Būstas

Ką reiktų žinoti apie terasines lentas?

lenta-terasaiTerasinės lentos – tai iš medžio ar kitų statybinių medžiagų gaminamos lentos, skirtos terasos grindims, tvorelėms ir luboms apipavidalinti. Dėl natūralių medžio savybių – ekologiškumo, malonaus kvapo, ilgaamžiškumo – tiek nuosavų namų, tiek visuomeninio naudojimo pastatų savininkai dažniausiai renkasi būtent medines terasines lentas. Medinės terasinės lentos yra švelnaus paviršiaus, todėl jomis malonu vaikščioti net basomis.

Terasinės lentos dažniausiai gaminamos iš spygliuočių – maumedžio, pušies, eglės – medienos. Spygliuočių mediena yra atsparesnė drėgmei, yra lengvai apdorojama, tačiau kartu – tvirta ir kokybiška. Ypatingai kokybiška spygliuočių mediena atkeliauja iš Šiaurės šalių – Suomijos, šiaurinės Rusijos dalies. Šiaurėje augantys medžiai yra prisitaikę išlikti ekstremaliomis sąlygomis, todėl jiems nebaisus drėgnas lietuviškas oras ir dėl keturių metų laikų nuolat besikeičianti temperatūra. Medinės terasinės lentos pasižymi ir natūraliomis apsauginėmis savybėmis: jos atsparios medieną graužiantiems parazitams, grybeliams, puvėsiams.

Iš maumedžio pagamintos terasinės lentos gali tarnauti net iki 50 metų, o impregnuotos pušinės lentos – iki 25 metų. Maumedis yra net pusantro karto tankesnis už pušį, todėl iš šio medžio pagamintos lentos yra itin tvirtos. Ypač terasai gaminamoms lentoms tinka Sibiro maumedis. Pušinės terasinės lentos už maumedžio lentas pranašesnės tuo, kad mažiau trūkinėja, ilgainiui jose atsiranda mažiau defektų nei maumedinėse.

Siekiant kuo ilgiau išsaugoti medinę terasą, terasinės lentos gali būti impregnuojamos, lakuojamos, dažomos ar kitaip apdirbamos. Prieš apdorojant lentas, jų paviršius turi būti švarus, sausas. Lentas galima padengti norima medžiaga prieš jas išklojant arba iškart po to, galima vienu sluoksniu lentas dažyti prieš sukalimą, o antru – jau jas sukalus. Terasą reiktų kartas nuo karto iššluoti ir nuvalyti. Kiekvieną pavasarį terasines lentas rekomenduojama peržiūrėti, o radus tam tikrų pažeidimų, pakeisti pažeistas lentas naujomis arba pažeidimą uždažyti, nulakuoti, kad jis neplistų. Terasą, pagamintą iš termo medienos, rekomenduojama kasmet padengti alyva.

Terasinių lentų ilgaamžiškumą galima padidinti jau jų montavimo metu. Visų pirma, terasines lentas reiktų kloti šerdimi į viršų. Jeigu terasa liesis su žeme arba vandeniu, reiktų naudoti rifliuotas lentas (lentas su grioveliais), kad po lietaus iš terasos lengviau ištekėtų vanduo. Geriausia būtų terasą šiek tiek (bent 10 cm) pakelti nuo žemės ir atitraukti nuo pastato sienos, kad aplink ją ir po ja galėtų cirkuliuoti oras. Lentoms tvirtinti labiausiai tiktų naudoti iš nerūdijančio plieno pagamintus sraigtus.