Medicina / Sveikata

Kabių istorija: antroji dalis

Kabės – tai sistema, kurią sudaro ant dantų klijuojami breketai ir juos jungiantis lankas. Prietaisas naudojamas siekiant pataisyti netaisyklingą dantų sukandimą ar tarpus tarp jų. Ši sistema per pastaruosius dešimtmečius labai ištobulėjo, atsirado keletas įvairiausių rūšių kabių. Šiame straipsnyje pratęsiu pasakojimą apie kabes ir jų istoriją mums artimesniais laikais.

Kaip manote, kaip breketai atrodė dvidešimtojo amžiaus pradžioje? Šių gamybai buvo naudojamos tokios medžiagos kaip auksas, platina, guma, cinkas ir netgi medis ar dramblio kaulas. Dažniausiai buvo renkamasi tarp aukso, sidabro ir platinos. Auksas buvo populiarus dėl lengvo apdirbimo, visgi dėl šio metalo minkštumo auksinių kabių savininkai dažnai tūrėdavo vykti pas ortodontus breketų pataisymams. Taip pat galima paminėti, kad šių metalų naudojimas buvo be galo brangus ir tik nedaugelis galėjo sau leisti tokią prabangą.

1929 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose susikūrė pirmoji odontologų asociacija. Kadangi jau prabilau apie datas, įdomumo dėlei paminėsiu, kad 1938 metais buvo sukurtas ir pirmasis dantų šepetėlis su nailono šereliais. Maždaug šiuo metu pasaulyje išpopuliarėjo naujas geležies lydinys plienas. Tačiau ta pati JAV odontologų asociacija šio metalo naudojimo kabėms ilgai nepripažino. Tik penktajame dešimtmetyje plienui labai paplitus ir atpigus šis metalas pradėtas naudoti gaminant breketus. Beje, amerikiečių odontologų asociaciją galima vadinti gana konservatyvia, nes jos dėka iki penktojo dešimtmečio dantų gydyme nebuvo naudojamas ir rentgeno aparatas.

Keista, kad dabartinių kabių išvaizda tokia tapo gana vėlai. Iki aštuntojo dešimtmečio metaliniai breketai buvo apvyniojami aplink dantis. Pagrindinė to priežastis – ilgai tobulinta technologija ir gana sunkus plieno apdirbimo procesas. Iš tiesų, šiuolaikinės metalinės kabės buvo išrastos apie 60-uosius, tačiau ilgą laiką kilo problemų dėl jų tvirtinimo prie dantų. Galima pridurti, kad maždaug 1975 metais du nepriklausomai dirbantys odontologai Japonijoje ir JAV pradėjo kurti breketų sistemą kuri būtų tvirtinama prie vidinės dantų pusės. Ši sistema yra beveik nematoma kitiems žmonėms.

Šiam kartui tiek, kitoje šio straipsnio dalyje daugiau papasakosiu apie „nematomas“ kabes ir su jomis susijusius atradimus Silikono slėnyje.

breketai