Vaikystėje jų turėjome pilnas dėžes ir galėjome nukloti visas grindis. Vieni jų buvo minkšti ir pūkuoti, kiti mediniai, treti metaliniai, su ratais, su plaukais, kuriuos buvo galima šukuoti. Kas tai? Ogi žaislai. Graži vaikystė buvo tų, kurie žaidė su naujausiais ir moderniausiais žaislais, tačiau istorijoje buvo laikotarpių, kuomet žaislai vaikams buvo neįkainojama prekė ir net antraeilis dalykas.
Po didžiųjų pasaulinių karų prasidėjo tikras perversmas žaislų pasaulyje. Iki tol buvę nustumti į šalį jie pradėjo karaliauti ne tik parduotuvių lentynose, bet ir vaikų širdelėse. Prisiminkite, kokia skandalinga buvo lėlės Barbės istorija arba kaip atsirado rudnosis meškinas. Tačiau nereikia manyti, kad šiuo metu šioje terpėje vyrauja štilis. Anaiptol! Žaislų rinka pastarąjį dešimtmetį tokia didelė, kad čia gali konkuruoti tik didžiosios pasaulio valstybės. Taigi šioje visai nevaikiškoje kovoje pirmauja Kinijos kūrėjai ir gamintojai. Neatsilieka ir JAV, tačiau bent jau Lietuvos parduotuvėse rasime žymiai mažiau iš ten importuotų žaislų.
Taigi, o kaip gimsta nauji personažai? Atsakymų bus įvairių. Kartais perkamiausiais žaislais tampa vaikiškų filmų ir filmukų herojai, o kartais nieko mielesnio nerasime už pliušines naminių ar laukinių gyvūnėlių kopijas. Žaislai vaikams yra tiesiog būtini, nes tik jų pagalba vystosi jų motorika, o mažosios mergaitės net mokosi būti mamomis. Tačiau svarbu, kad žaislai būtų saugūs. Tai reiškia, kad jei turi atitikti visus jiems keliamus saugumo reikalavimus. Spaudoje vis pasigirsta skandalingų istorijų, kuomet sulaikoma didelė siunta žaislų, kurių cheminėje sudėtyje rekordiškai didelis įvairių sunkiųjų metalų ar kitų medžiagų kiekis. Tokiais žaislais vaikai gali stipriai apsinuodyti, nes pirmiausiai ką jie padaro susipažindami su nauju „draugu“, tai jį patikrina su dantukais.
Taigi, keletas patarimų perkantiems žaislus. Norėdami išvengti nelaimės prieš pirkdami prekę stenkitės ją patikrinti. Pirmiausiai ji turėtų neskleisti specifinio kvapo. Labai intensyvus ir stiprus žaislo kvapas byloja apie tai, kad jo sudėtis gali būti kenksminga. Taigi geriau venkite tokių pirkinių ir apsaugosite savo mažylius. Dar vienas patarimas būtų tiems, kurie mėgsta vaikams dovanoti pliušinius žaislus. Pasirodo, kad nuo krentančių žaislo pūkų vaikas gali net užspringti, todėl prieš įsigydami švelnų ir minkštą meškutį patikrinkite ar jo kailis neišsipeša. Labai svarbu, kad perkami žaislai būtų paženklinti ir kad turėtų naudojimo instrukciją. Dažniausiai ten pateikti ne tik žaislo naudojimo ar surinkimo patarimai, bet ir saugumo reikalavimai. Svarbu tai, kad žaislas atitiktų vaiko amžių, nes kitu atveju jis jam bus neįdomus ar net pavojingas. Patys mažiausi vaikai dar nekontroliuoja savo judesių, todėl gali greičiau susižeisti. Pastariesiems ypač svarbu, kad žaislai neturėtų aštrių kampų, tarpų, kuriuose galėtų įstrigti pirštai ir smulkių detalių. Jei perkamas toks žaislas ant kurio bus sėdima, svarbu įvertinti ar jis sugebės atlaikyti vaiko svorį. Tokių žaislų konstrukcija turi būti tvirta, kad nebūtų pavojaus susižeisti dėl netvirtų ar nestabilių detalių. Tėvai savo sūnums mėgsta dovanoti šaunamųjų ginklų žaislinius prototipus. Galbūt tai ir nėra pati tinkamiausia dovana, tačiau šiuo atveju svarbu, kad nebūtų tikimybės praryti jų šratų. Norint išvengti pavojaus geriau nesirinkite žaislų, kuriuose naudojami magnetai. Jei vaikas juos prarytų, grėsmė kiltų net jo gyvybei.
Svarbiausias patarimas tėveliams, būkite akyli ir kartas nuo karto peržiūrėkite vaikų žaislų dėžę. Be gailesčio pašalinkite tuos žaislus, kurie yra sulūžę ir kelia pavojų.