Paskolos,  Pirkiniai / Paslaugos

Greitos paskolos teikėjų darbo apimtys sumažėjo

Nuo š.m. liepos 1 dienos įsigaliojęs Lietuvos banko atsakingojo skolinimo reikalavimas sumenkino greitųjų paskolų teikėjų pelnus ir darbo apimtis. Tai spėjo pajusti visos smulkiųjų paskolų įmonės, kurios dirba šioje srityje. Didžiausią įtaką turėjo 40 proc. pajamų ir įsipareigojimų santykio taisyklė, kuri pakeitė daugumą iki šiol galiojusių skolinimo bei skolinimosi įpročių. Pastebima liūdna tendencija, jog legaliai dirbančios greitos paskolos įmonės negali suteikti vartojimo paskolų tiems klientams, kurie laiku vykdė įsipareigojimus, nors jų pajamos šiuo metu yra per mažos. Pastarieji paslaugos vartotojai ieško išeities kur pasiskolinti, dauguma jų prieglobstį randa šešėliniame paskolų teikėjų prieglobstyje. Kyla retorinis klausimas – kam tai naudinga? Taip, nauda yra abipusė – skolintojui ir skolininkui. Tačiau pabrėžtina, jog šešėlinio verslo atstovai, suteikdami greitos paskolos paslaugą nemoka jokių mokesčių, dėl ko nukenčia valstybė.

Vartojimo paskolos suteikiamos įvairiais būdais, tačiau dažniausias yra internetu. Šiuo metu rinkoje veiklą pradėjo nauja bendrovė, kuri smulkiąsias paskolas pristato klientui į namus. Toks verslo modelis gali sukelti dviprasmiškų minčių, tačiau manytina, kad veikla bus vykdoma saugiai, atsakingai ir atras savą klientų ratą. Taigi, klientai, kuriems greita paskola kartais tampa tikru išsigelbėjimu, greitu metu gali netekti ir jos. Vis dažniau yra svarstoma, ar nevertėtų uždrausti smulkiųjų kreditų veiklos, kuri yra žalinga jaunimui ir finansiškai neišprususiai visuomenei. Tokios nuomonės dažnai yra nepagrįstos jokiais skaičiavimais ir realiais faktais. Būtų neteisinga nesutikti, kad greita paskola internetu yra didelė konkurentė ne tik kredito unijoms, bet ir komerciniams bankams. Nors pastarieji ir nėra linkę skolinti mažų sumų vartotojams, tačiau yra neigiamai nusiteikę pastarųjų atžvilgiu. Netgi smukęs kredito unijų įvaizdis yra taisomas naujomis akcijomis, kuriomis kviečiama nesinaudoti smulkiųjų kreditų paslaugomis.

Analizuojant vartojimo paskolų rinką, matyti, jog greitųjų kreditų įmonių augimas yra sustojęs, nebesteigiamos naujos bendrovės. Rinka yra užpildyta, o įvesti nauji įėjimo barjerai yra nepalankūs įmonių steigimui. Greitos paskolos populiarumo banka nuslūgsta ir tampa paprastu finansiniu reiškiniu, todėl paslauga normalizuojasi ir prisitaiko verslo pasaulyje.