„Daugelis žmonių dizainą sieja su išoriniu blizgesiu. Tai interjero dekoravimas. Tai užuolaidų audinys. Tačiau man jokios kitos reikšmės negalėtų būti labiau atitolusios nuo tikrosios dizaino reikšmės.“ – tai Stevo Jobso žodžiai apie tai, kas jam yra dizainas. Pirmiausia dizainas Apple įkūrėjui buvo ne tik maketavimo paslaugos spaudoje ar interjero kūrimas. Jam dizainas buvo priemonė suteikti žmogui geresnę naudojimosi daiktais patirtį. Pažvelkime, kiek šio technologijų novatoriaus žodžiai turi tiesos – kaip dizainas pakeitė skirtingos žmonių veiklos sritis nuo prietaisų, kuriuos turime namuose iki paslaugų, kaip lankstinukų gamyba ar baldų surinkimas.
Mobiliųjų telefonų dizainas. Per praėjusius 20 metų mobiliųjų telefonų dizainas drastiškai pasikeitė. Pirmoji mobiliųjų telefonų karta nustebino visą pasaulį. Tiesa, šiandieniniam žmogui toks telefonas tik sukeltų pasibaisėjimą – pirmieji mobilieji telefonai buvo lagamino dydžio, be to minutės kaina skambinant tokiu telefonu buvo kosminė. Vėliau tobulėjant technologijoms telefonų dydis mažėjo, bet jų dizainas vis dar išliko labai panašus: daugelis modelių buvo juodos spalvos kvadrato formos rageliai. Šiandien telefonai vėl tapo labai panašiais. Tai lėmė išmaniųjų telefonų techninės savybės: dideli liečiami ekranai ir mygtukų nebuvimas.
Pirmieji kompiuteriai taip pat nepasižymėjo gera išvaizda. Iki pirmųjų Apple kompiuterių, kurie buvo išleisti praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje, kompiuterių dizainu niekas nesirūpino. Daugelis jų tebuvo dėžės, kurios galėjo atlikti matematinius skaičiavimus. Per šiuos metus kompiuterių dizainas taip pat evoliucionavo. Kompiuteris tapo neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi, todėl kiekvienam tapo svarbu turėti tokį kompiuterį, kurio prekės ženklas ir dizainas atitinka jo specialybę. Ar pastebėjote, kad daugelis kūrybinių specialybių atstovų šiandien renkasi būtent Apple produkciją, o ieškantys patikimumo ir praktiškumo renkasi tradicinių gamintojų Dell, IBM ar HP kompiuterius.
Drabužių mados. Daugelį metų drabužiai buvo tik priemonė prisidengti ir nesušalti. Iki XX a. vidurio nebuvo tokių įtakingų mados namų. Tik praėjusiame amžiuje mados kūrėjai įgavo tokią didelę galią keisti mūsų aprangą. Šiandien dėl madų per kelias dienas pakeičiame daugiau rūbų nei mūsų protėviai turėjo per visą savo gyvenimą.
Reklamos pramonė. Pirmosios reklamos buvo tik tekstas ir rankomis piešti paveiksliukai. Įdomiausia, kad reklamos srities aušroje to pilnai užteko. Visiškai paprastai įgyvendintos reklamos atlikdavo savo funkciją. Tiesa, tai tęsėsi iki tol, kol reklamos galią suprato daugiau verslų ir, galiausiai, reklamos specialistai buvo priversti ieškoti naujų ir kūrybiškų sprendimų, kurie vėl prikaustytų žmonių dėmesį.
Šiandien reklama – tai atskiras mokslas, kuriam didelę įtaką turi būtent dizainas. Norėdami gauti rezultatyvią reklamą šiuolaikiniame pasaulyje turite kreiptis į profesionalus. Tiesa, nesitikėkite, kad tai bus tik maketavimo paslaugos ar lankstinukų gamyba. Šiandieniniai reklamos specialistai turi matyti didesnį vaizdą ir matyti visos kampanijos tikslus.
Tikriausiai kiekvienas apsilankęs senovinių automobilių muziejuje nustemba, kokie automobiliai buvo dideli. Pirmieji automobiliai buvo projektuojami panašiai kaip ir karietos. Buvo svarbiau ne jo ekonomiškumas ar aerodinaminės savybės, o tai, kaip iškilmingai jis atrodo. Pirmieji aerodinaminėmis savybėmis ir ekonomiškumu pradėjo domėtis lenktyninių automobilių kūrėjai. Vėliau jų patirtis buvo pritaikyta ir serijinių automobilių projektavimo srityje.
Baldų dizainas. Remiantis istoriniais šaltiniais pirmieji baldai buvo sukurti dar akmens amžiuje. Tiesa, nuo to laiko iki XX a. baldų gamyba iš esmės ne daug kuo pasikeitė. Baldus žmonės gamindavo patys arba jau išsivysčius amatams užsakydavo iš stalių. Tik XX a. švedų kompanija Ikea sukūrė naują dizaino sprendimą: pasiūlyti baldus, kuriuos būtų paprasta transportuoti ir surinkti patiems pirkėjams. Ši idėja pakeitė visą baldų pramonę ir leido šią idėją pritaikiusiai kompanijai tapti pasauline baldų prekybos lydere.