Būstas

Gyvenimas be elektros

Ar prisimenate, kai paskutinį kartą jūsų namuose dingo elektra? Atrodo, tuo metu nieko neįmanoma daryti. Nėra šviesos, neveikia kompiuteris ir televizorius, net nėra kaip pasigaminti valgyti. Atrodo, tapome visiškai priklausomi nuo mus supančių prietaisų. Bet ar kada susimąstėte, kad prieš kiek daugiau nei 80 metų daugelis pasaulio žmonių savo namuose dar neturėjo jokio elektrinio įtaiso. Namuose tiesiog dar nebūdavo elektros.

Šiandien visiems įprata buitinė technika, kaip televizoriai, radijo imtuvai ar kompiuteriai atsirado visai neseniai. Daugelis į mūsų namus atkeliavo per paskutinius 30 metų. Taigi, seniau žmonės ilgais žiemos vakarais leisdavo laiką su artimaisiais. Iš lūpų į lūpas būdavo perduodamos pasakos ir padavimai, dėmesio centre visada atsidurdavo senoliai, kurie atmintinai mokėdavo daug pasakų, patarlių ir įvairių istorijų.

Daugelis šiandien automatizuotų darbų būdavo atliekami rankomis. Karštą vasaros dieną iš šulinio turėdavo būti nuolat iškeliamas vanduo ir nešamas į tvartus, kad auginami gyvuliai nepritrūktų vandens. Nuo to priklausė, kiek maisto visai šeimai liks žiemai. Modernūs šaldytuvai, šaldikliai ir vyryklės neegzistavo, todėl gyvūnai būdavo laikomi gyvi tiek vasarą, tiek žiemą, kol jie būdavo papjaunami ir atsidurdavo ant šventinio stalo. Dažnai tekdavo tai atlikti prieš pat Kalėdas.

Nenuostabu, kad ne daug žmonių prieš atsirandant elektrai nemokėjo skaityti. Jei gyvenai atokesnėje vietoje, to tiesiog nereikėjo. Buvo daug didesnių bėdų. Pavyzdžiui, kaip žiemą nesušalti. Tekdavo pasiruošti malkų. Taip pat laužo šviesoje skaityti, o tuo labiau išmokti skaityti buvo pakankamai sudėtinga. Skaitymui buvo naudojamos tik žibalinės lempos. Jos buvo paplitusios miestuose, tačiau daugelyje Lietuvos gyvenviečių taip ir neišpopuliarėjo. Ten greičiau atėjo kitos technologijos.

Didžioji dalis pasaulio gyventojų pirmą kartą galėjo pajusti, ką suteikia elektra tik po Antrojo Pasaulinio karo. Tada daugelyje pasaulio valstybių pradėti masiniai elektros tinklų plėtimo darbai. Būtent tada elektra pasiekė ir daugelį Lietuvos gyventojų. Tuo metu Sovietų Sąjungos tikslas buvo elektrą suteikti kuo didesniam kiekiui žmonių. Kartu su elektra, žinoma, atkeliavo ir buitinė technika, kuri žymiai palengvino paprastų žmonių gyvenimą.

buitinė technika