Įvairenybės

Fotoaparatai

Dėmesio, tuoj išskris paukščiukas

Ar galite įsivaizduoti svarbią šventę be fotografo ar bent jau be fotoaparato? Tikriausiai sunkiai. Fotoaparatas yra beveik kiekvienuose namuose. Ar dar prisimenate plastikines „muilinukes“ su keičiamomis foto juostelėmis, kurias išimti buvo patariama tik tamsoje, kad neapsišviestų? Sunku pamiršti, juk tokiu būdu užfiksuota daugelio mūsų vaikystė, paauglystė, svarbiausi gyvenimo momentai.

Fotoaparatų istorija trumpai

Fotoaparatai buvo žinomi jau antikoje. Tiesa, tada tai tikrai nebuvo tokie pat aparatai, kaip dabar. Tačiau jau 1500 metais toks fenomenas kaip saulės užtemimas buvo naudojamas objektams projektuoti į drobę, kuo sėkmingai pasinaudojo Leonardas da Vinči. Nuolat, po truputį tobulinant technilogiją, 1880 metais Didžiojoje Britanijoje buvo pagamintas pirmasis dviejų objektyvų fotoaparatas, kuriame atvaizdas buvo gaunamas plokštelėje. Vėliau pradėti gaminti fotoaparatai, naudojantys visiems gerai žinomas, ritinines fotojuostas. Laikui bėgant, atsirado veidrodiniai fotoaparatai, dar vėliau vieno objektyvo, momentiniai ir diskiniai fotoaparatai.

Dabar fotoaparatai tobulėja ne metais, o mėnesiais ar netgi greičiau. Vienus modelius pakeičia kiti, dar labiau patobulinti, atnaujinti. Fotografuoti gali beveik bet kas. Nebereikia skaičiuoti ir kadrų, juostelės nesibaigia, nes jų tiesiog nėra. Tiesa, kai kurie foto menininkai vis dar naudoja juostelinius fotoaparatus tam tikro stiliaus nuotraukoms ir efektams išgauti.

Koks yra geras fotoaparatas?

Sunku būtų vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, kokie yra geriausi fotoaparatai. Sunku pasakyti, kas yra blogas fotoaparatas. Jei savo nuomonę išsakytų fotografas, greičiausiai jis vertintų kaip profesionalas, ir išvardintų būtent tuos trūkumus, kurie trukdo padaryti tobulą nuotrauką. Tačiau buitiniai fotografijai tokie trūkumai gali būti net nepastebimi. Vadinasi, viskas priklauso nuo to, kokia bus fotografavimo paskirtis.

Jei fotografuojate savo malonumui, šeimos šventes, draugų susibūrimus, geriausiai tinka maži, į delną telpantys fotoaparatai. Jie populiariai vadinami „muilinėmis“, tačiau tikrai nebereiškia to, ką reikšdavo anksčiau. Dideli fotoaparatai sukelia daugiau problemų: ne visada yra kur juos tinkamai padėti, lengva išmesti iš rankų. Kad ir kokį aparatą išsirinktumėte, jis turi būti patogus laikyti rankoje ir nustatyti funkcijas. Jei fotoaparatai labai maži, smulkūs bus ir mygtukai, nustatymo ratukai ir kiti elementai. Jei jums tai patogu – puiku. Neapsunkinkite savęs ir per dideliu kiekiu funkcijų, nes daugumos tiesiog nepanaudosite. Fotografai pritaria, kad dažnai ne geras fotoaparatas, o gero vaizdo pamatymas sukurią tobulą nuotrauką. Taip jau yra, kad parduoda fotoaparatai patys save, kai pamatome kitų darytas nuotraukas. Jei gražios – geras fotoaparatas.

Kiek kainuoja akimirkų įamžinimas?

Kiekvieną kartą samdyti fotografą – tikrai brangu. Vestuvės, krikštynos – taip, bet kasdieninėms progoms ar vakarėliams, gimtadieniams, geriausiais fotografais gali tapti jūsų šeimos nariai ir jūs pats. Sumokėsite vieną kartą, o toliau – tobulumui ribų nėra. Klausiate, kiek teks sumokėti? Geri fotoaparatai pigiai tikrai neparduodami be priežasties. Galbūt jums pasiseks ir pasitaikys trumpa akcija, kurios metu geri fotoaparatai bus parduodami pigiau.

Fotoaparatai pigiau gali būti parduodami internetu. Kadangi kaina susideda iš daugelio sudedamųjų dalių, tokių kaip patalpų nuoma, pardavėjų atlyginimai, komunalinės paslaugos ir kita (tai būdinga visoms prekėms, ne tik fotoaparatams), tai perkant parduotuvėje, tikėtina, mokėsite daugiau. Fotoaparatai internetu gali būti užsakomi ir iš paties gamintojo. Yra galimybė gauti naujas prekes anksčiau, nei jos pasieks parduotuvių lentynas.

Kadangi geras fotoaparatas gali kainuoti net ne kelis ir ne keliolika tūkstančių litų, tai jau didelė investicija. Fotoaparatai isimoketinai taip pat parduodami. Tokius brangius fotoaparatus dažniausiai perka profesionalai, kuriems fotografavimas ne vien pomėgis, bet ir darbas.

Fotoaparatai kainos ir kokybės santykiu ne visada būna geriausi. Kartais kainos dydžiui turi įtakos ne tik kokybė, bet ir garsios, reklamuojamos firmos vardas. Tarkime net ir  Sony fotoaparatai nėra patys tobuliausi. Kodėl? Sony – žinomas vardas, aparato kaina didelė, tačiau ši įmone specializuojasi ne konkrečiai foto prekių gamyboje. Neapsigaukite ir pirkdami nežinomų gamintojų prekę. Visada verta prieš tai pasikonsultuoti su išmanančiu. Patikėkite, fotoaparatai kainos dydžiu nebūtinai kalba apie savo „gerumą“.