Paskutiniu metu viena paklausiausių prekių slidinėjimui tapo slidinėjimo šalmai. Tokį šalmų populiarumą galima sieti su freestyle slidžių ir snieglenčių išpopuliarėjimu visame pasaulyje. Šalmų gamintojams labai padeda ir spauda, kuri su didžiausiu malonumu paskelbia apie ištikusias nelaimes slidinėjant.
Europoje atsiranda vis daugiau slidinėjimo kurortų, kuriuose vaikams slidinėjimo šalmai yra privalomi. Daugumoje didelių Italijos bei Austrijos snow parkų irgi primygtinai prašoma turėti slidinėjimo šalmą. Lietuvoje Druskininkų Snow Arenoje būtina dėvėti šalmą. Dėl šių priežasčių ir žmonių sąmoningumo, kad geriau nerizikuoti, nes ne viskas trasoje priklauso nuo paties, šalmai tapo populiaria preke.
Ką reikia žinoti perkant šalmą ir kokie šalmai būna, pataria Efekto parduotuvės prekiaujančios slidinėjimo prekėmis pardavėjai.
Šalmų stiliai ir dizainas:
Lietuvoje bendraujant su parduotuvės klientais yra susidariusi nuomonė, kad apvalios formos šalmai yra skirti čiuožiantiems su snieglente. O šalmai “sportinio stiliaus” (su grioveliais) yra skirti slidininkams. Toks požiūris yra klaidingas. Tokia nuomonę turintys žmonės greičiausiai daug ir dažnai žiūri Pasaulio ar Europos slidinėjimo čempionatų, kur visi profesionalūs sportininkai yra su tokios formos šalmais. Varžybose, kur yra skaičiuojama kiekviena sekundė ar jos dalys, kiekvienas elementas yra svarbus pradedant slidėmis, sportininko apranga ir baigiant slidinėjimo šalmu.
„Apvalios formos” šalmus dažnai reklamuoja freestyle ir freeride slidininkai. Taigi „apvalių šalmų” čiuožiantys su slidėmis neturėtu bijoti.
Apsisprendus dėl šalmo formos siūlome atkreipti dėmesį į :
Kokybė: prieš perkant šalmą, ypač jei jis yra pigus, pasižiūrėkite, ar jis yra sertifikuotas EN 1077:2007. Daugumos firmų, tarp jų ir brangių, mėgėjiškų šalmų standartas yra B klasės.
Šalmo svorį: šalmą, kuris sveria virš 550 gramų galima vadinti sunkiu, šalmas iki 400 g laikomas lengvu. Jei ant šalmo pakuotės ar etiketės matote užrašą “In-mold” , bvadinasi jis bus lengvas.
Didelis privalumas yra šalmo dydžio reguliavimas (ratukas gale). Didesnė tikimybė, kad šalmas su ratuku Jums tiks. Šalmai su ratuku turi didesnę dydžio amplitudę.
Šalmas turi turėti ventiliuojamas angas. Dar geriau, jei ventiliavimo angas galima uždaryti.
Šalmo gale turi būti akinių laikiklis.
Daugelyje brangesnių šalmų (RED, Smith…) yra galimybė įsidėti ausines, išsiimti pošalmį, nusiimti snapelį (jei jis yra).
Reikia matuotis
Prieš perkant šalmą būtina jį matuotis. Rekomenduotina pasimatuoti kokius 5 skirtingus šalmus, kad suprastum, kuris geriausiai “limpa” prie galvos ir yra Jums patogiausias. Dažnai būna, kad pasimatavus pirmą šalmą atrodo, kad jis tinka, pasimatavus dar kelis pasirodo, kad su jais dar patogiau. Šalmą internetu pirkti nerekomenduojame, nebent Jūs išsirinktą šalmą esate matavęsi ir tikrai žinote, kad jis tiks.
Perkant šalmą, rekomenduojame į parduotuvę atsinešti ir slidinėjimo akinius. Pasitaiko, kad žmogui užsidėjus šalmą ir akinius, šalmas (iš viršaus) remiasi į akinius, o slidinėjimo akiniai tada spaudžia nosį, susidaro diskomfortas. Kita priežastis, kodėl reikia parduotuvėje užsidėti ir šalmą, ir akinius, yra ta, kad gali nesutapti šalmo ir akinių išgaubimas. Jei perkate to paties gamintojo šalmą ir akinius, formos atitiks idealiai ( RED šalmams idealiai tinka ANON, Dragon firmų akiniai).
Vyriški ir moteriški šalmai be dydžių dažniausiai skiriasi tik savo dizainu.
Žinomi pasaulyje šalmų gamintojai ir jų kainos:
Julbo, RED, Smith, TSG, POC, UVEX, Alpina, Giro, Bern, Pro-tec… šių gamintojų produkcijos kokybe neturėtumėte abejoti.
Dauguma slidžių gamintojų (Atomic, Elan, Fischer, Head, Salomon) taip pat gamina slidinėjimo šalmus, kurių kokybė taip pat gera.
Išvardintų firmų pigiausi modeliai kainuoja nuo 200 lt, sportinio stiliaus šalmų kainos nuo 400 lt.
Šalmų dydžiai (RED gamintojo, kitų gamintojų labai panašus arba tokie patys).
Vyriški: M 56-58cm. L 59-61cm. XL 61-63cm. XXL nuo 64cm.
Moteriški: XS 53-55cm S 55-57cm M 57-59cm L59-61cm.
Vaikiški: S 49-51cm M 51-53cm L 53-55cm.