Būstas

Įdomūs istorijos faktai apie čiužinius

Ar galite įsivaizduoti miegojimą ant akmenų ar ant nešvarių gyvūnų kailių? Tikriausiai, kad pirmuosius kelis mėnesius patogiai įsitaisyti jums nepavyktų. Juk šiandieniniai čiužiniai lovoms yra per daug patogūs, kad jų būtų galima atsisakyti. Tiesa, dar prieš 1000 metų žmonės apie šiandienines lovas ir čiužinius negalėjo įsivaizduoti.

Grįžkime į laikus, kai pagrindinis įrankis buvo akmuo. Tai akmens amžius. Tuo metu žmonės gyveno urvuose, o miegodavo labai paprastai: pasidėdavo akmenis, ant jų sumesdavo kailių liekanas, žoles ar bet kokius kitus minkštesnius daiktus ir ant jų užklodavo gyvūnų kailius. Taip žmonės apsisaugodavo nuo iš žemės sklindančio šalčio. Užsiklodavo jie taip pat jau minėtais kailiais. Kartais taip miegoti tekdavo net susispaudus su keliais savo genties nariais. Žiemos didžiojoje Europos dalyje būdavo dar atšiauresnės. Ar šiandien sugebėtumėte nors vieną žiemos naktį išbūti lauke nesušalę?

Egipte iš palmių lapų buvo gaminamos pagalvėlės. Egiptiečiai jau mokėjo gaminti medžiagas, taigi, įvairių gyvūnų kailiai buvo naudojami rečiau. Vis dėlto vadinamos „lovos“ pagrindas buvo šalti akmenys.

Kiek vėliau Viduriniuose Rytuose, musulmoniškuose kraštuose jau buvo sukurti čiužiniai. Jų forma buvo panaši į šiuolaikinių čiužinių formą. Tiesa, jų turinys vis dar buvo džiovintos žoles ir kiti paprasti aplink mus esantys daiktai. Verčiant iš arabų kalbos žodis „čiužinys“ reiškė – „daiktas, kuris numetamas ant grindų“. Čiužiniai lovoms nebuvo pritaikyti, tuomet jie būdavo dedami ant grindų.

Vis dažniau susiduriant europietiškoms ir musulmoniškoms kultūroms vyko abipusiai mainai. Vienas iš dalykų, kurį europiečiai atgabeno į namus buvo čiužiniai. Jau Europoje viduramžiais buvo sugalvotos į šiuolaikines panašios lovos. Aišku, ir anksčiau buvo panašių bandymų pagerinti miego sąlygas, tačiau į dabartines panašios lovos atsirado būtent Europoje.

XX a. antroje pusėje technologijos pakeitė daugelį mūsų gyvenimo sričių. Viena iš jų ir čiužiniai lovoms. Jie buvo pradėti gaminti iš tobulesnių, geresnį miegą garantuojančių medžiagų. Kailiai šiandien yra tik prabangos prekes. Juos savo savybėmis pranoko žmonių sukuriami audiniai ir kitos medžiagos. Tuo tarpu ant akmenų miegoti pasiryžtų tik labai retas nepatogumų nebijantis žmogus.

čiužiniai lovoms