Praeitame straipsnyje pradėjau pasakoti apie keisčiausius pasaulio istorijoje pasitaikiusius mokesčius. Šioje dalyje papasakosiu apie netikėčiausius mokesčius atsiradusius Europoje.
Nors dabar pašalpos UK ir jų skyrimo sistema yra gerai išvystyta ir žinoma pasaulyje, drąsiai galima teigti, kad Europoje keisčiausių mokesčių sąraše pirmauja būtent ta pati UK. Pavyzdžiui, 1700 metais ši šalis apmokestino plytas. Dėl šios priežasties statybininkai pradėjo naudoti didesnes plytas, taip namo statybai sunaudodami mažesnį jų skaičių. Tačiau ši istorija tuo nesibaigė. Valstybės atstovai greitai suprato apgavystę ir didesnių išmatavimų plytas apmokestino dar didesniu mokesčiu. Galiausiai 1850 metais šis mokestis buvo panaikintas.
Antras keistas mokestis UK buvo priimtas 1712 metais apmokestinant tapetus. Statybininkai ir vėl nusprendė pergudrauti valstybę, ant sienų jie klijuodavo paprastą popierių ir paskui jį išdažydavo.
Anglijoje taip pat 1784 metais buvo įvestas dar vienas kurioziškas mokestis apmokestinantis skrybėles. Kaip jau galėjote suprasti anglai, ne tik mokėjo įvesti mokesčius, jie taip pat sugalvodavo kaip juos apeiti, taigi skrybėlės iki 1811 metų persivadino į galvos apdangalus.
Dar vienas sunkiai suvokiamas mokestis Jungtinėje Karalystėje buvo skirtas žvakių apmokestinimui. Nuo 1789 iki 1831 metų Anglijoje žvakes galėjo gaminti žmonės gavę licenciją šiai veiklai, jie taip pat mokėjo nemažą duoklę valstybei. Pajuokaujant galima teigti, kad dabartinės pašalpos UK mokamos iš surinktų mokesčių praeityje.
Antroje vietoje pagal keisčiausius mokesčius Europoje turėtų atsidurti Rusijos imperija. Pavyzdžiui, 1705 metais Petras didysis apmokestino barzdas. Šiuo mokesčiu caras siekė priversti vyrus laikytis mados standartų priimtinų Vakarų Europoje.
Kitas nemažiau keistas to paties caro įvestas mokestis apmokestino pirtį. 1704 metais Rusijoje išleistas įstatymas, liepiantis už namuose įrengtas pirtis sumokėti po 3 rublius didikams, po rublį smulkiems bajorams ir kitokiems žymesniems žmonėms ir po 15 kapeikų valstiečiams. Taigi, Rusijos gyventojai galėjo rinktis likti murziniems ar mokėti imperijai.
Na gal jau ne imperija, bet visgi ta pati valstybė Sovietų Sajunga 1941 metais norėdama paskatinti daugiavaikių motinų rėmimą, pradėjo rinkti analogų neturintį mokestį. Rinkliava buvo renkama iš bevaikių moterų. Tiesa, šis dar galiojo ir Mongolijos valstybėje, kuri buvo SSRS įtakos zonoje.
Kitos valstybės pagal neįprastus mokesčius rikiuojasi labai panašiose vietose. Pavyzdžiui, viena Prancūzijos revoliucijos priežasčių buvo druskos apmokestinimas.
O štai 17 amžiuje Viurtembergo mieste buvo imamas mokestis už žvirblių žudymą. Kiekvieno namo šeimininkas privalėdavo pristatyti 12 negyvų žvirblių už tai jis gaudavo 6 kreicerius. Tiems kurie nežudydavo paukščių buvo taikomos 12 kreicerių baudos. Tuo metu mieste suklestėjo negyvų žvirblių perpardavinėtojai. Šie negyvus paukščius rinkdavo sąvartynuose ir pardavinėdavo miesto gyventojams. Štai ir verslo idėja!
Kiek pikantiškesnė rinkliava dabar galioja Belgijoje. Ji vadinamas sekso mokesčiu. Šis renkamas iš vitrinų, kuriose puikuojasi nuogos prostitutės savininkų.
Verta paminėti ir gana neseną mokestį priimtą Armėnijoje už dulkes. Valstybė siekdama atsikratyti dulkių kiemuose nusprendė: „Gyventojai turi padengti išlaidas, skiriamas dulkių šalinimui, skaičiuojant po 2 drachmas už kvadratinį kiemo metrą”.
1993 metais Venecijoje priimtas mokestis gana skambiu pavadinimu „Už šešėlį“. Ir ne, tai neekonominis šešėlis, kaip daugelis jau spėjote pagalvoti. Venecijoje parduotuvės ir kavinės moka už šešėlį krentantį ant valstybinės žemės. Beje, Bizantijos laikais buvo imamas mokestis „už orą”, šio dydis priklausė nuo pastato dydžio.
Na ir galiausiai paskutinis, bet nemažiau keistas Europoje įvestas mokestis yra gipso. Austrijoje kalnų slidininkai kaskart leisdamiesi nuo kalno privalo atsiskaityti sumokėdami duoklę už gipsą. Statistiniai duomenys teigia, kad austrų Alpėse kasmet susižeidžia apie 150 000 slidininkų, jų gydymui išleidžiamos milijoninės sumos.
Taigi štai kokius neįprastus mokesčius yra ar buvo sugalvoję Europos valdininkai. Na, o kitame straipsnyje papasakosiu apie keistas rinkliavas kituose žemynuose.