Įvairenybės

Dantu protezavimas

Emigranto istorija: grįžęs pirma aplankiau odontologą, tik paskui – mamą

Dantu protezavimas
Dantu protezavimas

Londone jau penkerius metus  gyvenantis Eimantas (28 m.) pasakoja, jog gyvendamas Lietuvoje nė karto nebuvo susimastęs, jog dantu protezavimas svetimose šalyse gali atrodyti kaip neįkainojama vertybė. Kaip ir dauguma Didžiojoje Britanijoje gyvenančių lietuvių, medicinos, stomatologijos, odontologijos, sveikatos ir dantu priežiūros paslaugos Anglijoje jam yra ne tik per brangios, bet ir beveik nepasiekiamos – mat medicinos apsaugos sistema pirmenybę visuomet teikia tėvynainiams.

„Ir nieko keisto, jeigu ligoninės priimamajame lietuvis su lūžusia koja, kuriai būtinas protezavimas, lyg niekur nieko pralaukia visą dieną, o priešais jį be eilės praeina dešimtys britų. Tai – normalu, Britanijoje su emigrantais niekas nesiskaito,“ – pasakoja Eimantas.

Į eilę užsirašo iš anksto

Anot Eimanto, daugybė lietuvių jau yra išmokę gudrybę: jeigu domina šeimos daktaro, dantu gydytojo, loristo ar kt. specialisto apžiūra, iškart keliauji į Lietuvą, tačiau tuo pačiu užsirašai į eilę pas daktarus ir Londone. Kai ją prieisi (po metų – dviejų), kas žino, gal kaip tik tuo metu bus reikalingas dantu protezavimas, gal skaudės gerklę ar norėsi išsirašyti antidepresantų, tad susitaupys laiko, ir nereikės skristi į Lietuvą.

„Vienai mano draugei lenkei buvo tokia situacija, jog jai lūžo ranka, jai buvo reikalingas protezavimas, reikėjo skubiai dėti gipsą. Deja, net ir turėdama visus reikiamus sveikatos draudimus bei legaliai dirbdama prekybos centre, ji negalėjo prieiti eilės valstybinėje ligoninėje. Su skubiu medicininiu atveju ją užrašė tik po keturių savaičių vizitui pas daktarą. Gerai, jog turėjome pažinčių vienoje privačioje klinikoje – ten draugė ir gavo pirmąją pagalbą, tiesa, irgi ne tą pačią dieną, nes skubiai ten gydėsi dar keli lietuviai bei lenkai, papuolę į analogišką situaciją“.

Ne dėl nostalgijos dantus tebetaiso pas vaikystės stomotologę

Eimantas pripažįsta, jog dantu protezavimas itin aktualus pasidarė po vieno incidento bare. „Kai studijavau KTU, su studentais bendražygiais praeidavome barus, mėgdavome pašėlti. Tačiau visa tai visuomet buvo taikiai, be nesutarimų. Tik kartą gatvėje mane užpuolė du neblaivūs vaikinai – į nosį negavau, bet šiaip apsistumdėme, aš parkritau ir prasikirtau lūpą. Grįžęs pastebėjau, kad priekinis dantys kliba. Tada primą kartą pasidomėjau kur yra daromas dantu protezavimas Kaune. Nuėjau pas specialistę, bet ji apramino ir pasakė, kad dantys tikrai nekliba, man tik taip pasirodė dėl šoko būsenos. Iš tiesų, ji buvo teisi, todėl dantu protezavimas nei jų koregavimas man nebuvo atliktas tąsyk“, – prisimena Eimantas.

„Tačiau neseniai turėjau išsiaiškinti, kur daromas dantu protezavimas Londone, mat šios prabangos man iš tiesų prisireikė. Praėjusio mėnesio pabaigoje bare susimušiau su dviem rumunais – jie įžeidinėjo mano merginą ir aš nesusilaikiau. Likau be iltinio danties. Nesmagu vaikščioti taip atrodant, todėl nutariau, jog dantu protezavimas pagaliau taps ne tik mintimi, bet ir realybe – nors ir labai norėjau šį „malonumą“ atidėti senatvei. Taigi, aš pasidomėjau, kokios jo kainos Londone ir likau priblokštas – dešimt kartų didesnės nei Lietuvoje!”, – tęsia vaikinas.

Anot Eimanto, už tą pačią kainą jis gali nuvykti pas tėvus, į studijų laikų Kauną, gerai pašėlti Lietuvoje, parvežti lauktuvių ir dar dantis susitaisyti. Dantu protezavimas kainos Panevezyje, gimtajame Eimanto mieste, dar mažesnės nei Kaune, todėl vaikinas nedvejodamai renkasi kelionę į Lietuvą.

„Draugai juokiasi – aš kaip koks sentimentų apsėstas tremtinys dėl nostalgijos grįžinėju pas vaikystės stomotologę dantų taisyti. Ne, juk iš tiesų tik dėl kainos. Beje, pirma susidėjau dantis, tik paskui aplankiau mamą – nenorėjau gąsdinti. Paskui su ja pakalbėjome – pasirodo, dantu protezavimas Siauliuose būtų buvęs dar pigesnis, ji ir pati ten darėsi dantų protezus. Kai tai pasakė, šiek tiek nesmagu pasidarė – va, mano mama jau protezus nešioja. Paseno, o aš viso to net nemačiau, nes nebuvau Lietuvoje. Tad gal ir gerai, kad tų kelių dantų netekau – buvo proga aplankyti seniai matytus žmones, net jei priežastis tapo dantu protezavimas. Vilniuje taip pat yra giminių, reikės susitikti ir su jais“, – dėsto Eimantas.