Kovos su energijos kainomis būdas — taupymas
Žmonės yra įpratę taupyti nuo seniausių laikų. Tai lėmė nuolat besikeičiančios sąlygos ir suvokimas, jog to, ko šiandien yra gana, rytoj gali nebeužtekti. Tausojami gali būti visi ištekliai, ir elektra — tik vienas pavyzdys iš daugelio. Vis dėlto elektros energijos taupymas šįmet yra ypač aktualus: padidėjusi kaina susimąstyti skatina kone kiekvieną Lietuvos gyventoją. Sumažinti elektros sąskaitą galima įvairiais būdais, tačiau dažniausias ir paprasčiausias — riboti buitinės technikos energijos sąnaudas.
Taupymo režimui ruoštasi iš anksto
Elektra šiandien yra itin svarbus energijos šaltinis. Ji naudojama tiek gaminant maistą, tiek šildant namus, tiek apšviečiant patalpas, tiek lengvinant buitį (skalbimo mašinos, indaplovės). Praėjusiais metais žiniasklaidos priemonėse informacijos apie tai, jog elektra brangs, buvo išties pakankamai. Tad buvo galima nuosekliai apsvarstyti artėjančių naujų metų taupymo strategiją. Skelbta, kad elektra 2013 metais vidutiniškai brangs keturiais su puse lito. Sąskaita už elektra visiems vartotojams kinta skirtingai. Tai priklauso nuo išnaudojamo kiekio ir pasirinkto mokėjimo plano. Sąskaita už elektros energiją naujais metais gali padidėti ir 10 litų. Tiems, kurie elektros energijos išnaudoja daugiau nei vidutiniškai (pvz., daugiavaikės šeimos ar gyvenantieji dideliuose namuose) ir siekia sutaupyti, pasiūlyti keli tarifo planai. Tai — „Namai“ ir „Namai plius“. Planai priklauso nuo laiko zonų. Dviejų laiko zonų tarifo atveju, elektra pigiau kainuoja naktimis ir savaitgaliais. Pasirinkusieji šiuos planus kas mėnesį moka nekintamą (10 arba 20 litų) ir kintamą kainos dalis. Taigi elektra buitiniams vartotojams gali kainuoti mažiau vien dėl tinkamo plano. Kitų planų duomenis ir kainų pokyčius galima rasti internete, paieškos sistemoje įvedus, pavyzdžiui, elektra kaina.
Taupymo gudrybės
Remiantis tyrimais, elektra lietuvoje visgi nėra taupoma taip smarkiai, kaip kitose Europos Sąjungos šalyse. Sunkiausiai taupyti sekasi jauniems (18–24 m.) žmonėms. Tačiau elektra kaina 2013 kelia nerimą ir jiems. Plano keitimas lemia sąskaitos dydį, tačiau gyventojai imasi ir kitų jos mažinimo priemonių. Esminė taupymo strategijos dalis — nebūtinųjų elektros prietaisų energijos sąnaudų mažinimas.
Elektra gyventojams gali atpigti vien dėl to, kad buitiniai prietaisai nakčiai išjungiami iš elektros tinklo. Jie naudoja energiją net dirbdami budėjimo režimu. Dėl to naudinga vakare, prieš einant miegoti, ištraukti kompiuterio, mikrobangų krosnelės, televizoriaus, grotuvų, kroviklių ir kitų įrenginių kištukus. Tam, kad nereikėtų vargti su kiekvienu prietaisu atskirai, galima skirtingose patalpose juos sujungti į ilgintuvą su įjungimo ir išjungimo mygtuku.
Dar vienas taupymo objektas yra lemputės. Derėtų pakeisti visas kaitrines lemputes. Elektra taupancios lemputes sunaudoja net iki 80 proc. mažiau energijos, nei kaitrinės. Tokios lemputės ir gyvuoja ilgiau, todėl aukštesnė jų kaina tikrai atsiperka. Be to, naudinga įvertinti, ar visur namuose reikalingas stiprus apšvietimas. Galbūt galima įsukti mažesnio galingumo lemputes vonioje ar tualete.
Jeigu naudojatės dviejų laiko zonų elektros tarifu, naudinga dalį prietaisų naudoti naktį ar savaitgaliais. Dauguma šiuolaikinės buitinės technikos turi laikmačius. Todėl skalbimo mašiną, indaplovę ir panašius įrenginius naudinga nustatyti dirbti naktį. Naktį galima ir krauti kompiuterį ar mobilųjį telefoną. Tokiu būdu elektra bus tausojama.
Siekiant sutaupyti svarbios ir prietaisų ypatybės. Geriausia yra rinktis A+ ir A++ klasės buitinę techniką — jai reikia žymiai mažiau elektros energijos. Beje, reikėtų ir tinkamai prižiūrėti technikos būklę. Pavyzdžiui, šaldytuvas daugiau elektros gali sunaudoti vien dėl to, kad šaldiklyje susidarė storas šerkšno sluoksnis. Sutaupyti naudojant elektrinę viryklę taip pat galima. Naudinga ją išjungti iki gaminimo pabaigos likus maždaug 5 minutėms — tiek laiko kaitvietė dar yra pakankamai įkaitusi. Skalbti reikėtų vėsiame vandenyje (daug elektros išnaudojama vandens šildymui), pasistengti, kad skalbyklės būgnas nebūtų pustuštis.
Taupymo būdų yra ir daugiau. Daugelį jų sugalvoti išties nesudėtinga. Dėl to naudinga sekti elektros naudojimo įpročius. Mažai tikėtina, kad elektra ateityje pigs, todėl šios energijos tausojimas padės sumažinti mokesčius, o pinigus panaudoti gerokai malonesniems poreikiams.