Mokslas / Išsilavinimas

Kas yra saulė?

Žemei ypatingai svarbi ir pati artimiausia žvaigždė – Saulė. Saulės šviesą matome kas dieną, dažniausiai ją paišome geltoną ir su spinduliais. Tačiau apie tai, kas iš tiesų yra saulė ir kodėl mes tokie nuo jos priklausomi susimąstome retai.

Saulė nėra kažkuo labai ypatinga žvaigždė, priklauso G2 spektrinei klasei, yra mažesnė už vidutines žvaigždes. Jos pusiaujas yra lyg 100 Žemės pusiaujų – beveik 1,4 mln. kilometrų. Įdomesnis žmonėms yra Saulės sukimosi apie galaktikos centrą greitis, kuris siekia 220 kilometrų per sekundę. Jei galėtume keliauti tokiu greičiu, tai labiausiai vienas nuo kito nutolę Lietuvos taškai būtų įveikiami per porą sekundžių.

Žinoma, kad Žemė juda aplink Saulę, tačiau mums gali atrodyti, o tiksliau ir atrodo, kitaip, nes Žemės judėjimo įprastai nejuntame. Visgi, mes nuolat judame dideliu greičiu, sukamės aplink saulę ir esame prie to prisitaikę.

Žmonės Saulei ypatingą reikšmę suteikė jau labai seniai, garbino ją, kai kur laikė ir vis dar laiko dievybe. Didelių baimių sukeldavo saulės užtemimai, kurie buvo siejami su pasaulio pabaiga, didelėmis nelaimėmis ir kitomis problemomis, nes mokslo, galinčio tai paaiškinti dar nebuvo. Šiuo metu puikiai žinoma, kad saulės užtemimas yra ne kas kita, kaip Žemės, Mėnulio ir Saulės išsirikiavimas viena eile. Priklausomai nuo buvimo vietos per metus sutinkami bent 2-5 užtemimai, kurie gali būti tiek pilni, tiek daliniai, tai priklauso nuo įvairių detalių.