Įvairenybės

Darbas Norvegijoje

Darbas Norvegijoje padeda išgyventi ištisoms šeimoms 

Kai išgyventi Lietuvoje nebegali ar tiesiog nenori, akys krypsta į užsienio šalis. Ką jos gali pasiūlyti? Kur važiuoti labiausiai apsimoka? Lietuviai pamėgę Angliją, Ispaniją, Airiją. Tačiau bene labiausiai džiaugiasi tie, kurie gerai įsitvirtina stebinančioje kainomis ir gamta Norvegijoje. Emigrantai įsitikinę, kad darbas Norvegijoje apmokamas geriausiai.

Brangu, bet apsimoka 

Bėda tik ta, kad į Norvegiją išvažiuoti, neturint iš anksto sutarto darbo, labai sudėtinga. Šioje šalyje pragyvenimo lygis itin aukštas, o tai reiškia, kad jų kainos mums, lietuviams, oi kaip kandžiojasi. Būsto nuoma, maistas, transportas – iš pirmo žvilgsnio novergijoje atrodo neįmanoma išgyventi. Tačiau tie, kurie gauna net ir nekvalifikuotą darbą, džiaugiasi, kad pinigų pavyksta siųsti ir šeimynai į gimtąjį kraštą. Tiesa ta, kad darbas norvegijoje leidžia gyventi kur kas geriau, nei toks pat darbas Lietuvoje. Norvegijos lietuviai sako, kad darbas čia sunkus, bet tikrai vertas dirbti.

Žuvų fabrikai 

Ką lietuviai emigrantai norvegijoje dirba dažniausiai? Vasaros metu populiaru užsiimti namų apdaila, dažymu, remontu. Kitu metų laiku dažniau tenka darbuotis fabrikuose. Dažniausiai – žuvų perdirbimo, apdorojimo įmonėse. Kaip ir galima įsivaizduoti, darbas norvegijoje zuvu fabrike varginantis. Nelepina nei kvapai, nei kilogramai, kuriuos tenka kilnoti. Vis dėlto šis darbas gerai apmokamas. Net ir padirbėjus vos kelis mėnesius, jau galima susitaupyti žiemos komunaliniams mokesčiams Lietuvoje. O tie, kurie ten dirba ištisus metus, pinigų sutaupo dar daugiau.

Padeda išmokti kalbą 

Vienas tokių nuolatinių darbuotojų žuvų fabrike – Andrius. Jo šeimyna: žmona Jolanta ir 5-erių dukrelė, taip pat atvažiavę į Norvegiją. Šeima nenorėjo skirtis ilgam laikui, todėl pasirinko vykti kartu. Jolanta sako, kad darbas norvegijoje moterims gana siauro pasirinkimo. „Jei nenori eiti į žuvų fabriką ar dirbti kitų fiziškai sunkių darbų, pasirinkimas labai sumažėja. Man, galima sakyti, pasisekė. Mano darbas – prižiūrėti vienų turtuolių namus: tvarkau, verdu jiems valgyti ir pan. Gerai tai, kad su manimi, jei reikia, visada gali būti dukrytė, kuri norvegiškai dar nemoka. Todėl į darželį ją leidžiame tik pusei dienos. Tiesa, stebimės tuo, kaip imigrantais čia rūpinasi valdžia. Dukrytei yra paskirtos nemokamos norvegų kalbos pamokos, kad ji kuo greičiau adaptuotųsi ir galėtų lygiavertiškai žaisti su vaikais, o vėliau eiti į mokyklą“, – apie gyvenimo ypatumus pasakoja Jolanta.

Specialistai gyvena gerai 

Pora sako, kad neseniai susipažino su gydytoju lietuviu, dirbančiu Norvegijoje. Jie stebisi, kad gydytojo darbas norvegijoje taip gerai apmokamas, kad gali važinėti prabangiu automobiliu ir gyventi miesto centre. „Nėra net ką lyginti su gydytojų algomis Lietuvoje“, – teigia Jolanta ir Andrius. Jie girdėjo, kad ypač gerai apmokamas ir energetiko darbas norvegijoje. „Tačiau tai – specialistų darbas, kurio mums niekas neduotų…“, – iš tikrųjų visai neliūdnai kalba jauna šeima, nes puikiai išgyvena ir iš savo algų.

Traukia žmones iš viso pasaulio 

Vis dėlto darbas norvegijoje lietuviams dažniau bus pasiūlytas nekvalifikuotas. Tai nereiškia, kad jis pasirodys nerimtas. Anaiptol. Įdomu tai, kad rimtas darbas norvegijoje yra ir nekvalifikuotų darbuotojų. Jie gauna visas socialines garantijas, jokių „vokelių“ ar pan. Dėl to darbas norvegijoje ir traukia ne tik lietuvius, bet ir kitų vargingiau gyvenančių valstybių piliečius. Čia galima sutikti ir lenkų, turkų, libaniečių, ir t. t. Visi jie džiaugiasi, kad realus darbas norvegijoje padeda išgyventi ir paremti šeimas, likusias gimtajame krašte. Tad nenuostabu, kad ir lietuvius darbas norvegijoje traukia lyg magnetas.