Suskaičiuojama, kad pasaulyje yra daugiau, kaip 700 skirtingų kultūrų ir gyvenimo stilių. Globalizacija sukūrė tokias sąlygas, kad per savo gyvenimą turime galimybes sutikti žmonių priklausančių praktiškai visoms šioms kultūroms. Kartais tenka su visiškai kitokiais žmonėmis ne tik bendrauti, bet ir dirbti. Būntet šiame straipsnyje ieškosime būdų, kaip sutarti ir pasiekti gerų rezultatų dirbant su skirtingais žmonėmis.
Nusistatykite bendrą tikslą ir kriterijus. Skirtingų kultūrų žmonės gali visiškai kitaip suprasti elementarias sąvokas. Vienas iš geriausių pavyzdžių bendravimas tarp dviejų žmonių: iš tankiai apgyvendinto miesto ir kaimo vietovės. Miesto gyventojas stengsis bendrauti su kitu žmogumi per mažesnį fizinį atstumą, nes miesto sąlygomis taip yra paprasčiau. Tuo tarpu kaimo vietovės gyventojas stengsis bendrauti per didesnį atstumą. Taigi, reikia suvokti, kad kiekvienas žmogus gali tuos pačius dalykus suvokti visiškai kitaip nei tu esi įpratęs.
Taip pat svarbu sukurti bendras taisykles. Kai komandoje dirba tos pačios kultūros žmonės apie daug dalykų yra išsprendžiama savaime. Pavyzdžiui visi toje pačioje šalyje ar tame pačiame mieste užaugę žmonės turės panašų suvokimą apie tai, kas yra tvarka, kada reikia ateiti į darbą ar kaip elgtis atėjus verslo partneriams. Tuo tarpu, kai prie vieno projekto dirba žmonės iš skirtingų kultūrų šias taisykles reikia aptarti. Labai tikėtina, kad paprasti dalykai bus suvokiai visiškai skirtingai.
Kuriant darbo vietas taip pat reikia numatyti, kad nevisiems bus patogu dirbti mažuose kabinetuose. Kai kurie žmonės yra linkę dirbti vienumoje, erdviuose kabinetuose, kur jie gali susikaupti. Kitiems būtinai reikės komandos narių, kad visada galėtų pasitikslinį darbų atlikomo detales. Visais atvejais gali praversti pertvaros – panaudoję jas galėsite padalinti dideles erdves. Erdvių padalinimui taip pat gali būti panaudotos ir didelės spintos. Tiesa, spintas yra sunkiau pernešti į kitą vietą. Tuo tarpu pertvaros yra sukurtos taip, kad geriau izoliuotų garsą, neužimtų per daug vietos ir dailiai atrodytų.
Į darbo aplinkos kūrimą įtraukite visus komandos narius. Pasirūpinkite, kad kiekvienas išsakytų savo idėjas apie tai, kaip jis norėtų dirbti. Spintos ar darbo stalo vieta gali būti labai svarbi.
Klausyk kitų žmonių. Neveltui sakoma, kad žmogui duota tik viena burna ir dvi ausys, nes žmogus turi dvigubai daugiau klausyti nei kalbėti. Ši taisyklė puikiai tinka darbe, kai tenka bendrauti su skirtingais žmonėmis. Daugiausia konfliktų kyla būtent dėlto, kad viena iš pusių neišgirdo kitos pusės idėjų, priekaištų ar klausimų.
Žinoma, nereikia perlenkti lazdos. Klausyti būtina, o išsakyti savo nuomonę dar svarbiau. Jei matai, kad tavo nuomonė skiriasi nuo komandos narių ir tiki, kad ji yra teisi, būtinai ją išsakyk. Diskusija padeda atrasti geriausią sprendimą.
Visada palaikyk pozityvų požiūrį į darbą ir kitus žmones. Kartais kitų žmnių savybės ar darbo metodai gali tau pasirodyti keisti, bet visada išlaikyk pozityvų požiūrį. Gera atmosfera darbo vietoje tiesiogiai įtakoja jūsų komandos ir kiekvieno asmeniškai pasiekiamus rezultatus.
Galiausiai, venk stereotipų. Stereotipai yra tam tikros mąstymo taisyklės, kurios padeda atskirti skirtingus žmones. Stereotipai susiformavo, kaip funkcija padedanti žmogui greičiau ir efektyviau priimti sprendimus. Tiesa, šiais laikais jie dažniau trukdo ir apriboja. Odos spalva ar kiti skiriamieji ženklai globaliame pasaulyje turi vis mažiau reikšmės. Vertinkite kiekvieną žmogu pagal jo nuveiktus darbus,o ne išvaizdą. Pastebėję diskriminacijos ženklų komandoje nedelskite, o pakalbėkite su abiem pusėm ar praneškite apie tai vadovui.