Laisvalaikis / Pomėgiai

Geriausios knygos

„Topai“ ir realybė: ar egzistuoja ryšys literatūroje?

Geriausios knygos lietuvoje
Geriausios knygos lietuvoje

Jei vadovautumėmės požiūriu, kad geriausios knygos lietuvoje yra tos, kurios perkamiausios, iš vieno šalies knygynų tinklo atstovės sužinotume daug įdomių dalykų. Ji yra bene geriausiai informuota, kas lietuvoje populiariausia, kokios knygos labiausiai skaitomos, ir kurios yra geriausios. Evelina sako, kad, nors geriausios knygos 2014 metais rinkimai dar neįvyko, ji galėtų įvardinti laimėtoją. Žinoma, pagal pardavimų kiekį. Bet įdomiau tai, kokių žanrų geriausios knygos lietuvoje pripažįstamos skaitytojų? Ar tendencijos kinta ir, jei tai vyksta, kaip keičiasi lietuvių požiūris į „gerą literatūrą“?

Subjektyvumas

Ar geriausios knygos pasaulyje ir lietuvoje rinkimuose nugalėtų tas pats kūrinys? Evelina atsako, kad nebūtinai: „Nieko keisto, kad mūsų šalyje ir kiekvienoje pasaulio valstybėje skaitytojų įpročiai skiriasi. Man tai atrodo visiškai natūralus dalykas. Pasaulyje pripažintos geriausios knygos vaikams nebūtinai tokios atrodys mūsų mažiesiems. Kaip ir geriausios knygos paaugliams nebūtinai bus aktualios ir lietuviams. Apskritai, gerumo statusas keičiasi priklausomai nuo daug aplinkybių. Žanras – viena jų. Kaip su geriausios grožinės literatūros knygos išrinkimu sutiks žmogus, kuris skaito vien psichologinę literatūrą? Jam geriausia knyga bus ta, kuri priklausys mėgstamai sričiai. Taigi, tai labai subjektyvus dalykas. Ar verta vadovautis rinkimų rezultatais? Sakyčiau, kad pasidomėti verta, tačiau nebūtina savęs sprausti į viešosios nuomonės rėmus.“.

Kokių knygų poreikį jaučia lietuviai?

Evelina sako, kad populiariausios, skaitomiausios ir pripažintos geriausios knygos lietuvoje ne visada sutampa: „Pagal tai, ką žmonės dažniausiai perka mūsų knygynuose, pasakyčiau, kad egzistuoja labai didelis šviečiamosios literatūros poreikis. Turiu omenyje, populiariosios psichologijos, saviugdos, pozityvųjį mąstymą skatinančių knygų poreikis. Kalbant apie tai geriausios knygos merginoms gali pasirodyti tokios, kurios moko, kaip susirasti antrąją pusę, kaip užmegzti sėkmingus santykius, atrasti meilę ir save joje. Moterims nebus aktualios net ir pačios geriausios knygos apie versla. Tokias rinksis žmonės, norintys padaryti sėkmingą karjerą, norintys išmokti siekti savo tikslų ir vystyti pelningą veiklą. Bandau pasakyti, kad kiek egzistuoja žmonių, tiek egzistuoja ir nuomonių.“. Ar, Evelinos manymu, grožinė literatūra ilgainiui taps vis mažiau aktuali? Galbūt tai tik etapas, kurį išgyvena mūsų socialinės aplinkos dalyviai? „Na, gyvenimo būdo pokyčiai diktuoja skirtingos literatūros poreikius. Galbūt anksčiau, kai politinė padėtis buvo kiek sunkesnė, žmonės patyrė daugiau priespaudos iš valdžios, grožinėje literatūroje tauta matė savotišką išsigelbėjimą. Dabar, kai esame skatinami tobulėti, kai auga konkurencija (ne vien darbinėje, bet ir santykių, netgi šeimos aplinkoje), turime atitinkamai „gelbėtis iš situacijos“. Dėl to skaitome knygas, mokančias praktiškų dalykų: kaip užsidirbti pirmąjį milijoną, kaip nugalėti viešo kalbėjimo baimę, kaip tinkamai išauklėti vaikus, kaip išmokti pasakyti „ne“, kaip daryti įtaką kitiems, kaip susikalbėti tarpusavyje, kaip sukurti šeimą ir kaip pasirūpinti, kad ji po trijų metų neiširtų. Žodžiu, žmonėms reikia literatūros, kuri mokytų, kaip išgyventi šiame negailestingame pasaulyje. Žinoma, perdedu, tačiau dalis tiesos yra kiekviename pokšte. Taip ir čia… Galime juokauti ir sakyti, kad „gyvenimas – kova“, bet turime pripažinti, kad visi savotiškai ir esame kariai. Jei yra knygų, galinčių padėti laimėti mūšį, kodėl nepasinaudojus jomis? Atrodo, lietuviai taip ir daro. Dėl to geriausios knygos lietuvoje ir pasirodo esančios tos, kurios motyvuoja siekti daugiau, moko, kaip įveikti kasdienes užduotis ir susidoroti su gyvenimo sunkumais.“. Evelina pati prisipažįsta, kad populiariosios psichologijos knygas skaito ne vien smalsumo vedina: „Jos padeda, turiu tai pripažinti, o jei padeda, kiekvienas vaistas yra geras.“.