Įvairenybės,  Žiniasklaida / Leidyba

Kaip sumaketuoti knygą?

Internete stipriai išpopuliarėjus prekybai elektroninėmis knygomis nusprendžiau pasidalinti patarimais, kaip paprasta MS Word programa atliekamas knygos maketavimas. Žinoma, ši programa nėra naudojama profesionalų, tačiau profesionalios maketavimo paslaugos yra gana brangios. Tikiuosi šis straipsnis bus naudingas žmonėms, neturintiems reikiamo biudžeto elektroninių knygų parengimui. Beje, patarimai skirti MS Word 2010 paketo vartotojams.

Visų pirma, reikėtų išsirinkti knygos puslapių dydį. Elektroninės knygos paprastai rengiamos pagal du standartus 21,59 cm ir 27,94 cm arba 15,24 cm ir 22,86 cm. Mažesnysis dydis naudojamas knygoms, kuriose nėra arba yra mažai paveikslėlių, didesnis, jei knygoje gausu didelių paveikslėlių ar grafikų.

Norint MS Word programoje nustatyti dydį, Jums teks meniu juostoje paspausti „File“, po to „Page Setup“ funkciją. Iššokusiame lange galėsite pasirinkti knygos puslapių dydį. Nepamirškite nuspausti „Apply to Whole Document“ mygtuko, kurio pagalba nustatymus pritaikysite visam dokumentui.

Trečia, pasirinkite paraščių dydį. Šias galite nustatyti naudojant tą pačią funkciją. Pasirinkite, kad paraščių dydis būtų 1,9 cm. Nepamirškite skiltyje „Multiple Pages“ pažymėti varnelės ties „Mirror Margins“, šio pagalba puslapiai bus atvaizduojami kaip tikros knygos. Taip pat nustatykite bent 0,25 cm dydžio „gutter“, tai tarp puslapių esanti balta liniją. Atsispausdinus knygą šioje linijoje susegami knygos puslapiai. Juk skaitytojai dažnai mėgsta elektronines knygas atsispausdinti.

Ketvirta, kiekvieno puslapio pabaigoje palikite „Page Break“. Jokiai būdais teksto paslinkimui į kitą puslapį nenaudokite klavišo „Enter“. Šitai yra svarbu dėl to, kad konvertuojant knygos formatą iš .doc į PDF, tekstas gali „išsivaikščioti“. Norint pasirinkti žymę „Page Break“ spauskite meniu juostoje esantį mygtuką „Insert“, ten rasite reikiamą funkciją, kiekviename puslapyje pakartokite šį veiksmą.

Knygos puslapių viršų ir apačią privalu atskirti nuo teksto. Ar atkreipėte dėmesį, kad knygose viršutinėje ir apatinėje dalyse būna įrašyti skyrių pavadinimai, puslapių numeriai ir panaši informacija. Taigi keliaukite į „Insert“ skiltį ir ten pasirinkite „Section Break, Next Page“.

Knygos maketavimas dar nebaigtas. Šeštajame etape kursime antraštes. Paprastai viršutinėje antraštėje yra įrašomas knygos pavadinimas ir autorius. Galite kiekviename puslapyje kairėje pusėje įrašyti knygos pavadinimą, o dešinėje autoriaus vardą. Norėdami, tai atlikti turite meniu juostoje spausti „View“, tada spauskite „Header and Footer“. Turėtų aktyvuotis puslapio viršutinė dalis, o visas tekstas taps pilkas. Antraštėje įveskite norimą tekstą. Čia veiks visos MS Word teksto redaktoriaus funkcijos, taigi galėsite pasirinkti šriftą ir dydį.

Septinta, į dokumento apatinę poraštę reikėtų įterpti knygos puslapių numerius. Įsijungus viršutinei antraštei, reikia dar kartą paspausti mygtuką „Switch between header and footer button“, taip nukeliausite į apačią. „Insert“ meniu skiltyje suraskite „Page number“ funkciją ir nustatykite norimą numeracijos sistemą.

Galiausiai, nepamirškite nustatyti vietų, kur yra rodoma poraščių informacija. Juk nenorėtumėte, kad šie matytųsi tituliniame arba paskutiniame puslapyje. Nukeliavę į titulinį puslapį, kuriame yra knygos pavadinimas ir autoriaus vardas, du kartus paspauskite pelės klavišą ant viršutinės antraštės. Tituliniame lape pakeiskite header nustatymus, nuimkite varnelę nuo „Same as Previous“, kuri reiškia, kad informacija poraštėse naudojama tokia pat kaip ir kituose puslapiuose.

Galima pridurti, kad viso teksto redagavimas, paveikslėlių įterpimas yra atliekamas kaip ir kituose MS Word 2010 programa apdirbtuose dokumentuose.

Pabaigus knygą, ją reikėtų konvertuoti į PDF formatą. MS Word 2010 programa teikia .doc failo tipo konvertavimo galimybę į PDF. Spauskite „File“ „Save As“ ir pasirinkite minėtą formatą.

Maketavimo paslaugos jau praeitis. Žinoma, specialistai šį darbą atliktų kur kas kokybiškiau, tačiau mėgėjiškos elektroninės knygos gamybai šių patarimų pakaks.

Knygos maketas