Būstas,  Įvairenybės

Kėdės evoliucija

Visais laikais žmogus jautė poreikį pailsėti ir po sunkios dienos patogiai įsitaisyti. Šiandien mes tai darome ant mūsų namuose esančių kėdžių, sofų ar lovų. Tiesa, prieš kelis šimtus metų tai buvo prieinama tik turtingiesiems, o seniau gyvenę žmonės iš viso neturėjo tokios galimybės. Mums gerai pažįstama kėdė įveikė daugybę evoliucijos pakopų, kol tapo tokia, kokią ją matome šiandien.

Į daugelį šalių kėdės atkeliavo dėka romėnų, kurie plėsdami savo imperijos ribas į šalis atgabendavo ir savo naudojamus baldus, tame tarpe ir kėdės. Patys romėnai perėme kėdžių gamybos patirtį iš senovės graikų.

Kėdė ant kurios sėdėjo žmogus atspindėjo jo socialinį statusą. Neveltui senovės imperatoriai ir viduramžių karaliai vaizduojami sėdintys ant ištaigingų sostų. Tai buvo jų padėties visuomenėje simbolis. Daugybė ornamentų ir iš brangių metalų pagamintų detalių puošė valdovų sostus. Tuo tarpu paprasti žmonės buvo priversti sėdėti ant žemės, stovėti ar ieškoti paprasto medinio suolo.

Anglų kalboje žodžiai kėdė „chair“ turi dar gilesnę prasmę. Šis žodis į didžiausią Europos salą atkeliavo iš žemyninės dalies, kur tuo metu oficialiuose dokumentuose buvo naudoja lotynų kalba. Būtent žodis „chair“ buvo sukurtas iš žodžio katedra „cathedral“. Toks ryšys lotynų ir anglų kalbose atsirado dėl to, kad taip buvo vadinama speciali kėdė, ant kurios sėdėdavo vyskupas.

Tik XVII a. kėdės tapo kiekvienam žmogui prieinamu daiktu. Tuo metu buvo pradėtos gaminti nepaminkštintos ir dideliais papuošimais neišmargintos kėdės. Tiesa, visos iki XVII a. vidurio gamintos kėdės palyginti su dabartine paprasta ofiso kėde buvo tikrai nepatogios. Tik 1750 metais staliai ėmė gaminti iš tiesų patogias ir prie žmogaus kūno linijų pritaikytas kėdes. Tai buvo prancūzų meistrai. Po naujų jų požiūrio į kėdę atsirado visiškai naujų modelių, kaip supamoji kėdė ar fotelis.

XIX a. prasidėjo pramonės revoliucija. Pasikeitimai gamybos procese padarė didelę įtaką kėdžių dizainui. Jos buvo pagaminamos daug greičiau ir dėka tais laikais modernių įrenginių buvo galima pagaminti daug įvairesnių formų kėdžių. Tobulėjimas tęsėsi, kol kėdė atkeliavo į kiekvieno iš mūsų namus.
kėdės