Pirkiniai / Paslaugos

Elektros kainos ir tarifai gyventojams

Mokesčių mokėtojams

Dažnas Lietuvos pilietis skundžiasi vis didėjančiais mokesčiais. Galimas daiktas, kad visuomenei trūksta informacijos apie tai, kaip skaičiuojami mokesčiai, kokios yra jų didėjimo priežastys. Štai elektros kainos ir tarifai gyventojams pateikiami skirstymo tinklų operatoriaus internetinėje svetainėje. Ten galima susipažinti su visa dominančia informacija: tiksliais skaičiais, elektros kainos sandara, su tuo, kaip reikia teisingai skaičiuoti.

Nuo ko priklauso mokesčiai už elektrą?

Elektros kainos ir tarifai gyventojams
Elektros kainos ir tarifai gyventojams

Elektros kainą, kurią mėnesio pabaigoje turi sumokėti vartotojas, didžiausi dalimi lemia tarifai. Jie skirstomi į vienos ir dviejų laiko zonų. Vienos laiko zonos tarifas nurodo 42,6 cento už kilovatvalandę kainą. Dviejų laiko zonų tarifo kainos priklauso nuo to, ar elektra naudojamasi dieną ar naktį ir savaitgalio dienomis (šeštadienį ir sekmadienį). Dieninis tarifas šiuo metu yra 45,7 cento už kilovatvalandę, o naktinis ir poilsio dienų – 35,6 cento. Dieninis tarifas skaičiuojamas nuo pirmadienio iki penktadienio, nuo 7 iki 23 valandos. Naktinis ir savaitgalio – nuo 23 iki 7 valandos ryto, o šeštadienį bei sekmadienį – visą parą. Elektros kainos ir tarifai gyventojams rodo, kad norint sutaupyti, elektros sunaudojimą dienomis reikėtų smarkiai apriboti. Tuo tarpu, naktį ir savaitgaliais elektra kiek pigesnė. Vis dėlto, taupymas ir nuosavų namų, ir butų gyventojams turėtų tapti geru įpročiu, nepaisant to, koks tarifas galioja konkrečiu metu.

Kaip sutaupyti?

Kad kainos už elektrą mėnesio gale neliūdintų, pakanka pakeisti keletą vartojimo įpročių. Nuosavų namų gyventojams reikėtų išmokti reguliuoti šviesos namuose kiekį. Neretai, kai gyvenamasis plotas apima daugiau nei du ar tris kambarius, šviesa vienoje patalpoje gali būti netyčia pamirštama arba paliekama be reikalo. Tai galioja ir šviesos srautui koridoriuose, laiptinėse ar kituose pereinamuose kambariuose. Daug sutaupyti galima ir ruošiant maistą. Pavyzdžiui, pigiau yra gaminti orkaitėje, o ne ant viryklės. Be kita ko, tai ir sveikiau, tad, norint sutaupyti, toks gaminimo būdas galėtų tapti dažnesne ir malonia alternatyva. Kitas patarimas – naudoti elektrinį virdulį, užuot vandenį kaitus ant viryklės. Vanduo jame užverda žymiai greičiau, tad ir energijos sunaudojama mažiau. Skalbiant drabužius, reikėtų nepamiršti nustatyti ekonomiško skalbimo režimo. Jeigu ruošiatės skalbti daugiau nei vieną kartą, antrą ciklą reikėtų skalbti iš karto po pirmojo. Taip skalbimo mašina nebenaudos energijos, kad iš naujo pasiektų skalbimui būtiną temperatūrą. Kadangi nakties ir savaitgalio dienų tarifai yra mažesni, skalbimą palanku atidėti laikui po 23 valandos arba šeštadieniui ir sekmadieniui – taip sutaupysite.

Skaičiuojant

Nors elektros kainos ir tarifai gyventojams yra prieinami internetu, kartais mokesčių skaičiavimas gali tapti tikru galvos skausmu. Kad sutaupytumėte laiko ir energijos, visuomet galite pasirinkti fiksuotą tarifo planą. Elektros kainos skaiciuokle, įvedus prašomus duomenis, padės jums nuspręsti, koks planas išpildys pagrindinius poreikius ir leis nepermokėti. Skaičiavimams būtina žinoti, kiek energijos sunaudojate esamu momentu. Į skaičiuoklę jums prireiks įvesti kilovatvalandžių skaičių per vieną ar daugiau mėnesių. Taip pat, reikės nurodyti, kuriuo tarifu – dieniniu ar naktiniu ir savaitgalio dienų – dažniau naudojatės. Galiausiai, teks atsakyti į klausimą, ar naudojatės elektrine virykle. Šie trys žingsniai pakankami, kad skaičiuoklė pateiktų atsakymą, koks planas preliminariai jums tiktų labiausiai. Tiesa, naujos elektros kainos gyventojams gali reikšti ir besikeičiantį planą. Tuo galite pasidomėti savo miesto skirstymo tinklų atstovybėje. Ten privalo būti suteikiama visa būtina informacija: elektros kainos ir tarifai gyventojams, pranešimai apie gedimų priežastis, informacija apie atsiskaitymą už elektrą ir kita.