirė sulaukęs 75 –ekerių, 1930 metais.
Edward Hartley Angle studijavo Pensilvanijos Odontologinės Chirurgijos Koledže. 1887 metais įgavo medicinos daktaro specialybę. Nuo 1887 iki 1892 jis dirbo profesoriumi Minesotos Universitete, 1892 – 1898 metais profesoriavo Šiaurės Vakarų Universitete. Taip pat dirbo Vašingtono Universiteto medicinos departamente nuo 1897 -1899 metų.
1917 metais profesorius atidarė Angle Ortodontų mokyklą. Iš tiesų, E.H.Angle vienas pirmųjų mokslininkų pradėjusių vystyti ortodontijos mokslą. Jis suklasifikavo įvairiais dantų ir žandikaulio augimo anomalijas. Taip pat sukūrė pirmuosius prietaisus padedančius išgydyti nustatytus dantų ir žandikaulio augimo sutrikimus. Breketų tema išleido ne vieną knygą, kurių pagalba kabių sistemos tapo standartinėmis ir paplito visame pasaulyje. Būtent dėl šios priežasties E. H. Angle yra laikomas šiuolaikinių dantų kabių išradėju.
Šiuolaikiniai kabių tipai
• Patys populiariausi ir efektyviausi breketai vis dar išlieka metaliniai. Nors ankščiau šie atrodė gana bjauriai ir neestetiškai, tobulėjant tampa mažiau pastebimi. Šiuo metu Lietuvoje gana populiarūs žemo profilio breketai, kurie ne taip stipriai dirgina burnos gleivinę bei yra mažiau pastebimi.
• Pacientas reikalaujantiems breketų kurie nesimato, buvo sukurti keramikiniai, safyriniai ir plastikiniai breketai. Dėl to, kad šie breketai yra sunkiau pastebimi, juos pamėgo vyresnio amžiaus pacientai, vis dėlto reikėtų žinoti, kad gydymas naudojant šio tipo kabes užtrunka kur kas ilgiau.
• Kita breketų rūšis yra beligatūriniai. Šie breketai turi gana daug privalumų: rečiau reikia šalinti dantis, gydymas trunka gerokai trumpiau nei naudojant standartines sistemas, gydymo metu beveik nejaučiamas diskomfortas, retesnis lankymasis odontologijos klikose.
• Na ir paskutinioji rūšis yra liežuviniai breketai. Šie breketai prie dantų klijuojami yra iš liežuvio pusės. Dėl šios priežasties yra visai nematomi. Vis dėlto ši metodika turi keletą trūkumų: nešiojant šio tipo sistemą yra kur kas sunkiau tinkamai prižiūrėti ir valyti dantis, be to gana stipriai jaučiamas liežuvio gleivinės dirginimas, ši kur kas jautresnė nei lūpų. Galiausiai ne visi dantų kreivumo atvejai gali būti išgydomi pasitelkiant šią sistemą.
Įdomu, kad besivystančios technologijos neapleidžia ir ortodontijos srities. Pastaruoju metu Jungtinėse Amerikos Valstijose vis daugiau įmonių stengiasi pasiūlyti naujus ordotonginius gydymo metodus. Vieną iį tokių kampanijų yra Ora Metric, kuri tobulina specialią programą galinčią sumodeliuoti ir atkurti žmogaus sąkandį. Dėka šios programos ateityje bus galima sumažinti apsilankymų pas odontologą skaičių ir sutrumpinti laiką. Dantų žandikaulio spaudai bus pagaminami vieno apsilankymo metu.
Paskutinis JAV dantų kabių gamyboje naudojamas mados klyksmas yra NASA kosminėms programoms sukurtas specialus nikelio ir titano lydinys, kuris veikiamas šilumos pats pradeda plėstis. Būtent šio metalo lidinys naudojamas sujungiant breketus. Tinkamai sureguliavius kabių sistema ši natūraliai be odontontologo pagalbos stuma dantis norima kryptimi.
Šie išradimai tiek pacientams, tiek ortodontijos specialistams leidžia tikėtis, kad ateityje kabių montavimo procesai taps dar greitesni ir kokybiškesni. Galimas daiktas, kad po 10 metų breketai bus pritaisomi vieno apsilankymo metu ir bus visai nematomi ir beveik nejaučiami. O gal išsivysčius nanotechnologijoms dantų augimo kryptis bus reguliuojama robotų?