Informacijos eros metu skelbimai nemokamai talpinami kur tik nori, apie ką tik nori. Internetas tampa tarsi neišsemiamu pasiūlos šaltiniu, kur asortimento įvairovė kartais taip apstulbina, jog darosi keblu išsirinkti, ko iš tiesų norima. Skelbimai įvairūs vieną paprasčiausią daiktą kviečia pirkti įvairiais būdais, pasirinkti nereikalingus priedus, sukuria dirbtinius poreikius. Kaip veikia žmogaus sąmonę tokia informacijos gausa?
Iš pradžių žmogus žino ko nori
Paprastai, kol dar nėra susiformavę atitinkamų įpročių, į internetą einama su konkrečiu tikslu. „Pažiūrėkite į vyresnio amžiaus žmones, tik išmokusius naudotis elektroniniais išteklaisi. jeigu žmogui reikia pasižiūrėti, kur yra talpinami darbo skelbimai nemokami, žmogus paprašo viakų, kad šie parodytų, kur tokios svetainės randasi, ir užtrunka vos 10 minučių, ieškodamas sau naudingos informacijos“, – situaciją komentuoja sociologė, konsultuojanti priklausomybių temomis, Aušra K.
Anot sociologės, netrukus, išmokus labiau naudotis internetu, ima lįsti įkyrios mintys, jog vertėtų pasižiūrėti internete dar ką nors. Atrodo, jog ateinama tik pažiūrėti, kur ir kokie yra auto skelbimai nemokamai, tačiau prie kompiuterio imama užtrukti kaskart vis ilgiau.
Išsivysto priklausomybė
Tokiu būdu žmogus pripranta vis daugiau laiko leisti ieškodamas informacijos internete, net jeigu tai yra skelbimai, nemokamai suteikiantys galimybę išsirinkti tas prekes, kurių reikia, arba staiga prisireikia, jas apžiūrinėjant.
„Atsiradus priklausomybei ima formuotis įprotis – darosi įprasta kasdien patikrinti, ką siūlo skelbimai nemokami. Galbūt atsirado nauji geri darbo skelbimai, o gal kas nors nori parduoti savo seną nebenaudojamą žigulį? Žmogų iškart ima atakuoti informacijos gausa. Progresyvėjant elektronikos amžiui, pasiūla internete tik didėja. Jeigu anksčiau vienos kategorijos skelbimai nemokami lt užimdavo 4 megabaitus, šis skaičius kasmet tendencingai didėja. Ir štai, vietoje 4 megabaitų šiai dienai jau turime keturis šimtus tos pačios kategorijos skelbimų megabaitų.
Vadinasi, skelbimai, nemokamai leidę tiesiog susirasti būdus patenkinti saviems lūkesčiams, šiuo metu tampa jūsų laiką ryjančia juodąją skyle“, – teigia Aušra K.
Atsiranda nerimas
Blogiausia yra tai, jog šiame informacijos amžiuje žmogui sunku susigaudyti, kas blogai, o kas gerai. Kai įvairiausi nemokami skelbimai tampa kone prievarta siūlomu pasirinkimu, žmogus ima ir prie to pripranta. Visi vieningai „Facebook“ socialiniame tinkle spaudžia mygtuką „Patiko“ ties tomis nuorodomis, kur skelbimai atrodo patraukliausi, įdomiausi. Jeigu patinka mano draugams, kodėl turėtų nepatikti man? Kiekvienas natūraliai savęs paklausia, juo labiau, kad pramoga suteikia nemokamai.
Ir štai, užkibus už kabliuko, patenkama į užburtą ratą. Atsiranda keista azarto rūšis – azarto, surasti kuo geresnę informaciją, ir ja pasidalinti su draugais. Tad nuo šiol nemokami skelbimai, kai jie tikrai yra labai įdomūs ir efektingi, iš karto tampa dalybų objektu. Juos publikuojant savo profilio sienoje netrukus sulaukiama dar daugiau paspaudimų „Patiko“. Žmogui kuriamas džiaugsmo, dėmesio, draugų pagarbos simuliakras. Skelbimai nemokami ideti padeda pajusti laimę ten, kur jos iš tiesų net neturėtų būti.
Neurologų teigimu, tai itin didina nervinę įtampą. Mat su kiekvienu „Patiko“ paspaudimu simuliuojama laimė žmogaus smegenyse padidina serotonino kiekį. Tai išbalansuoja normalią jo normą, ir vis dažniau kyla poreikis pasidairyti, kur yra kokie įdomūs skelbimai nemokamai, bei jas pasidalinti su draugais jeigu tik pavyko kažką rasti.
Geriausi vaistai – sveikas protas
Norint išlakyti normalią psichinę būseną, reikėtų turėti omenyje, jog tai, kad visi daro taip pat, nereiškia, kad tai yra geriausia kas gali būti, net jeigu malonumai suteikiami nemokamai. Kaina anksčiau ar vėliau sumokama savo sveikatos sąskaita.
Tad ką daryti? Patariama atsižvelgti į tikruosius savo poreikius. Paklausti savęs – ar man tikrai šiuo metu reikalingi skelbimai nemokamai? Ar tikrai yra poreikis susirasti kažkokį daiktą ir jį pirkti? Ar tikrai verta eiti į socialinį tinklapį ir nemokamai dalintis tokio turinio informacija? Paklauskite savęs to kelis kartus, ir atsakymas jums padės suprasti, kaip neprarasti sveiko proto.