Būstas

Kėdžių dizaino istorija

Kėdė dabar įprastas baldas kiekvieno žmogaus namuose. Vis dėlto ši kaip ir ratas buvo kažkada išrasta ir evoliucionavo iki dabartinių laikų. Istorijoje kėdės tarnavo ne tik kasdieniškiems tikslams. Jos buvo valstybių simboliai, sostai. Netgi ir šiais laikais tokiose valstybėse, kaip Jungtinė Karalystė, sostas yra valdžios ženklas.

Ištakos. Pirmosios kėdės datuojamos Neolito laikotarpiu. Mokslininkams pavyko atrasti suolo formos kėdžių iš akmens, kurių amžius siekia apie 10000 metų prieš Kristų.

Senovės laikotarpis. Senovės Egipte kėdė atspindinėjo žmogaus autoritetą. „Metropolitian“ meno muziejuje Niu Jorke saugomas krėslas tarnavęs Naujosios Egipto karalystės laikotarpiu. Šiame krėsle kažkada sėdėjo Tutmozis III ir Hatshesut, kurie valdė 1479-1473 prieš Kristų. Ši kėdė gali pasigirti puikiais Egipto stalių raižiniais. Ji sutvirtinta vinimis, bei klijais. Egiptiečiai pirmieji pradėjo, kurti modernius krėslus, naudodami klijus ir vinis.

Viduramžiai. Šiuo laikotarpiu kėdės vis dar nebuvo naudojamos visuose gyventojų sluoksniuose. Valstiečiai naudojo suolus arba kėdes be atlošų iš grubiai apdirbto medžio.

Viduramžių metu vienu gražiausių kėdžių laikomas Dagoberto I iš karolingųjų dinastijos sostas, pagamintas 7 amžiuje po Kristaus. Ši kėdės buvo pagaminta iš lydytos bronzos. Jos kojos vaizduoja gyvūnų galvas. Šiuo metu sostą galima išvysti Luvro muziejuje Paryžiuje.

Gotikinės kėdės. Šio tipo kėdes lengva atskirti dėl masyvių dydžių ir raštų gausos. Tokio stiliaus kėdę gali pamatyti Vestminsterio abatijoje. Šiame soste karūnuojami Jungtinės Karalystės valdovai. Pirmasis joje sėdėjo Edvardas I. Kėdė datuojama 13 amžiuje, pagaminta iš ąžuolo, papuošta liūtais.

Renesanso kėdės. Šiame laikotarpyje baldai patyrė drastiškas transformacijas. Ankščiau kėdės parodydavusios autoritetą ir jėga, pradėjo atsirasti paprastų miestelėnų namuose. Būtent šiuo metu atsirasto apmušalais kalti, lengvesnės medienos baldai. Luisas XIII vienas pirmųjų pradėjo naudoti tokio tipo kėdes, kurios vėliau paplito jo rūmuose.

20 amžius. Dabar kėdės kuriamos ne tik ergonominiais tikslais, jos taip pat atspindi savininko asmenybę. Joms įtakos tūrėjo tokie meno laikotarpiai kaip siurelizmas, kubizmas.

Kėdės nugyveno ilgą laikotarpį nuo savo atsiradimo ir jeigu jų ateitis išliks tokia spalvota kaip ir praeitis, panašu, kad sulauksime dar įvairesnio dizaino baldų.

kėdės