Įvairenybės,  Medicina / Sveikata

Faktai ir įdomybės apie dantis

Nusprendžiau šiandien pasidalinti dar keletu įdomių faktų susijusių su dantimis ir odontologijos mokslu. Daugiausiai įdomybių surinkau iš užsienio tinklalapių, nustebino amerikiečiai, kurie bene kiekvienam įdomesniam atvejui atlieka tyrimą.

Sakykite „cheese“ (angl. sūris)! Turbūt visi esate girdėję šią frazę fotografuodamiesi. Kaip bebūtų, sūris yra ir tiesiogiai susijęs su sveikais dantimis. Šiame gaminyje gausu kalcio ir fosforo, kurie stiprina dantų emalį.

Kava, vynas, cigaretės, arbata ir dar daug kitų maisto produktų tamsina žmonių dantis, odontologinis dantų balinimas priverčia dantis vėl pabalti.

60 procentų atvejų žandikaulio ir krūtinės skausmas yra artėjančio širdies priepuolio simptomas, ypač moterims.

Žmogaus dantys atitinka pirštų antspaudus, kiekvienu atveju sąkandžio liejinys yra skirtingas. Šis faktas galioja netgi tikriems dvyniams. Beje, ar žinojote, kad kiekvieno žmogaus liežuvis taip pat turi skirtingą antspaudą?

Vidutiniškai moterys per dieną nusišypso 62 kartus! Vyrai? Tik 8! O štai vaikai 400 kartų per dieną. Vidutinis suaugęs žmogus šypsosi 15 kartų per dieną.

Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikus tyrimą nustatyta, kad amerikiečiai dantis valosi nuo 45 iki 70 sekundžių, kai patartina valymo trukmė yra 2-3 minutės. Dėl trumpo dantų valymo iškyla gedimų ar net dantų protezavimo grėsmė.

Tyrimais nustatyta, kad dešiniarankiai maistą daugiau kramto dešine burnos puse, o kairiarankiai kaire.

50 procentų amerikiečių teigia, kad pirmas veido bruožas į kurį jie atkreipia dėmesį yra šypsena.

80 procentų amerikiečių nėra laimingi savo šypsena.

83 procentai amerikiečių mano, kad dantų išvaizda yra kur kas svarbesnė nei plaukų ar akių.

33 procentai amerikiečių gali pasigirti netaisomais dantų gedimais, kurių pasekmė – dantų protezavimas.

Žmonės per dieną 3 ir daugiau kartų geriantys vaisvandenius turinčius savo sudėtyje cukraus, 62 procentais atvejų padidina tikimybę susigadinti dantis.

78 procentai amerikiečių iki 17 metų turėjo bent vieną sugedusį dantį.

32 procentai Amerikiečių išskiria blogą burnos kvapą, kuris atbaido nuo bendravimo su bendradarbiais.

Tyrimais nustatyta, kad žmonės sergantys periodonto ligomis patenka į didesnės rizikos grupę, kuriai gresia širdies ligos, diabetas, insultas, priešlaikinis gimdymas ar kvėpavimo ligos.

Periondonto bakterijos gali patekti į kraują ir nukeliavusios iki kitų žmogaus organų sukelti naujas infekcijas.

Yra nustatyta, kad žmonės dažniau renkasi mėlynus dantų šepetėlius nei raudonus.

Daugiau nei 30 milijonų amerikiečių neturi bent vieno danties. Didžiulė rinka dantų implantus siūlančioms klinikoms. Dėl valgymo įpročių pokyčio ši rinka plečiasi ir Europoje.

15 milijonų žmonių Amerikoje nešioja karūnėles ar dantų tiltus, kurie pakeičia prarastus tikrus dantis.

3 milijonai amerikiečių turi dantų implantus, kasmet šis skaičius išauga iki 500 tūkstančių.

10 procentų JAV odontologų teikia implantavimo paslaugą, tačiau kvalifikuotų specialistų skaičius intensyviai auga dėl didžiulės rinkos ir poreikio.

Šiuo metu apskaičiuota, kad JAV dantų implantų rinka per metus odontologijos klinikoms generuoja apie 1 milijardą Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių.

98 procentais dantų implantavimo atvejų procedūra baigiasi sėkmingai.

2006 metais JAV odontologai atliko 3 milijonus dantų implantacijų operacijų. Atkreipkite dėmesį, kad vienas pacientas gali implantuotis daugiau nei vieną dirbtinę šaknį.

2014 metais yra tikimasi, kad pasaulinė dantų implantų rinka generuos apie 10 milijardų JAV dolerių.

2014 metais Jungtinėse Amerikos Valstijos dantų protezavimas implantais atneš 1.3 milijardų pajamų.

Štai tiek tų įdomybių apie dantis, implantuos ir odontologus. Gal visgi straipsnio pabaigoje galiu drįsti pasakyti, kad dauguma faktų susiję su JAV, tačiau mes jau 20 metų Lietuvoje sekame amerikiečių pavyzdžiu. Stipriai besikeičiantys maitinimosi ir gyvenimo įpročiai tiesiogiai įtakos ir mūsų dantis, taigi pasimokykime iš kitų žmonių klaidų ir prižiūrėkime savo dantis.

dantų liejinys