Medicina / Sveikata

Išradimai pakeitę odontologiją

Kaip jau supratote iš temos pavadinimo, šiame straipsnyje papasakosiu apie išradimus, pakeitusius odontologijos mokslą ir palengvinusius darbą odontologams.

CAD (angl. Computer- Aided Design) ir CAM (angl. Computer-Aided Manufacturing), tai mašinos, kuriančios pacientų dantų įspaudų modelius. Naudojant šiuos prietaisus palengvinamas dantų protezavimas ar implantavimas. Užtenka vieno apsilankymo, kurio metu yra nustatoma kokių dantų implantų ar protezų karūnėlių reikia pacientui ir jau kito seanso metu odontologas gali šias uždėti pacientui. Iš tiesų, CAD ir CAM prietaisai yra ateities odontologijai skirti išradimai.

Estetinio plombavimo metu naudojamos medžiagos. Šypsenos zonoje sugedęs dantis niekada nesuteikia žavesio, o įprastos plombos yra matomos plika akimi nes yra sunkiai pritaikomos prie dantų spalvos. Atradus medžiagas ir mišinius, kurie įgalino plombas galinčias prisitaikyti prie dantų spalvos, estetinis plombavimas tapo kur kas efektyvesnis.

Lazeriai medicinoje naudojami jau daugiau nei dešimtmetį, bene visi esame girdėję apie šių galimybes oftalmologijoje, kai greitos operacijos metu yra atstatomas regėjimas. Odontologijoje dėl lazerių kainos šie pradėti naudoti gerokai vėliau. Šiuo metu lazerių technologija yra naudojama dantų balinimo metu, įvairių operacijų metų. Bėgant metams šios technologijos gerokai atpigo ir ištobulėjo, ko pasėkoje greitai plinta odontologijos klinikose.

Jau ne viename straipsnyje pasakojau apie dantų implantus. Šis išradimas naudojamas daugiau nei kelis tūkstančius metu ir randamas netgi tokiose senovės civilizacijose kaip majų. 20 amžiaus pradžioje stomatologai naudojo iš aukso ar iridžio pagamintus implantus, visgi bandymai naudoti šiuos buvo gana nesėkmingi.

Tačiau 20 amžiaus viduryje daktarai Per- Ingvar Branemark ir Gerakd Niznick pradėjo praktikuoti naujo tipo titatinius dantų implantus, kurie susidėjo iš dviejų dalių. Titatinės dirbtinės šaknies įsukamos į žandikaulį ir karūnėlės. Ši technologija naudojama ir šiuolaikiniams dantų implantams gaminti. Tik pastaruoju metu naujesniuose implantų modeliuose titaninę šaknį pakeitė cirkoninė, kuri patvarumu nenusileidžia pirmtakei, tačiau yra šiek tiek pigesnė.

Beje mano manymu dantų implantai yra vienas iš didžiausių atradimų odontologijos moksle. Statistiškai 69 procentai suaugusiųjų nuo 35 iki 44 metų yra netekę bent vieno danties dėl tam tikrų traumų ar dantų gedimų. Dantų implantai yra vienas patikimiausių ir ilgaamžiškiausių šios problemos sprendimų, 95 procentai pacientų implantais džiaugiasi apie 20 metų.

Ar galėtumėte įsivaizduoti, kad apie 1840 metus lokalinei anestezijai odontologai naudojo kokainą. Vykdant tyrimus ir atrandant naujas medžiagas odontologai atsisakė narkotikų. Tokių produktų, kaip lidokainas ar artikainas atradimai leido ne tik, kad nepažeisti pacientų dantenų, bet ir dantų kanalų.

Dantų breketai odontologijoje pradėti naudoti maždaug 20 amžiaus pradžioje, beveik nekintanti technologija naudota iki 1997 metų, kuomet atsirado naujos permatomos kabės. Skirtingai nei įprastos, kurios apsilankymų pas odontologą metu yra kaskart priveržiamos, nematomos plastikinės kabės nuėmus dantų įspaudus, kompiuteriu yra sumodeliuojamos, kiekvieno apsilankymo pas odontologą metu pacientui išduodamos naujos. Kompiuterio sumodeliuotos projekcijos pagalba naujos kabės po truputį stumia dantis į norimas vietas.

Dantų balinimas yra gana nauja paslauga odontologijos klinikose, iki atsirandant šiai praktikai pacientai norintys baltesnės šypsenos turėdavo prašyti odontologo uždėti danties karūnėlę ar naudoti kitas priemones, kurios palyginus su dabar atliekamomis dantų balinimo procedūromis yra gerokai brangesnės.

Silantų technologija leidžia dantis apsaugoti nuo gedimų. Dantų valymas šepetėliu ar kitomis priemonėmis ne visada būna efektyvus, ypač, kai pats žmogus valymo procedūras atlieka neteisingai. Dantų padengimas silantais padeda šiuos apsaugoti nuo cukraus ar kenksmingų bakterijų.

Kaip supratote šiame straipsnyje rėmiausi savo asmenine nuomone. Šį kartą tiek, greičiausia kitame straipsnyje pratęsiu pasakojimą apie išradimus pakeitusius odontologiją.