Automobilis – tai išradimas, kuris pakeitė žmonių gyvenimo būdą. Atsiradus šiai transporto priemonei ji greitai tapo populiaria. Tuo tarpu masinės informacijos priemonės, daugiausia televizija ir kinas suformavo daugybę su automobiliais ir jų vairavimu susijusių nuostatų. Tarp jų yra daug baimių susijusių su automobilių gedimais ir nelaimėmis kelyje. Šiame straipsnyje aprašysime didžiausias automobilių vairuotojų baimes.
Sugedę stabdžiai. Daugelyje senųjų filmų galima pamatyti beveik klasika tapusią sceną, kai pagrindinis veikėjas įsėdęs į automobilį ramiai važiuoja, kol pastebi, kad neveikia pagrindinis automobilio stabdys. Paprastai tuomet galime stebėti pagrindinių veikėjų nevykusius veiksmus, bandant sustabdyti automobilį ir po to matome mažesnę ar didesnę avariją. Be abejonės, toks epizodas žiūrovams suteikia daug stiprių emocijų ir dėlto yra mėgstamas siužetų autorių „saldainiukas“.
Tikrovėje tokia situacija nebūtų tokia dramatiška. Pirmiausia derėtų įjungti avarinį šviesos signalą. Tai įspės kitus vairuotojus apie kilusius nesklandumus. Tuomet reikia pradėti stabdyti automobilį perjungiant žemesnes pavaras ir naudojant stovėjimo stabdį (liaudies vadinamu „rankiniu“). Jei sustabdyti reikia greitai, geriausia pasinaudoti kliūtimi. Žinoma, po stabdymo kliūtimi gali būti reikalingas kelių automobilių remontas, už kurį greičiausiai teks atsakyti avariją sukėlusio automobilio vairuotojui.
Vairo mechanizmo gedimas. Pagrindinio automobilio valdymo įtaiso gedimas gali sukelti rimtų sunkumų. Filmuose ir žmonių vaizduotėje toks gedimas dažniausiai baigiasi nuvažiavimu nuo kelio ar atsidūrimu su automobiliu kitoje kelio pusėje.
Pirmiausia, ką reikėtų daryti, norint išvengti tokio incidento – niekada nevažiuoti su automobiliu, kurio vairo mechanizmas blogai veikia. Jei pastebėjote gedimą, kol galite važiuokite į artimiausią autoservisą. Saugiausia, jei automobilį iki serviso nutemptumėte su standžiąja vilktimi. Savalaikis automobilių remontas ir gedimų prevencija padeda išvengti daugybės nelaimingų atsitikimų.
Jei esate kelyje ir vairas nereaguoja į jūsų veiksmus, pasinaudokite tais pačiais patarimais, kaip ir sugedus stabdžiams – stabdykite varikliu perjungdami žemesnes pavaras, pasinaudokite stovėjimo stabdžiu.
Padangos sprogimas. Filmuose padangos sprogsta dėl daugybės priežasčių: susišaudymų, ant važiuojamosios dalies paspęstų spąstų ar didelio greičio. Paprastų žmonių gyvenime padangos dažniausiai staigiai sprogsta dėl gamybos broko, netinkamo naudojimo ar visiško susidėvėjimo. Taigi, padangų sprogimams galima užbėgti už akių tinkamai prižiūrint automobilį ir laikantis saugumo instrukcijų.
Užstrigusios durelės – kasdienė situacija. Elektronikos ar mechaninių dalių gedimai, didelis šaltis ir daugelis kitų priežasčių gali lemti, kad automobilio durelių šiandien atidaryti gali ir nepavykti. Blogiausia, kai tai nutinka ne prie namų, o laikinai sustojus aikštelėje pailsėti ar išėjus į prekybos centrą. Tokiu atveju reikia paskambinti į automobilio gamintojo firminį autoservisą ir paklausti patarimų. Yra didelė tikimybė, kad jūsų automobilio modelio vairuotojai dažnai susiduria su tokia problema. Galbūt jums pavyks telefonu gauti patarimą, kaip greitai išspręsti durelių užsikirtimo problemą.
Variklio gaisras – tikrai nedažnas reiškinys. Vis dėlto reikalavimas, kad kiekviename automobilyje būtų bent 2 kg talpos gesintuvas nėra iš piršto laužtas. Gaisras automobilyje gali kilti dėl netvarkingos elektrinės įrangos, trumpo sujungimo stipriai lyjant ar pravažiavus didelę balą ar dėl kuro nutekėjimo. Bet kuriuo atveju reikia būti pasiruošus automobilį užgesinti. Jums reikia iš karto sustoti, išlaipinti keleivius ir, jei gaisras mažas, pasinaudoti gesintuvu. Jei matote, kad liepsna didelė – bėkite nuo automobilio ir ieškokite uždangos. Standartinio automobilinio gesintuvo liepsnai pažaboti jums neužteks. Taip pat gaisras gali sukelti kuro bako sprogimą, kuris gali rimtai jus sužaloti. Deja, po gaisro automobilių remontas dažniausiai nevykdomas. Po jo greičiausiai reikės ieškoti naujos transporto priemonės.