Medicina / Sveikata

Dantų priežiūra pasaulyje

Dantų balinimas kapomis, lazeriu ar dantų implantai, protezai Lietuvoje prieinami kiekvienam žmogui turinčiam pakankamai lėšų. Visgi pasaulyje vis dar gausu valstybių, kuriose tinkamų odontologų paslaugų negauna begalė gyventojų. Dantų netektis ar gedimus galima sieti tiek su socialinėmis, tiek su ekonominėmis tam tikros visuomenės priežastimis. Šis straipsnis ir bus apie įvairiose pasaulio šalyse gyvenančių žmonių problemas susijusias su dantų priežiūra ir patikėkite šalys yra ne vien 3 – iojo pasaulio atstovės.

Pasaulinės tendencijos

Netgi tokioje šalyje kaip Didžioji Britanija yra skaičiuojama kad nuo pusės iki 75 procentų vaikų ir suaugusiųjų kenčia nuo įvairių dantų ligų. Azijos ir Lotynų Amerikos šalyse dantų gedimai yra dar didesnė problema. O juodajame žemyne Afrikoje iš viso neverta kalbėti apie dantų priežiūrą, ten gyvenantys žmonės neturi tinkamo priėjimo prie fluoro šaltinių, ši medžiaga padeda sustiprinti dantų emalį ir apsisaugoti nuo gedimų.

Kur netenkama daugiausiai dantų?

Ekspertai teigia, kad dantų netekimui priežasčių turi gamtinės sąlygos ir socio – ekonominiai veiksniai. Tam tikrose šalyse dantų netektys svyruoja atitinkamai nuo vyraujančio gyvenimo būdo. Gerai išsivysčiusiose industrinėse šalyse, dantų netekčių skaičius po truputį mažėja, tačiau valstybėse, kuriose senstančių žmonių daugėja, daugėja ir dantų netekčių skaičius. Tačiau svarbu paminėti, kad daugumoje išsivysčiusių šalių pagyvenusiems žmonėms dantų implantai yra lengvai prieinama paslauga. Tačiau trečioje pasaulio šalyse, nors ir esant paklausai, ekonominės žmonių galimybės neleidžia šių įsigyti, o ką jau kalbėti apie tokias prabangos paslaugas, kaip dantų balinimas kapomis.

Sunkumai gydant paprastus dantų gedimus ar netektis

Pagrindinė šių problemų gydymo priežastis yra ta, kad žmonėms ne tik trūksta pinigų ar medžiagų, tačiau nėra išugdoma ir reikiamas kiekis kvalifikuotų specialistų. Sunkiai besiverčiančiose šalyse švietimo sistema labai ribota. Įprasta, kad ir Afrikos žemyne sugedę dantys tiesiog paliekami iki tol, kol iškrenta. Dėl tokių atsitikimų žmonės patiria didžiulius skausmus, o vėliau gali susirgti ir kitomis sunkesnėmis ligomis dėl nesugebėjimo sukramtyti maisto.

Tabakas ir dantų priežiūra

Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse jau senai teigiama, kad tabakas stipriai kenkia dantims (ne tik jų spalvai). Dauguma periodonto ligų sukeliamos būtent dėl tabako gaminių. Taip pat jau dabar yra numatoma, kad besivystančiose šalyse augant rūkančiųjų skaičiui augs ir dantų gedimų procentas susijęs su tabaku. Beje, šie tyrimai nėra atlikti šiltesniuose kraštuose esančiose šalyse, kur rūkymas jau nuo seno yra labai populiarus. Galima spėti, kad neišsivysčiusiose šalyse tabako įtakotas dantų gedimų skaičius jau dabar yra labai didelis.

Be to, tabako gaminiai sukelia ir kitas burnos ertmės ligas. Tai aiškiai pastebima vyrų tarpe, taip pat Azijos regione, kur rūkymas itin populiarus tarp abiejų lyčių. Dantų netekimas yra pagrindinė rūkančių ir kramtančiųjų tabaką problema, po jos seka tabako sukelti vėžiniai susirgimai.

Pasaulinis sprendimas

Nors nemaža dalis žmonių išsivysčiusiose šalyse tiesiog sąmoningai pro ausis praleidžią faktą, kad reikia saugoti savo dantis, jie gali sau leisti dantims skirtą pagalbą iš kvalifikuotų specialistų. O štai su ekonominiais sunkumais susiduriančiose šalyse dantų gedimų ir netekimo skaičiai yra kur kas baisesni. Reikėtų tikėtis, kad labiau išsivysčiusios šalys skirs šioms paramos. Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į jaunų žmonių mokymą, kaip reikia tinkamai prižiūrėti dantis. Vėliau galima pradėti auginti kvalifikuotus specialistus, kurie taptų rimtu pagalbos ramsčiu neturtingų šalių gyventojams. Vis dėlto dantų netektis sukelia ne tik nepatogumą, tačiau ir kitas daug rimtesnes ligas, vedančias lig mirties.

Stomatologija