Breketai odontologijoje naudojami gydant ortodontinius dantų pažeidimus. Ortodontija, tai odontologijos sritis, kuri padeda gydyti įgimtus ar įgytus dantų ir žandikaulio defektus. Kadangi kabes Lietuvoje nešioja vis daugiau žmonių nusprendžiau pateikti keletą įdomių faktų, rastų pasaulinėje literatūroje, apie šį odontologinį prietaisą.
1. Žmonės kartais mano, kad breketai gali suaktyvinti metalo detektorius oro uostuose. Būkite ramūs ši problema negresia. Naujausio tipo kabės naudoja lengvus nemagnetinius metalo lydinius, kurie nesukels Jums problemų susijusių su metalo dektektoriais.
2. Nešiojant breketus tarp paciento dantų atsiranda tarpai. Šis teiginys iš tiesų yra teisingas. Nešiojant breketus pacientas gali pastebėti, kad vieną savaitę tam tikrame tarpdantyje gali atsirasti didesnis tarpas, tačiau po kelių savaičių šis išnyksta… Tokiu būdu vyksta dantų tiesinimas, tai natūralus procesas nešiojant breketus.
3. Ar breketai gali susikabinti žmonėms besibučiuojant? Internete radau sklandantį teiginį, kad dviem žmonėms, nešiojantiems kabes, besibučiuojant šie gali sukibti. Teoriškai tokia tikimybė yra tačiau ji pakankamai maža, kadangi šiuolaikiniai breketai yra labai maži, taigi reikėtų gerokai pasistengti.
4. JAV maždaug 4 milijonai žmonių nešioja breketus, tai 1 milijonu daugiau nei gyvena Lietuvoje. Įdomu, kad tik 1 iš 4 žmonių yra jaunesni nei 18 metų.
5. Pirmasis mechaninis prietaisas dantų tiesinimui buvo pasiūlytas Romos gyventojo Gajaus Plinijaus Sekundo gyvenusio 23 – 79 mūsų eros metais. Šiuo metu vien tik JAV dirba daugiau nei 12 tūkstančių ortodontų.
6. Ortodontontinis gydymas breketais trunka nuo 12 iki 36 mėnesių, priklausomai nuo dantų problemų ir gydymo sėkmės.
7. Specialus cementas naudojamas breketų pritvirtinimui prie danties yra gaminamas su fluoru, kuris tirpstant cementui išsiskiria ant dantų.
8. Specialaus metalo vielutės kabėse yra suaktyvinamos pasitelkiant kūno šilumą. Šis metalas buvo išrastas NASA mokslininkų ir buvo naudojamas kosmoso programose.
9. Pirmosios į šiuolaikines kabes panašiausios buvo išrastos 1720 metais.
10. 400 metais prieš kristų Hipokratas išleido knygą apie dantų anomalijas, kurioje nagrinėjo ir netiesių dantų atsiradimo priežastis.
11. Senovės graikai dantų tiesinimui naudojo įvairių metalų rudų ir kačių vidaus organų mišinius.
12. 25 procentai amerikiečių turi iš naujo nešioti breketus, kadangi po gydymo nenaudoja fiksacinių kabių, kurios įtvirtina pasiektus rezultatus.
13. Filmo baisioji Bėtė žvaigždė gerai žinoma dėl savo šypsenos. Skirtingai nei garsiajame seriale merginai breketai nebuvo būtini nei vaikystėje, nei dabar. Visgi šypseną nuspręsta įvertinta nemenka 10 milijonų sumą.
14. Tamsiaisiais amžiais manyta, kad iš pakarto nusikaltėlio paimtas dantis turi tamsiųjų galių. Šių galių pagalba įmanoma atsiauginti ar ištiesinti dantis, taigi breketai tuo metu tikrai nebuvo reikalingi.
15. Dar vienas mitas sklandantis internetinėje erdvėje yra toks, kad žmonės nešiojantys breketus gali tekti žaibo aukomis. Šis teiginys yra visiškas prasimanymas.
16. Garsūs žmonės nešioję breketus: Ema Watson, Justinas Byberis, Gven Stefani, Keitė Peri, Tomas Kruzas, Driu Berimor, Šer, DIan Ros, Princas Haris.
Taigi šį kartą tiek faktų apie breketus. Jei negalite pasigirti žavinga tiesia šypsena drąsiai vykite pas odontologą – ortodontą ir pradėkite nešioti kabes. Jūs tikrai netapsite žaibo auka ar būsite nuolatos stabdomi oro uostuose, juk net pasaulio įžymybėms tenka nešioti šiuos odontologinius prietaisus.