Įvairenybės

Darbas

Kaip suvilioti darbdavį

Darbas
Darbas

Darbo rinkoje šiuo metu nėra tokių kraštutinumų, kokie buvo pastebimi prieš kelerius metus. Vis dėlto ir dabar situacija nėra lengva. Darbas paprastai yra pagrindinė veikla, kurioje žmogus save realizuoja. Jis užtikrina gerą savijautą ir pajamas. Intensyviai ieškantieji uždarbio gali sulyginti savo pastangas medžioklei. Jie turi suvilioti darbdavį visais įmanomais būdais, pradedant įspūdinga patirtimi, baigiant aukštu emociniu ir intelektiniu koeficientu. Tačiau įdomu, kokios strategijos yra naudingos, kokia yra dabartinė darbų pasiūla ir nedirbančiųjų galimybės.

Aiškumas — sėkmės sąlyga

Ieškantieji darbo nepasiekia norimų rezultatų dėl įvairių priežasčių. Kartais darbo ieškoma pernelyg pasyviai. Kartais — atvirkščiai, pastangos yra pernelyg desperatiškos ir dėl to — chaotiškos. Tai ypač būdinga naujo darbo ieškantiems ilgesnį laiką arba tiems, kurių savivertė yra itin aukšta. Dėl to ieškomas darbas jau mažai priklauso nuo nedirbančiojo ypatybių. Pavyzdžiui, tiesa, kad darbas be patirties aktualus didelei auditorijai. Tačiau jei siūloma darbo vieta patikima, paprastai visgi ieškoma toje srityje nusimanančių, atitinkamą išsilavinimą įgijusių žmonių. Taigi, norų, poreikių ir gebėjimų aiškumas ieškant darbo yra labai svarbus. Reikėtų kuo tiksliau apsibrėžti, kokio darbo ieškoma. Tam naudinga savianalizė. Internete ir specifiniuose leidiniuose gausu testų, kurie padės susigaudyti, kokių gabumų turite, o kuriuos, priklausomai nuo darbo srities ir patirties, derėtų palavinti. Papildomai galima orientuotis ir pagal kitus kriterijus. Juos pasufleruoti gali kategorijos, pagal kurias skirstomi darbo skelbimai.

Pirmiausia reikėtų atsakyti į klausimą, ar ieškoma darbo visu etatu, ar tik papildomos veiklos. Papildomas darbas yra ypač tinkamas darbas studentams. Tai — ir puiki proga gauti patirties studijuojamoje srityje. Be abejonės, papildomas uždarbis aktualus ir kitiems. Derėtų apsvarstyti, kiek laiko galite skirti darbui. Be to, svarbus ir paros metas. Galbūt lengviau susikaupiate vakare, o gal jus labiau domina slankusis grafikas? Dar vienas kriterijus yra darbo vieta. Ar galite dirbti triukšmingoje aplinkoje? Nemėgstantiems biurų, griežto darbo laiko gali tikti darbas namuose.

Itin svarbus atrankos kriterijus yra ir miestas ar šalis, kuriuose galite bei norite dirbti. Jei nerandate norimo darbo savo mieste, galbūt turite galimybių vykti arba persikelti gyventi kitur? Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tam tikrais atvejais darbas vilniuje gali būti apmokamas geriau, nei, tarkime, tas pats darbas klaipedoje. Tad jei siekiate aukštesnio atlyginimo, miestas taip pat gali turėti įtakos sprendimui. Be to, kuo didesnis miestas, tuo didesnis ir darbo pasiūlymų kiekis. O galbūt jūsų lūkesčius pateisins užsienis? Jei mokate kitų kalbų, darbo pasiūlymų galite ieškoti internete, paieškos sistemoje įvedę, pavyzdžiui, darbas vokietijoje arba darbas norvegijoje. Beje, šiose šalyse darbo pasiūla išties nemenka. Taigi, tiksliau žinodami savo poreikius, galimybes, nesiblaškysite ir paprasčiau, greičiau rasite trokštamą darbą.

Gyvenimo aprašymo ir motyvacinio laiško galia

Rasti tinkamą darbo skelbimą — dar ne viskas. Daugiau nerimo paprastai kelia potencialaus darbdavio laukiama informacija. Naujas darbas skatina peržvelgti ir pakoreguoti gyvenimo aprašymą (kitaip — curriculum vitae, CV), motyvacinį laišką. Internete galima rasti gerų patarimų, kaip šiuos jus pristatančius dokumentus paversti patrauklesniais. Vienas svarbiausių patarimų yra derinti juos (ypač gyvenimo aprašymą) prie konkretaus darbo pasiūlymo. Naudinga akcentuoti tokią patirtį ir tokius gabumus, kurie būtų aktualūs trokštamame darbe. Pavyzdžiui, frazė patirties skiltyje darbas uzsienyje gali patraukti daugelio darbdavių dėmesį. Juk tai rodo, jog mokate užsienio kalbų, galbūt žinote naujų, Lietuvoje dar netaikomų darbo metodų. O jei ieškomas darbas vairuotojams, tokia patirtis ypač patraukli.

Ne mažiau svarbūs gali būti ir išklausyti kursai, lankyti seminarai. Darbas kaune ar kitame didmiestyje neretai lemia ir galimybes domėtis mokymais. Kita vertus, ne visada būtinos specifinės aplinkybės: dalis mokymų pateikiama internete. Galima rasti ir nemokamų vaizdo įrašų. Juose specialistai pateikia informacijos apie, pavyzdžiui, kūno kalbą, duomenų apsaugą. Be abejonės, didesnį įspūdį gali palikti sertifikatai, diplomai. Tačiau mokymai kelia jūsų kompetenciją ir įrodo, jog domitės savo specialybe, siekiate tobulėti. O tai juk yra gero darbuotojo požymiai.

Darbdavių dėmesį patraukia pareigingumas, kompetencija, patirtis. Kai kuriose srityse svarbus energingumas, kūrybiškumas, lyderio savybės. Tačiau svarbiausia — darbas turi būti trokštamas. Suvokiami poreikiai, galimybės, noras ir turėtų ryškiausiai atsispindėti jūsų kreipimesi į būsimą darbdavį — nuo to priklauso tiek jūsų, tiek įmonės sėkmė.