Per pastaruosius dešimt metų breketai gerokai pasikeitė. Kai, kurie žmonės vis dar tiki įvairiais mitais apie kabes, kurie jau gana senai nebeegzistuoja. Šiame straipsnyje pasistengsiu paaiškinti dabartines kabių nešiojimo tendencijasi ir ką reikia žinoti prieš pradedant ortodontinį dantų gydymą.
- Breketus gali nešioti bet kokio amžiaus žmonės. Dauguma žmonių mano, kad breketus galima nešioti tik vaikystėje ar paauglystėje. Šis teiginys yra neteisingas. Kabės gali padėti bet kokio amžiaus žmonėms. Visgi išskirtiniais atvejais, jei paciento žandikaulio kaulas yra sunykęs dėl iškritusių dantų kabės nebus tinkamiausiais pasirinkimas dantų tiesinimui.
- Tinkamas sąkandis tiek pat svarbu kiek estetinė išvaizda. Kartais žmonės mano, kad kabės yra skirtos vien dantų tiesinimui. Iš tikrųjų šis išradimas atneša kur kas didesnę naudą. Konsultacijos metu ortodontas turi įvertinti gausybę faktorių. Ar dantys tiesūs? Ar tinkamai susikanda? Ar liežuvis patogiai glunda prie priekinių dantų? Ar pacientui neskauda sukandant dantis žandikaulio ir t.t. Nors šis darbas gana sudėtingas, tačiau breketai atnešama nauda yra tikrai vertinga. Bene vienas svarbiausių gydymo breketais tikslų yra pasiekti kad skandis taptų taisyklingas. Tai pasiekus tampa lengviau kramtyti maistą, aiškiau ir raiškiau kalbėti.
- Kabių tipas nėra toks svarbus. Ne visi žmonės yra tinkamais kandidatais nešioti nematomus breketus. Dažnas vyresnio mažiaus pacientai tikisi, kad jam bus pritaikytos mažiau pastebimos kabes, tačiau gana mažas procentas gali nešioti tokius įtaisus. To priežastys yra labai paprastos, mažiau pastebimos kabės sunkesniems atvejams tiesiog nepadėtų. Vis dėlto tradicinės kabės nebėra tokios, kaip buvo prieš 10 metų. Šiuo metu įmanoma gauti įvairių spalvų breketus. Pavyzdžiui Azijoje paskutiniu metu paaugliai nešioja kabes net tuomet, kai jiems to nereikia, tokios mados tendencijos pasiekė minėtą žemyną. Taigi neprisiriškite prie vieno kabių tipo, klausykite specialisto patarimo, kuris pasiūlys tinkamiausią ir efektyviausią variantą.
- Kaina ir gydymo laikas varijuoja. Breketai nėra pigus malonumas ir kainuoja gana nemažai. Galima paminėti ir tai, kad sunkiau pastebimos kabės yra kur kas brangesnės nei įprastinės. Taip pat reikia suprasti, kad gydymo laikas taip skirtingiems atvejams yra skirtingas. Vidutinis gydymo laikas naudojant kabes yra apie 2–eji metai.
- Labai svarbu kruopščiai prižiūrėti dantis nešiojant kabes. Ar manote, kad apsimoka užtrukti pora metų ir išleisti kelis tūkstančius litų nešiojant kabes, tačiau po to likti nepatenkintiems rezultatu? Nemanau… Nešiojant breketus labai svarbu dantis valyti bent 3 kartus per dieną, o dar geriau kiekvieną kartą po valgio. Gali atrodyti, kad tokia priežiūra yra sudėtinga, tačiau prie visko yra priprantama, kai norima pasiekti gerus rezultatus. O priežastis, kodėl dantis reikia valyti taip dažnai yra labai paprasta, maisto likučiai įstringa tarp breketų ir gadina dantis. Taip pat yra patariama dantis valyti specialiu siūlu bent kartą per dieną. Be to nešiojant breketus nepatariama naudoti balinančių dantų pastų. Taip yra dėl to, kad nuėmus kabes dantys gali turėti kelis atspalvius.
- Nuėmus breketus turėsite nešioti specialius fiksatorius, kurių pagalba dantims neleidžiama sugrįžti į senąją būseną. Nuėmus breketus ortodontas padarys specialius įspaudus pagal, kuriuos pagamins esamai dantų padėčiai pritaikytus fiksatorius. Šiuos fiksatorius dažniausiai patariama dėvėti naktimis, tokios procedūros pakanka dantų grįžimo į ankstesnę padėtį prevencijai.
Šį kartą tiek apie brektus ir šių nešiojimo ypatumus. Nebijokite kabių nepaisant savo amžiaus, nes po kelių metų galite turėti tiesius ir gražius dantis.