Įvairenybės,  Verslas / Ekonomika

Kaip skolinasi valstybės?

Spaudoje dažnai regime žinutes apie padidėjusią ar sumažėjusią valstybės skolą. Dažnai yra pranešama apie dideles skolas ir jos grėsmę valstybės raidai ar kitas grėsmes. Tiesa, ne visiems žmonėms aišku, kaip tokia didelė struktūra, kaip valstybė gali skolintis pinigus ir kas tokias milžiniškas paskolas gali suteikti?

Valstybės išleidžia obligacijas. Obligacijas naudoja tiek įmonės, tiek valstybės. Daugelis žmonių jas painioja su akcijomis. Pagrindinis akcijų ir obligacijų skirtumas – kad po sutarto laiko jas išleidusi valstybė ar įmonė jas superka už išanksto sutartą sumą. Akcijomis prekiauja tik įmonės. Taip pat obligacijos nuo akcijų skiriasi tuo, kad akcijų kainas sunku prognozuoti ir akcijos suteikia teisę prisidėti prie įmonės valdymo. Tuo tarpu obligacijos tokios privilegijos nesuteikia.

Valstybės gali skolintis iš Pasaulio Banko. Tai tarptautinė organizacija, kuri skolinga pinigus besivystančiom šalims. Dažniausiai šis bankas nurodo tam tikras sąlygas, kurias valstybė turi įgyvendinti, kad gautų jiems būtina paskolą ir kada nors sugebėtų šia paskolą gražinti. Pasaulio Bankas skelbia, kad pagrindinė jo misija yra kovoti su skurdu. Nors jis buvo sukurtas padėti atsiliekančioms šalims, po paskutinių finansinių sunkumų, reikalų su šia organizacija turėjo ir kelios didelį ekonominį nuosmukį išgyvenusios Vakarų Europos ir Azijos valstybės, kurios prieš tai buvo laikomos ekonomiškai stipriomis. Taip pat kartais valstybėms reikalinga greita paskola norint kovoti su stichinėmis nelaimėmis. Pasaulio Bankas kartais skolina pinigus be palūkanų ar esant beviltiškai situacijai skolą nurašo. Taip teko pasielgti su keliomis Afrikos valstybėmis.

Valstybės skolinasi iš kitų valstybių. Dažniausiai valstybės viena kitai skolina norėdamos paskatinti konkrečius veiksmus. Pavyzdžiui Jungtinės Amerikos valstijos skolina valstybei sumą pinigų, o ji pažada juos panaudoti kovai su terorizmu. Dažniausiai tai būna sandėris, kuris yra naudingas abiems pusėms, tačiau finansinių atžvilgiu nepelningas. Dažnai už tokių sandėrių slepiasi politiniai sprendimai.

Taigi, kaip pastebėjote valstybės ir paprasti žmonės ar įmonės skolinasi pinigus panašiai. Paprastas žmogus gali pasiskolinti iš kaimyno ar iš banko. Tiesa, asmuo negali išleisti savo asmeninių obligacijų ar akcijų.
greita paskola