Durpiu briketai – tai dar viena šiuolaikiško kietojo kuro rūšis. Durpiu briketai yra gaminami iš durpiu, o durpės – tai iš augalų liekanų ir humuso susidaręs žemės plutos sluoksnis, pagrinde tai pelkių augalijos liekanos, nes durpės susidaro tokioje terpėje, kur yra daug drėgmės ir mažai deguonies.
Lietuvoje durpynai užima apie 6,4% teritorijos, yra aptinkama daugiau nei 40 rūšių durpynų. Durpės yra plačiai naudojamos įvairiose srityse – kurui, trąšoms, žemės ūkyje kraikui, kaip ekologiška šilumą izoliuojanti medžiaga, medicinoje ir t.t. Durpiu briketu gamyba yra plačiai paplitusi tiek Lietuvoje, tiek Estijoje, Rusijoje, Skandinavijos šalyse, Kanadoje.
Būtent kurui yra naudojamos senesnės, didesnio suirimo durpės, kuriose beveik nelieka augalinės struktūros.
Yra išskiriamos šios pagrindinės durpių kuro rūšys: trupininės, gabalinės, durpiu briketai ir durpių granulės.
Durpiu briketai yra mažiau vertingas kuras už pjuvenu briketai, tačiau šis kietasis kuras yra ir pigesnis, nes durpiu kaina yra mažesnė už medienos kainą. Paskaičiavus vienų ir kitų briketai sunaudojimą ir sulyginus kainas, gaunasi panaši situacija, taigi kurį kurą pasirinkti spręskite patys.
Durpių briketų kokybę, taip pat, kaip ir medžio pjuvenų briketų apsprendžia tos pačios charakteristikos: drėgmės rodiklis, šiluminė vertė, peleningumas bei sieros ir kitų priemaišų procentas. Sulyginkime šiuos briketai.
Durpiu šiluminė vertė palyginus su medžio briketais yra mažesnė ir siekia 3000-3500 kcal, kuomet medžių briketų kaloringumas yra 4200-4800 kcal. Durpių briketų šiluminė vertė taip pat priklauso nuo durpių susiskaidymo laipsnio.
Durpių briketų drėgnumas yra apie 16%, ir tai yra daug aukštesnis rodiklis už medžio briketų rodiklį, kuris sudaro apie 6%. Šiluminė vertė arba kaitrumas labai priklauso nuo drėgmės rodiklio, tą santykį ir matome durpių ir medžio briketų palyginime – kuo drėgnesnė medžiaga, tuo yra mažesnė šiluminė vertė (kaloringumas).
Ta pati priklausomybė galioja ir peleningumui, kuo jis yra aukštesnis, tuo žemesnis šiluminės vertės rodiklis. Durpių peleningumas siekia apie 10-14%, kuomet medžio briketų peleningumas yra tik 0,2 – 1,5%. Tad po kūrenimo durpių briketai palieka pakankamai daug pelenų ir reikalauja nemažai pastangų juos pašalinti nuo židinių.
Kaip nebūtų keista, nors durpės yra natūralus gamtos produktas, visgi šito kuro negalima priskirti ekologiškam kurui, kaip kad medžio briketus, kadangi degant durpių briketai išskiria anglies dioksidą, kuris sukelia šiltnamio efektą atmosferoje.
Sieros kiekis durpėse yra taip pat aukštesnis (0,2-2%) už medienoje esantį sieros rodiklį – 0,1-0,3%.
Taigi iš apžvelgtų duomenų matome, jog visi durpiu briketai rodikliai yra prastesni už medžio briketų rodiklius, kainos santykis palyginus su medžio briketais yra beveik perpus mažesnis. Kaip pavyzdys, durpiu briketai Klaipedos rajone ir durpių briketai Kretinga kainuoja 2,90 Lt už 10 kg pakuotę, medžio briketai ten pat kainuoja apie 5 Lt už tą pačią 10 kg pakuotę. Durpiu briketai Taurageje ir durpių briketai Radviliskis kainos yra apie 2,7 Lt ir atitinkamai medžio briketai tuose miestuose kainuoja apie 4,5 Lt už pakuotę.
Prieš apsisprendžiant kurį kietąjį kurą pasirinkti būtent Jums – ar durpių briketai ar medžio briketus ar granules, ar kitas alternatyvas, išstudijuokite visų kietojo kuro rūšių savybes ir charakteristikas, susižinokite kuris kuras yra tinkamas Jūsų kūryklai, pasiskaičiuokite kainas ir, aš neabejoju, jog gausite būtent Jums optimalų variantą.