Darbuotojų atranka yra labai svarbus procesas, padedantis įmonei suformuoti tinkamą darbuotojų komandą. Darbo pasiūla šiuo metu nėra tokia jau didelė, todėl atrodo norinčių dirbti pretendentų tikrai nemažai. Bet kai yra iš ko rinktis, išsirinkti tampa dar sunkiau.
Kaip vyksta darbuotojų atrankos?
Įmonės imasi įvairiasių paieškos būdų. Juk išsirinkit tinkamą žmogų, kuris vėliau taptų komandos dalimi ir būtų atsidavęs darbui nėra taip paprasta. Pirmiausia įmonės naudoja savo vidinius resursus. Tai greičiausiai būna duomenų bazė, kurioje įmonė laiko visų jai CV ir motyvacinius laiškus siuntusių žmonių duomenis. Šie asmenys yra kviečiami į darbo pokalbius ir vertinami, kaip tinkami siūlomai veiklai ar ne. Netgi, jei įmonė šiuo metu neieško darbuotojo, galima pabandyti duoti jai žinią apie save. Jei Jūsų motyvacija dirbti yra didelė, gali būti, kad Jums vis tiek paskambins, jei ne iš karto, tai tada, kai prireiks darbuotojų.
Dažnai darbuotojų paieška vykdoma pasitelkiant į pagalbą esamų darbuotojų rekomendacijas ir asmeninius kontaktus. Sakoma viskas per pažįstamus? Galbūt. Bet kartais tikrai naudingas būdas. Aišku, ne tuo atveju, kai bandoma „prakišti“ giminaitį ar gerą draugą, o tuo, kai kompanijos pažįsta tikrai kompetetingų žmonių ir žino, kad jie pajėgtų atlikti jiems paskirtas užduotis.
Gal jau šiek tiek atgyvenęs būdas, bet vis dėlto naudojamas – skelbimai laikraščiuose. Žmonės skaitydami naujienas laikraščiuose peržiūri skelbimus, kas ką parduoda, perka ir žinoma, ar siūlo kokį nors darbą.
Jei įmonė neturi išankstinio nusistatymo prieš žmones, neturinčius patirties, galima atlikti darbuotojų paiešką universitetuose. Aukštosiose mokyklose galima rasti jaunų, entuziastingų, pilnų naujų ir įdomių idėjų žmonių. O svarbiausia yra tai, kad jie labai motyvuoti dirbti, ypač paskutinių kursų studentai.
Labai geras dalykas užmegzti naujus kontaktus yra dalyvavimas karjeros dienose. Ten susirenka daugybė įmonių vadovų, daugybė studentų ir absolventų, kurie aktyviai domisi darbo rinka, naujais darbo pasiūlymais ir įmonių veikla.
Populiariausias darbuotojų paieškos būdas yra internetiniai skelbimai ir duomenų bazės. Jose darbuotojų paieška yra gan efektyvi. Internete galima rasti įvairių svetainių, kuriose talpinami darbo skelbimai, darbo aprašymas, kandidato reikalavimai ir privalumai konkrečiai darbo vietai, trumpas įmonės aprašymas ir darbdavio kontaktiniai duomenys. Galima prisiregistruoti prie šių svetainių ir jose patalpinti savo gyvenimo aprašymus su kontaktine informacija, kad radę patinkantį darbo pasiūlymą, galėtumėte iškart išsiųsti savo CV ir susisiekti su svajonių darbdaviu.
Didžiausia darbo ieškančių žmonių duomenų bazė yra valstybinė darbo birža. Joje prisiregistravę tūkstnčiai bedarbių, aktyviai ieškančių darbo. Šie žmonės reguliariai lankosi darbo biržoje, o darbo biržos konsultantai nuolat atnaujina informaciją apie darbo vietas teritorinės darbo biržos puslapyje ir praneša šią informaciją darbo ieškantiems žmonėms asmeniškai.
Taip pat galima naudotis personalo paieškos ir atrankos įmonių paslaugomis, kuriosse vykdomos darbuotojų atrankos yra atliekamos labai kruopščiai. Jie patys organizuoja pokalbius, užduotis būsimiems darbuotojams, įmonėse dirba specialistai, išmananyts savo darbą. Vienintelis jų minusas – jos kainuoja.