Įvairenybės

Darbo pasiulymai uzsienyje

Darbo pasiūlymai užsienyje: ir trumpam, ir ilgam 

Darbo pasiulymai uzsienyje
Darbo pasiulymai uzsienyje

Noriu darbo, noriu pinigų – šaukia studentai vasaros metu po sesijų. Kiti pradeda darbo dairytis ir gerokai prieš pasibaigiant mokslo metams. O ir kai kurie bedarbiai lietuvaičiai, jau seniausiai pabaigę studijas, tvirtai įsitikinę: darbo pasiulymai uzsienyje – tiesiausias kelias į pilnas kišenes šlamančiųjų. Bet ar tikrai pasiulymai dirbti užsienyje visada atneša aukso kalnus?

Saldu tikrai nėra 

Kuo užsienis taip traukia lietuvius? Nejaugi tikrai ten lyja pinigais, stovi aukso kalnai ir tereikia juos atrasti ir tada jau gali gyventi „atsipūtęs“? Deja, realybė gerokai proziškesnė. Darbo pasiulymai užsienyje tikrai žada didesnius pinigus, nei toks pat darbas gimtajame krašte. Bet ir ten dirbamos ilgos valandos, be to, toli nuo artimųjų. Darbdaviai į emigrantus kartais žiūri įtariai ar menkinančiai, todėl saldu jokiu būdu nėra.

Šiltnamiuose dirbti – tik trumpai 

Kiek lengviau studentams, kurie vyksta tik trims mėnesiams ar ilgiausiai pusei metų. Jie neturi tikslo įsikurti ilgiau ir jaustis uzsienyje taip pat gerai, kaip Lietuvoje. Tris vasaras Olandijoje pomidorais šiltnamiuose besirūpinęs Remigijus sako, kad darbo pasiulymai studentams uzsienyje – puiki galimybė užsidirbti pramogoms ar gyvenimo išlaidoms visiems metams vos per kelis mėnesius. Vis dėlto likti ten ilgesniam laikui Remigijus jokiu būdu nenorėtų. „Žiauriai karšta, rankos išbertos nuo chemikalų“, – nukerta ketvirtojo kurso būsimasis teisininkas Remigijus, leisdamas suprasti, kodėl darbas svetimoje šalyje tinka tik trumpam.

Anglų kalbos pamokos fabrike? 

Panašiai pasakoja ir Eglė, neseniai gavusi anglų kalbos diplomą. Ji juokiasi, kad anglų kalba jai labiau praverčia Lietuvoje nei Anglijoje. Ten ji kelias vasaras dirbo fabrike – lankstė popierines dėžutes. Eglė kalbinės patirties taip ir neįgijo, tačiau užsidirbo įmokoms už studijas. Ji įsitikinusi, jog darbo pasiulymai vasarai uzsienyje jaunimui labai reikalingi. Visgi arti fabrike keletą metų jos netraukia – net jei tai ir reikštų pradinę įmoką už butą, kurio ji labai trokšta. Dabar anglų kalbos mokytoja dirbanti Eglė mano, kad darbo pasiulymai uzsienyje stipriai vilioja tik lengvatikius, manačius, kad ten pinigai duodami už gražias akis. „Taip tikrai nėra. Ir ten atidirbsit kiekvieną centą“, – įspėja Eglė.

Sėkmės istorija 

Su ja visiškai nesutikų dalis lietuvių, įsitvirtinusių svetimose šalyse. Tiesa, jie dirba uzsienyje jau senokai, ir net spėjo pakilti karjeros laiptais. Tuomet ir atsiveria tikrasis Vakarų šalių gyvenimas, jo kokybė ir žavesys. Dar būdamas studentu, Gailius išvažiavo į Ispaniją skinti braškių. Tuo metu buvo sunku: alinantis karštis, neįprastas darbo tempas. Tačiau gerai dirbęs vaikinukas greitai buvo pakeltas pareigose – tapo darbininkų prižiūrėtoju. Visgi Gailius turėjo grįžti baigti chemijos mokslų. Prieš išvažiuojant, darbdavys jam pasakė: „Jei norėsi grįžti, tau čia vietos visada atsiras.“ Taip Gailius, vos atsiėmęs diplomą, vėl išskrido į saulėtąją Ispaniją. Ir ten jau gyvena beveik 10 metų. Braškes vaikinas jau seniai pamiršo. Dabar jis dirba barmenu viename populiariame klube, džiaugiasi moterų dėmesiu ir gerais arbatpinigiais. Gailius sako, kad darbo pasiulymai uzsienyje jam padėjo atrasti ir save: Ispanijoje jis susipažino su roko grupe, kuri ieškojo gitaristo. Kadaise grojęs Gailius, prie jų sėkmingai prisijungė ir kartais koncertuoja vietinei publikai.

Atsarga gėdos nedaro 

Sužinojęs kelias istorijas – sėkmingas ir mažiau sėkmingas – kiekvienas pats nusprendžia, ar verta jam vis dėlto vykti į užsienį, ar ne. Pasiryžusieji geresnio gyvenimo ieškoti emigracijoje, turėtų būti atidūs: darbo pasiulymai uzsienyje kartais būna apgaulingi. Ypač atsargioms verta būti merginoms. Žadėtas auklių ar padavėjų darbas gali virsti ir prievarta, išnaudojimu. Dėl to reikia rinktis tik patikimas įdarbinimo agentūras. Jei firma negirdėta, naujai įregistruota ar dar blogiau – visai neregistruota, tai ir nauji darbo pasiulymai uzsienyje iš jos atstovų neturėtų nė vieno suvilioti. Tik tuomet, kai esate įsitikinę savo saugumu, darbo pasiulymai uzsienyje gali papildyti jūsų banko sąskaitas. Be to, apgavikų gali pasitaikyti ir savarankiškai įsidarbinus pas užsieniečius. Visada verta žinoti savo teises ir turėti oficialias darbo sutartis.