Maždaug dešimtadalis (kai kurių šaltinių teigimu – net penktadalis) žmonių bent kartą gyvenime susiduria su rankų ar kojų nagų grybeliu. Ši liga pasižymi nagų sustorėjimu, odos infekcijomis, opėjimu, pleiskanojimu, padidėjusiu jos jautrumu. Laiku nepradėjus gydyti nagų grybelio, su šia infekcija susidoroti gali būti sunku ar net neįmanoma. Žinoma, yra daug liaudies medicinos patarimų, kaip kovoti su šiuo odos susirgimu, taip pat galite bandyti ieškoti jį gydančių vaistų, tačiau šie metodai jūsų neapsaugo nuo šalutinio poveikio ar problemos pasikartojimo. Dėl šios priežasties susirgus nagų grybeliu geriausia kreiptis į dermatologijos klinika.
Nagų grybelį galima atpažinti pagal šiuos požymius: pakitusi nagų spalva (yra geltonų dėmelių ar juostelių) ir tekstūra (nagai tampa šiurkštūs), jų sustorėjimas, padidėjęs nagų trapumas ir padažnėjęs lūžinėjimas, kartais – net visiškas nago nukritimas. Jei įtariate, kad sergate kojų nagų grybeliu, vaikščiojant galite jausti skausmą. Vis dėl to vien tik šie pakitimai dar nereiškia, kad tikrai sergate grybeline liga – tai patvirtinti ar paneigti gali dermatologijos klinikoje atliekamas nagų pasėlio tyrimas.
Dažniausiai grybelis „užpuola“ kojų nagus. Taip yra todėl, kad „geriausia“ terpė grybeliui daugintis yra tamsi ir drėgna aplinka (pavyzdžiui, mūsų batai). Dermatologijos klinikų specialistai tvirtina, kad rizika susirgti nagų grybeliu padidėja naudojant kojų dezodorantus (tačiau tinkamai dezinfekuojant pačią avalynę rizika kaip tik sumažėja), sergant cukriniu diabetu, užsikrėtus AIDS, vartojant antibiotikus ar veikiant kitiems imuninę sistemą silpninantiems veiksniams. Su nagų grybeliu dažniau susiduria rūkantys ar antsvorio turintys žmonės bei netinkamos avalynės dėvėtojai.
Norėdami sumažinti nagų grybelio riziką, nagus turėtumėte kirpti trumpai, o pažeistiems nagams tvarkyti netgi turėti atskiras žirklutes. Nesidalinkite žirklutėmis, rankų ir kojų rankšluosčiais, batais ar kojinėmis su kitais. Nevaikščiokite basi (ypač prie baseinų, pirtyse ar kitose viešose vietose), dėvėkite tinkamą avalynę, stenkitės kojas laikyti sausai.
Dermatologijos klinikoje nagų grybelis naikinamas pasitelkus lazerį: grybelį sukeliančios bakterijos sugeria lazerio skleidžiamą pulsuojančią šviesą, įkaista ir žūsta. Tai saugus ir efektyvus būdas, kadangi nei nago plokštelė, nei aplinkiniai audiniai gydant grybelį lazeriu nėra pažeidžiami.
Procedūra netims daug jūsų laiko, o pirmuosius gydymo rezultatus pastebėsite po trijų mėnesių. Nago plokštelės ataugimas trunka iki dvylikos mėnesių, todėl prireiks kantrybės, kol pradėsite matyti dermatologijos klinikoje atliktos procedūros rezultatą, tačiau, patikėkite, laukti bus verta – nagų grybelio atsikratysite visam laikui!
Vis dėlto vienos dermatologijos klinikoje atliekamos procedūros susidoroti su nagų grybeliu gali ir nepakakti. Jei liga įsisenėjusi, jai įveikti gali prireikti nuo dviejų iki keturių procedūrų, o praėjus šį kursą, po kurio laiko jį pakartoti. Geriausia į dermatologijos kliniką kreiptis iš karto, kai tik pajuntate pirmuosius nagų grybelio požymius.