Maistas

Grybai ant mūsų stalo

grybaiMūsų miškuose galima rasti daugybę grybų rūšių. Vieni auga samanose, kiti medžių pavėsyje, treti susispietę į kolonijas sudaro ištisus grybų kilimus. Miškai grybais kvepia, grybai – miškais gyvi. Lietuvoje augančius grybus galima marinuoti, konservuoti, sūdyti, džiovinti, kepti ir tt. Yra įvairiausių receptų kiekvieno skoniui, kaip skaniai paruošti šviežius grybus, kaip užmarinuoti žiemai, kaip išdžiovinti aromatingai sriubai.

Kad atskirti valgomuosius grybus nuo nuodingųjų reikia perskaityti straipsnius apie grybų savybes bei naudą. Turime išmokti iš grybų gauti maksimalią naudą sau. Žmonės nuo senų laikų mokėsi įvaldyti grybų magiją ir sėkmingai naudotis ja ištisus amžius.

voveruskaValgomieji grybai – labai vertingas maisto produktas. Manoma, kad pagal maistingumą grybai gali prilygti daržovėms arba net lenkti kai kurias iš jų pagal maistines savybes. Iš augalinės kilmės produktų grybai labai išsiskiria baltymų gausa – jie sudaro apie 40 proc. sausų medžiagų. Grybai turi daug angliavandenių, riebalų, mineralinių medžiagų tokių kaip kalis, fosforas, natris, kalcis, geležis, siera, chloras ir magnis. Grybuose taip pat gausu vandens, kuris sudaro apie 90 procentų.

Grybuose taip pat gausų įvairių vitaminų bei ju statybinių medžiagų – provitaminų. Vieni dažniausiai aptinkami provitaminai yra karotinas, vitaminas tiaminas, riboflavinas, vitaminas askorbino rūgštis, provitaminas egosterinas, vitaminas nikotino rūgštis.

Kadangi grybai auga skirtinguose veitovėse ir yra  skirtingų rūšių, juose esančios medžiagos gali skirtis. Grybų kojelėse yra mažiau maistingų medžiagų negu kepurelėse.

Grybai – universalus produktas. Tai ne tik prieskonis, bet ir maistingas pagrindinis patiekalas. Labai svarbu patiekalus ruošti iš šviežių grybų. Kaip ir kiekvienas gyvas maistas grybai netenka savo baltimingumo ir riebumo juos ilgai laikant neapdorotus. Geriausia iš grybų patiekalus gaminti tą pačią dieną tik juos parsinešus. Grybus reikia gerai nuplauti, teisingai nuvalyti ir tada pasirinkti gaminimo būdą pagal skonį.

Grybus apvirus galima juos užšaldyti, tai puikiai praturtins bet kurį žiemos vakarą.  Puikiai tiks kaip užkanda, arba įdaras naminėms bandelėms, kurios, patiektos prie sultinio, sukurs stebuklingą nuotaiką, kvepės vasariniu ar švelniai rudeniniu mišku. Grybai – puiki išeitis greitai vakarienei.

Grybai tai taip pat ir sveikatos šaltinis. Tai ne riebus, bet baltymais praturtintas produktas. Renkant grybus pailsi siela, atsigauna protas, nuvejamos negatyvios mintys, nes koncentracija nukreipta į grybų paieškas. Kūnas sportuoja, daug vaikšto, pavargsta, bet mankštinasi. Grybai – suburia šeimas kartu, grybai moko pažinti gamtą, ją mylėti bei džiaugtis jos teikiamomis gėrybėmis. Grybai – universalus sprendimas jaunam, senam, vaikui, tai puikus laisvalaikio praleidimo būdas, suartinantis draugus ir šeimas, kuris paprastai pažymimas nuostabia vakariene. Grybai – mūsų draugai!